Bizi Takip Et


Girişimcilik

Projelerinize Yatırım Yapabilecek 13 Türk Melek Yatırımcı

Melek Yatırımcı, henüz yolun başında olan, Start-up denilen iş fırsatlarına yatırım yapan, işletmelerin büyümeleri veya gelişmeleri için sermaye sağlayan kişidir. Diğer bir tanımda ise; yüksek risk ve yüksek büyüme potansiyeli içeren firmalara, kuruluşlarının çok erken bir döneminde yatırım yapan özel bir yatırımcı tipi olarak ifade edilebilir.

1. Hasan Aslanoba (Aslanoba Gıda)

Türkiye’nin en güçlü melek yatırımcılarından biri olan Hasan Aslanoba, aile şirketi olan Erikli Su’da başladığı iş hayatına Aslanoba Gıda’da yeni başarılar eklemeye devam etmektedir. İnternet odaklı girişimlere en çok destek olan yatırımcılardan biri olarak dikkat çeken Aslanoba Bitaksi, İncir, Alwaysfashion, Buldumbuldum ve Modacruz gibi girişimlere de destek sağlamıştır.

2. Sina Afra (Markafoni.com)

Markafoni kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Sina Afra, dijital girişimlere yaptığı yatırımlarla dikkat çeken isimlerden biri. Başta Türkiye olmak üzere Almanya, İsviçre, Hollanda gibi ülkelerde de yatırımları bulunan Sina Afra yeni kurmuş olduğu Evtiko’nun CEO’su olarak iş hayatına devam etmektedir. Lidyana, Sadeceon, Atölye15 gibi yatırımları olan Afra aynı zamanda Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın da Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

3. Nevzat Aydın (Yemeksepeti)

Yemeksepeti’nin CEO’su olan Nevzat Aydın önemli melek yatırımcılardan biri. Aydın gelecek vadeden girişimlere yatırım yapmaktan çekinmiyor. Lidyana, Buldumbuldum, Modacruz, Uplifers, Vispera ve Pilates Akademi bunlardan bazılarıdır.

4. Yüksel Dibekoğlu (iLab Ventures)

Girişim sermayesi şirketi olan iLab Ventures’un kurucusu  Yüksel Dibekoğlu, uzun zaman yatırım bankacılığı yapmış bir isim. iLab Ventures ile yeni girişimlere ve hayallere destek olan Dibekoğlu, Dijimecmua, Neredekal.com ve Unnado.com gibi yatırımları ile biliniyor. Bu alanda girişimlere de hala destek vermektedir.

5. Burak Büyükdemir (E-Tohum)

E-tohum’un kurucusu olan Burak Büyükdemir, Türk girişimlerine destek veren isimlerin başında geliyor. Girişimcilik alanının ülkemizde gelişmesine verdiği katkılarla tanınan Büyükdemir’in bazı yatırımları arasında Evidea.com ve PembePanjur.com girişimleri yer almaktadır. Bu alanda girişimlere destek vermeye devam etmektedir.

6. Emre Kurttepeli (Mynet.com)

Mynet’in kurucusu ve CEO’su olan Emre Kurttepeli, aynı zamanda girişimcilik alanına önemli katkılar sağlayan Galata İş Melekleri’nin de Başkanıdır. Emre Kurttepeli’nin bazı yatırımları arasında Evidea.com, Sporcum.com, Mobilecraft ve Hazinem.com isimleri dikkat çekmektedir.

7. Ersan Özer (UzmanTV)

Uzman TV’nin kurucusu olan Ersan Özer, aynı zamanda Siberalem.com ve İtiraf.com gibi sitelerin yaratıcısıdır. Özer’in bilinen yatırımları arasında Cimri.com, Timsah.com ve PembePanjur.com gibi girişimler yer almakta olup günümüzde girişimlere destek vermeye devam etmektedir.

8. Yusuf Leblebici (INOVENT)

Inovent şirketi, Sabancı Üniversitesi tarafından kurulmuş Türkiye’nin ilk çekirdek fon şirketidir. 2006 yılında kurulan bu şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici’dir. Kuruluş amacı: girişimcilere fon, müşteri ve yatırımcı bulma, danışmanlık ve iş geliştirme hizmetleri sunmaktır. Girişimlere yatırım sağlayan bu fon şirketi günümüzde yatırımlarına devam etmektedir.

9. Serkan Borançılı (GittiGidiyor.com)

Şüphesiz Türkiye’de çevrimiçi alışveriş denildiği  zaman akla ilk gelen isimlerden birisi Serkan Borançılı, Getir ve GittiGidiyor şirketlerinin kurucusu olarak bilinen Serkan Borançılı aynı zamanda yatırıma ihtiyacı olan girişimlere destek sağlamaktadır.

10. Erdem Yurdanur (Maçkolik.com)

Mackolik’in kurucusu Erdem Yurdanur, başarılarla dolu girişimcilik hikayelerinin yanı sıra yatırımcı şapkasıyla da girişimcilerin ekosisteminin en önemli isimlerinden biri. Mackolik’in satışından sonra İngiltere’ye yerleşen Yurdanur, işlerinin önemli bir bölümünü Londra’dan yönetmektedir ve girişimlere de aynı zamanda destek vermektedir.

11. Bülent Çelebi (AirTies)

Bülent Çelebi, ‘Galata Business Angels’ yatırım ağında bulunan bir Türk melek yatırımcı. AirTies firmasının kurucusu ve 2004 yılından beri girişimcilikle uğraşmaktadır. Projelerinize yatırım almak için Bülent Çelebi ile rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca, projelere sadece yatırım değil, zaman da ayıran bir melek yatırımcı kendisi.

12. Zeynep Zorlu (ZMT Ventures)

Zeynep Zorlu genelde gelişmiş teknolojilere yatırım yapmakta olan, ZMT Ventures’in kurucu ortağıdır. Pfizer ile Türkiye’deki kariyerine ilk adımı atan Zeynep Zorlu yatırımcı olduğu kadar tecrübeli bir mentördür. Girişimlerinize veya projelerinize yatırım bulmak için LinkedIn ile iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

13. Birol Kabakoğlu (Tasit.com)

Birol Kabakoğlu yine bir Türk melek yatırımcıdır. Tasit.com’un kurucusu olan Birol Kabakoğlu Almanya’da bir çok şirkete yazılım danışmanlığı hizmeti vermiştir. Şuan ülkemizde melek yatırımcı olan Birol Kabakoğlu’na projelerinizi sunmak için çeşitli kanalları kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

2 Yorumlar

2 Yorum

  1. Ferdi

    at

    2 yıldır yatırım arıyorum bir çok yatırımcıyla görüştüm, genelde red ediyorlar. Başlığı yatırımcılar yerine, red edilciler yapabilirsiniz.

  2. Sırf merakımdan okudum ilginç

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu