Bizi Takip Et


Hikayeler

İş Hayatında Cam Tavan Ayrımcılığı Nedir? Neden Denir?

Cam Tavan Ayrımcılığı

Cam tavan ayrımcılığı: Kadınların ve erkeklerin her alanda eşit olması gerekiyor. Fakat bu gerçeğe rağmen iş hayatında oldukça fazla kadın erkek eşitsizliğine rastlıyoruz. Sadece iş hayatında da değil, çoğu yerde erkekler kadınlardan daha üstün görülüyor. Daha önce ‘cam tavan ayrımcılığı’ nı duymuş olabilirsiniz. İş hayatında cam tavan ayrımcılığı nedir? Neden denir? Sizlere bu soruların cevabını vereceğim.

Kadınların da erkekler kadar başarılı olduğunu iş hayatında ortaya koyan çok fazla kanıt var. Ama buna rağmen yine de cam tavan ayrımcılığı her yerde… Buna bir son verebilmek için öncelikle iş hayatında ne anlama geldiğini ve neden böyle söylendiğini öğrenmemiz gerekiyor. Bu yüzden okumaya devam edin…

İş Hayatında Cam Tavan Ayrımcılığı Nedir?

Cam Tavan Ayrımcılığı

İş dünyasında kadınlar gözle görülmez engellerle karşı karşıyalar. Cam tavan ayrımcılığı, kadınların gerekli yeterliliklere sahip olmasına rağmen terfi söz konusu olduğunda adil olmayan sınırlara, engellere takılmalarını ifade eden bir kavramdır. Yani sadece kadınlara ‘kadın’ oldukları için terfi verilmemesi, üst düzey yöneticiliğe getirilmemesi gibi durumları anlatır.

Kadınlar iş hayatında çok uzun süredir varlar. Fakat var olmalarına ve çok iyi işler başarabilmelerine rağmen erkeklerin de bulunduğu yerlerde terfi alamıyorlar. Herhangi bir şey bahane edilerek yükselmeleri engelleniyor. İşte bu olay iş hayatında ‘cam tavan ayrımcılığı’ olarak biliniyor.

Cam Tavan Ayrımcılığı Neden Denir?

Cam Tavan Ayrımcılığı

Aslında cam tavan bir çeşit metafor olarak kullanılıyor. Burada bahsedilen ‘cam’, kadınların hiyerarşik basamaklarda yükselirken önlerine çıkan görünmez engellerin metaforudur. Cam tavan metaforu, ilk kez feministler tarafından yüksek başarıya sahip kadınların iş hayatlarında yükselememesini ifade edebilmek için kullanıldı.

Erkek egemen bir anlayışın yoğun olduğu iş hayatında kadınlar gereken değeri göremiyor. Bu duruma dikkat çekmek amacıyla kadın erkek eşitliğini savunanlar bir metafor kullanmaya karar verdi. Bu metafor da ‘cam tavan ayrımcılığı’ olarak bildiğimiz kavramdır.

Sizlere ‘iş hayatında cam tavan ayrımcılığı nedir? Neden denir?’ sorularının cevabını vermeye çalıştım. Bu konu kadına verilen değerin daha da artması için oldukça önemlidir. Kadın erkek eşitliğinin iş hayatında da olması gerekiyor. Cam tavan ayrımcılığı metaforu da bu konuyu oldukça iyi anlatıyor.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu