Bizi Takip Et


Haberler

SGK İntibak Yasası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İntibak kelime olarak denge ve uyum manalarını taşımaktadır. Emekli maaşlarında etkili bir kriter olan intibak zammı, değişik miktarlarda emekli maaşı alan kişilerin maaşlarının arasındaki uyumu sağlamak adına uygulanmaktadır. 2000 yılı ve öncesinde emekli olanlar için başlatılan dava süreci gündemi epey bir oyalamıştı. 2021 senesinde ortalama 9 milyonu emekliyi ilgilendiren karar alındı. Mahkeme sonucuna göre 355 TL’ye kadar emekli maaşlarına zam yapılacağı haberi geldi. Aynı kararın 2000 yılı ve sonrasında emekli olan kişiler içinde verilmesi umut ediliyor.

E-Devlet İntibak Sorgulama

E-Devlet ile SGK intibak sorgulama işlemi online olarak ve hızlı bir şekilde sorgulamaların yapılabilmesi mümkündür. E-Devlet sistemine giriş yapılabilmesi lazımdır. Bunun için kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. Bu işlemde ihtiyacınız olan T.C kimlik numarası ve o kişiye ait hususi E-Devlet şifresidir. Şifreniz mevcut değilse PTT şubelerinden alabilirsiniz, daha sonra ise sisteme giriş yaptıktan sonrasında kişisel olarak yenileyebilirsiniz. SGK intibak sorgulama işlemi için izlemeniz gereken uygun adımlar şu şekildedir;

 1. SGK için intibak sorgulamanızı https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi adresi üstünden yapabilirsiniz.
 2. Adrese giriş yaptıktan sonrasında ilk başta oluşturulan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklamamız gerekmektedir.
 3. Kimlik doğrulama işlemimizi tamamladıktan daha sonrasında sorgulama otomatikman yapılır ve netice sayfası karşınıza çıkar.
 4. Netice sayfasında sisteme kayıtlı olan 4A emekli maaşınız ile ilgili bilgileri görüntüleyebilir ve inceleyebilirsiniz.

T.C. İle İntibak Yasası Sorgulama

T.C ile intibak sorgulama işlemi için telefonu kullanmanız mümkündür. Alo 170’i arayarak sorgulamanızı kolayca yapabilirsiniz. Alo 170; SGK, MYK, ÇSGB ve İŞKUR kurumlarına dair tüm sorularınızı yanıtlamak ve problemlerine çözüm bulmak amacıyla hizmet vermektedir. T.C kimlik numaranızı ileterek, emekli maaşınız, intibak durumunuz ya da emekliliğiniz ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Alo 170’i aramanız haricince www.alo170.gov.tr adresine giriş yaparak da online olarak sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar şu şekildedir;

 1. İlk olarak http://www.alo170.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 2. Sayfanın altına doğru ilerlediğinizde ‘Online İşlemler’ yazan bir bölüm görmüş olacaksınız.
 3. Online İşlemler bölümünün altında; İhbar/Şikâyet, Görüntülü Destek, Canlı Destek ve Sık Sorulan Sorular hizmetlerine ulaşabilirsiniz.
 4. Emekli maaşınızı ya da intibak yasası durumunu sorgulamak için Canlı Destek kısmına giriş yapmanız gerekmektedir.
 5. Bu bölüme tıkladığınız ayrı sayfada Alo170 data formu açılacaktır.
 6. Bu formda; ad, soyad, T.C kimlik numarası, telefon numarası, görüşme sebebi, e-posta şeklinde bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.
 7. Formu doldurduktan sonrasında sayfanın altında yer edinen ‘Konuşmayı Başlat’ yazan butona tıklamanız gerekmektedir.
 8. Akabinde canlı destek ekibinden size destek olacak danışman ile online olarak yazışmaya başlayabilirsiniz.
 9. Öğrenmek istediğiniz mevzuları, yapmak istediğiniz sorgulamaları ileterek anında yanıt almanız mümkündür.
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu