Bizi Takip Et


Hikayeler

Finans ve Bilim Nedir? İkisi Beraber Neden Önemlidir?

Bilim konusuna dünyada yüzlerce milyon insan ilgi duyuyor, ancak finans konusunda dünyaya gelen her insan ilgi duymakta. Genelde hayatımızda birçok şeyi ikiye böldüğümüz gibi bilim ve finans konularını da ikiye bölmüş durumdayız. Peki finans ve bilim ikisinden farklı şeyler mi?

Aslına bakarsanız hayır. Bilimin, finansal konulardan uzak kalmasının nedeni pek fazla kayda değer görülmüyor olması, ki zaten eğer bilimsel bir şeylere imza atmak istiyorsanız maddi kısmını pek fazla sorgulamaya gerek yok. Bunun nedeni zaten dünyaya bir katkı sağlayacak olmanız.

Finans ve Bilim Nedir?

Finansın tanımı kültürel olarak kaynaklarda mali konular, kişisel ekonomi, maddi durum gibi şeylerden ibarettir. Bunun teknik olarak tanımı ise; finans, faaliyetten en iyi şekilde yararlanmak için varlıkların, borçların ve fonların ve kaynakların tahsisidir. Başka bir deyişle, riskleri ve belirsizlikleri ele alırken fonları en iyi faiz için yönetmek veya çoğaltmak. Finans, büyük ölçüde üç bölüme ayrılmıştır, bunlar; Kişisel Finans, Kurumsal Finansman ve Kamu Maliyesi.

Bilim’in tanımı ise kültürel olarak baktığımızda laboratuvar ortamında gerçekleştirilen eylemler, test tüpleri, ilaçlar ve teleskoplar gibi. Ancak bunun teknik olan tanımı çok daha açık, “bilim, hem bir bilgi bütünü (daha önce keşfettiklerimiz) hem de yeni bilgiler edinme süreci (gözlem ve deney yoluyla test etme veya varsayım oluşturma) olarak düşünülebilir.”

Her iki konuyu da ele aldığımızda ikisinin de birbirinden ayrılamayacağını düşmeniz gerekiyor. Bunun sebebi bilim maliyetli bir iştir ve finansal konuları hesaba katmadan genelde istediğiniz şekilde sona varamazsınız. Hatta bilim çalışmaları yarıda dahi kalabilir. Bu sebeple bilimi finanstan tamamen ayrı bir konu olarak görmemek gerekiyor.

Bilim ve Finans Beraber Neden Önemlidir?

Bu ikili peki neden önemlidir, ikisini birbirinden neden ayıramayız ve ayrılırsa nelerle sonuçlanabilir? Şimdi bu sorunun cevaplarını verelim. Yukarıda kısaca da olsa bahsettiğimiz gibi bilim maliyetli bir iştir, ekonomik ve finansal durumları hesaba katmadan yola çıkamazsınız.

Bunun dışında bilimsel bir ilaç deneyi yapmak istediğinizde ortalama onlarca milyon dolar para yakmanız gerekir, velhasıl bilimde bir şeylere adım atmadan önce finansal konularda bir analiz veya inceleme yapılmaktadır. Aksi halde bir laboratuvar bile kurulamayabilir. Bütün bunların yanı sıra bilim ve finans birbirinden ayrıldığında, sadece bilimle veya sadece finansla hareket etmek isterseniz başarısızlık kaçınılmaz olacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu