Bizi Takip Et


Para Kazanmak

Nasıl Zengin Olunur? Sorusunun 24 Farklı Cevabı

Nasıl Zengin Olunur?

Nasıl zengin olunur? Hemen zengin olmak isteyenler ve parasını doğru değerlendirmeye çalışanlar… Sizlere nasıl zengin olunur sorusuna çok farklı çözüm önerileri sunuyorum. Eğer bunları dikkate alarak kendinize bir yol haritası çıkarmayı tercih ederseniz, işte o zaman yaptıklarınız karşılığını bulacaktır. Lafı hiç uzatmadan hemen nasıl zengin olurum? Sorusunun cevaplarına geçmek istiyorum. Nasıl zengin olunur? Sorusunun 24 farklı cevabı aşağıda…

1. Zengin Gibi Düşünün

Sizce zenginler nasıl düşünüyor? Nasıl zengin olunur araştırırken aslında nasıl düşünülmesi gerektiğini de bilmeniz gerekiyor. Mesela öncelikle kendinizi düşünmelisiniz. Çünkü her şeyden daha önemli bir şey varsa o da sizsiniz. Onların bakış açılarını anlayın, fikirleriyle zengin olma hayali peşinde koşanlardan nasıl ayrıldıklarını düşünün.

Bu soruların cevaplarını anladıktan sonra siz de benzer düşüncelere hakim olmaya çalışın ve zaman içerisinde bunun size olumlu bir şekilde geri dönüşü olduğunu fark edin.

2. Girdiğiniz Ortamları Değiştirin

Daha önce nerelerde vakit geçiriyordunuz? Arkadaşlarınızla nasıl ortamlarda takılıyorsunuz? Belki de zengin olmanızın önündeki engel girdiğiniz ortamların stabil olmasıdır. Şöyle bir düşünün: En son ne zaman bir seminere katıldınız ya da uzman insanlarla bir araya gelip farklı konular hakkında görüştünüz? Bunlar oldukça önemli sorular.

İşte bu sorulara cevabınız çok uzak bir tarih ise kesinlikle yapılacaklar listenize ekleyin ve ortamınızı değiştirin.  İnsanlardan öğreneceğiniz her şey, zengin olma yolunuzda adımlarınız olacak.

3. İlgi Alanlarınızı Geliştirin

Nelere ilgi duyuyorsanız bunların zengin olma yolunda ne gibi faydaları olduğunu bir düşünün. Eğer kendinizi yeni ilgi alanları için geliştirirseniz nasıl zengin olabileceğinize yönelik de farklı fikirleriniz olacaktır. Ya da zaten mevcut bir fikriniz varsa bunu geliştirebilirsiniz.

İşte bu sebeple ilgi alanlarınızı geliştirmek size çok fayda sağlayacak. Kısa zamanda bu yeni ilgi alanlarına ihtiyacınız olduğunu fark edeceksiniz.

4. Kendi İşinizi Kurun

Eğer çok iyi sermayeye sahipseniz ve aklınızda kendi işiniz olmasını istediğiniz bir konuda çalışmanız varsa kesinlikle bunu yapmalısınız. Kendi işini kurmanın çok fazla avantajı bulunuyor. Her şeyden önce kendi işinizin patronu olduğunuzda başka kimseden emir almanız gerekmez. Bütün süreçten siz sorumlusunuz. Bu yüzden de iyi bir iş kurabilirsiniz sermayenizin iki üç katı kar elde edebilirsiniz.

Zengin olanların büyük çoğunluğu kendi kurduğu işler sayesinde çok iyi kazançlar sağlıyor.

Nasıl Zengin Olunur?

5. Sürekli Kendinizi Güncelleyin

Asla yerinizde saymayın. Ben çok şey biliyorum, alanımda en iyisiyim demeyin. Çünkü hiçbir zaman en iyisi olamazsınız. Mutlaka sizden bir adım önde olan insanlar olacak. İşte siz de rakiplerinizi iyice tanıyarak zengin olma yolunda emin adımlarla ilerlerken kendinizi güncellemek zorundasınız. Hiçbir bilgiden geri kalmayın ve kendinizi sürekli güncellemeye çalışın. Her gelişmeyi takip edin.

6. Tasarruf Yapın, İdareli Harcayın

Gereksiz harcamaları kısın. Aslında küçük küçük yaptığımız harcamalar toplandığı zaman ciddi paralara çıkabiliyor. Örneğin günlük aldığınız simidi düşünelim. Sadece 3 TL deyip geçebilirsiniz ama 25 gün boyunca bu parayı veriyorsunuz. Ayda sadece simide 75 TL veriyorsunuz. Yol parası olabilir, yemek ücreti olabilir, küçük harcamalar olabilir…

Yani tasarruf yapmalısınız ve gereksiz harcamalardan uzak durmalısınız. Her gün kenara para atabilirsiniz ya da bir birikim hesabı açarak hepsini buraya ekleyebilirsiniz.

7. Yeni Motivasyon Yolları Keşfedin

Zengin olmanın yollarından birisi de yeni motivasyon yolları keşfetmektir. Bazen başarısızlıkla karşılaşabilirsiniz, böyle olunca da emeğiniz boşa gidiyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ama lütfen böyle düşüncelere kapılmayın. Çünkü herkesin başına gelebilecek durumları siz de yaşayacaksınız.

Bu süreçte de doğru motivasyon kaynakları oluşturarak çalışmaktan sıkılmanızı engelleyebilirsiniz.

8. Sağlığınıza Dikkat Edin

Zengin nasıl olunur sorusunun farklı 24 cevabı dediğimizde aslında en önemlilerinden birisi de sağlığınıza dikkat etmektir. Çünkü sağlığınız yerinde olmadıktan sonra yapabileceğiniz hiçbir şeyin önemi kalmayacaktır. Çıktığınız bu yolda başarıya ulaşmak için sağlıklı hissetmelisiniz. Bu yüzden de düzenli beslenin, uykunuzu iyice alın ve düzenli bir plan yapmaya çalışın.

Bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlığınıza fazlaca önem göstermek işte bu yüzden önemli…

9. Sabredin

Zaman içerisinde uyumlu bir şekilde ilerlemeniz son derece önemli. Teknoloji dünyasında çok fazla rekabetin olduğu bir gerçek. Ama bu rekabet ortamında kendinizi ön plana çıkarmak veya bu sistem içerisinde yer almak için biraz zamana ihtiyacınız var. Bu yüzden zamana ayak uydurmaya ve bu süreçte de sabretmeye çalışın.

Çünkü zengin olmak ya da başarınızı katlamak için ciddi emek sarf etmeniz gerekiyor. Bunun için de öncelikle zamanı etkili kullanmanın yollarını bilmeniz lazım.

Nasıl Zengin Olunur?

10. Borçlarınızı Kapatın

Eğer zengin olmak istiyorsanız kesinlikle borçlu olmamalısınız. Çünkü borcunuz olduğu sürece kazandığınız paralar bölünecek ve başka borcu kapatmak için harcanacak. Eğer öncelikle borçlarınızı kapatırsanız kazancınızın tamamı size kalacak. Böylece ek gelirleriniz ya da pasif gelirleriniz sizin olacak.

Ayrıca borcu borçla kapatmaktan da kesinlikle uzak durmalısınız. Böyle bir yola girerseniz asla sonu gelmez.

11. Size Kaybettirenleri Hayatınızdan Çıkarın

Yaşamınızı şöyle bir gözden geçirin. Size negatif enerjisiyle gelen, gereksiz harcamalar yaptıran kişileri inceleyin. Hepsini bir kenara not alın ve zengin olma yolundaki engellerinizi ortadan kaldırın. Ya onlara ayırdığınız zamanı azaltın ya da kendinize ilham verici yeni hobiler edinin. Böylece gereksiz zaman harcamalarınız yerini daha kaliteli aktivitelere bırakacak.

Kısacası kendinize zaman ayırın!!!

12. Yatırım Yapın

Nasıl zengin olunur sorusunun bir diğer cevabı da yatırım yapmaktır. İster döviz ister banka… Bunu iyice araştırarak hangisi size daha fazla kar getirecek hesaplayın. Ona göre, doğru tek bir hamleyle kısa süre içerisinde karşılığını alabilirsiniz.

İsterseniz gayrimenkule de yatırım yapabilirsiniz. Son zamanlarda arsaların ve menkullerin ne kadar değerlendiğini hepimiz biliyoruz…

13. Sürekli Öğrenin

Öğrenmenin yaşı yoktur. sürekli yenilenen sektörlerle karşı karşıyayız. Artık her işletme teknolojiye ayak uydurmak için inovasyon yapıyor. Siz de bu süreçte kendinizi geliştirmek için bu imkanlardan yararlanın. Yani yerinizde saymayın hep ilerlemeye çalışın. Unutmayın dünyanın en zengin insanları okumayı ve kendini geliştirmeyi seven insanlar.

Donanımlı olmak sizi iş dünyasında bir adım öne çıkaracaktır.

14. Daha Çok Kazanın

Eğer zengin olmak istiyorsanız ve nasıl zengin olunur diye soruyorsanız işte bir başka cevap: Daha çok kazanmak için elinizden geleni yapın. Yani cüzdanınıza giren parayı artırmak için neler yapabilirsiniz bir düşünün. Örneğin, terfi etmek için uğraşın, pasif gelir kaynakları oluşturun. Günde birkaç saatinizi bunun için ayırmak bile size faydalı olacaktır.

Nasıl Zengin Olunur?

15. Bir Plan Yapın

Her zaman bir planınız olmalı. Önce ne yapmak istediğinize karar verin, sonra bu süreci nasıl işleyeceksiniz iyice düşünün. Bütün bunları yaptıktan sonra da yol haritası çıkarın yani zengin olmanın yolları aslında düzgün yapılmış ve uygulanabilir bir plandan geçiyor.

Çünkü ne yapacağınızı bilmeden bir yola çıkarsanız mutlaka tökezlersiniz. Bunun olmaması için de üç adım sonranızı bile hesaplamaya çalışın.

16. Az Uyuyun, Çok Çalışın

Tabi ki üç saat uyuyun on beş saat çalışın demiyoruz. Burada kastettiğimiz şey, örneğin öğlene kadar uyumak yerine erken kalkın ve işinize başlayın. Akşam da erken yatın ve uykunuzu almış olarak yine erken kalkın. Böylece işlerinizi rahatça düzene sokarken çalışma için de kendinize daha fazla zaman yaratmış olursunuz.

Ama bazı milyonerler de saatlerce uykusuz kalarak çalışmalar yapmıştır. Örneğin Elon Musk 80- 100 saatlik iş haftaları ile biliniyor ya da Tom Ford günde 21 saat uyanık kalabiliyor.

17. Klişe Demeyin!

Nasıl zengin olunur ile ilgili farklı cevaplar verirken şimdi bahsedeceğim konuya da dikkat edin. Sakın bir işe başlarken klişe demeyin! Herkes benzer işler yapabilir ama siz farkınızı ortaya koyduktan sonra klişe olarak adlandırabileceğiniz bu iş, size çok iyi paralar kazandırabilir.

Bu yüzden içinizde ufacık da olsa tereddüt barındırmayın. Örneğin, Mickey Mouse odadaki fareden ilham alınarak ortaya çıkmıştır.

18. Risk Alın

Her zaman risk almalısınız. Sakın risk almaktan korkmayın. Çünkü zengin olmak için çok ciddi riskler almalısınız ve buna bağlı olarak da hızlıca para kazanabilirsiniz. Yani güzel bir fırsat yakaladığınızda ya da çok iyi bir fikriniz olduğunda ‘şimdi böyle bir işe atlamayayım, riskli’ demeyin. Belki de çok büyük bir başarının ilk adımlarını risk alarak atmış olacaksınız. Bunu denemeden bilemezsiniz.

19. Gerekirse Destek Alın

Başkalarından destek almaktan çekinmeyin. Eğer maddi durumunuz yeterli değilse ama kendinize güveniyorsanız kesinlikle birilerinden yardım isteyin. Böyle durumlar ayıp değildir. Tam aksine bir cesaret işidir. Ayrıca kendinize olan güveninizin ne kadar yüksek olduğunu da gösterir.  Bu yüzden gerekli olduğunu düşündüğünüzde kesinlikle güvenebileceğiniz kişilerden destek isteyin.

Nasıl Zengin Olunur?

20. Kitleler Üzerinde Etki Yaratın

Ne kadar çok kitle üzerinde olumlu etkiler bırakırsanız o kadar şanslı olursunuz. Başka insanlar sizden etkilenirse her birinden geri dönüşler alırsınız. Bu sayede de nasıl zengin olabileceğinize yönelik yeni seçenekler oluşturabilirsiniz. Unutmayın tanıştığınız insanların, sizden bahsediş şekilleri sizi bir adım öne çıkarır.

Yani ortalama günde 2 kişiyle tanışıyorsanız bunu 5 kişiye çıkarın.

21. Zenginlerle İş Birliği Yapın

Nasıl zengin olunur sorusunun farklı 24 cevabı arasında yer alan bir diğer seçenek de zenginlerle iş birliği yapmaktır. Çevreniz ne kadar zengin olursa, onlarla ne kadar çok iş birliği yaparsanız kendi alanınızda doğru bir şekilde ilerlemeniz de hızlı olacaktır.

Örneğin teknoloji sektörüne adım attınız, bir fikriniz var, zengin birileriyle iş birliği yaparak bu işiniz için çok sağlam adımlar atmaya başlayabilirsiniz. Bu sadece bir örnek tabi ki…

22. Zamanınızı Doğru Değerlendirin

Zengin olmak için kesinlikle zamanınızı doğru değerlendirmeniz gerekiyor. Zengin olmanın yolları arasında da yer alan zamanı doğru kullanmak, size çok fazla fayda sağlayacak. Belli bir çalışma saatiniz varsa bu saat dışında kalan zamanları değerlendirme şekliniz nasıl? Daha fazla para kazanmak için adımlar atıyor musunuz? Eğer atmıyorsanız hemen atmanız gerekiyor. Bir düşünün, kalan zamanınızda ne yaparsanız kazancınızı artırırsınız?

23. Küçük Masraflara Dikkat Edin

Aslında bu konudan biraz bahsettim. Küçük masraflar kazancınızı ve birikiminizi etkilemiyor gibi görünebilir fakat böyle bir şey yok. Tam aksine, görmezden geldiğiniz her harcama aslında biriktirildiğinde ciddi rakamlar ortaya çıkarabilir. Bunu nasıl fark edebilirsiniz?

Bir bütçe planı yapabilirsiniz ya da günlük harcamalarınızı kaydedebilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman bir ayda nelere ne kadar para harcıyorsunuz görebilirsiniz.

Nasıl Zengin Olunur?

24. Paranıza Sahip Çıkın

Listenin son sırasında yer alan madde de oldukça önemli. Paranıza sahip çıkmak zorundasınız. 24 farklı cevabı verirken aslında hepsinin temelinde paranıza sahip çıkmak ve harcamalarınızı kontrol etmek var. Evet, iyi paralar kazanıyor olabilirsiniz ama bunu elde tutmak da son derece önem arz ediyor.

Bunlar sadece birer öneri. Hangilerini kararlılıkla yapacaksınız, burası tamamen size kalmış bir durum. Ama sizlere son bir tavsiyede daha bulunmak istiyorum: En başta belirlediğiniz yol haritasından kopmazsanız amacınıza daha rahat ulaşabilirsiniz.

2 Yorumlar

2 Yorum

  1. Enes

    at

    Harika bir liste olmuş elinize sağlık. Gerçekten harika bir finans platformu.

  2. Sanal Sunucu

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu