Bizi Takip Et


Para Kazanmak

10 Bin, 50 Bin ve 100 Bin TL Sermaye ile Yapılabilecek İş Fikirleri

Kendi işini kurmak isteyip ne iş yapabilirim diye düşünenlerin sayısı günümüzde gittikçe artıyor. İş kurmak istiyorum deyip elinde az bir sermayesi olanlar da küçük sermayeyle ne iş yapılır diye arayışlara giriyor. İş yaşamımda yeni bir sayfa açmak ve yeni bir iş kurmak istiyorum diyenler için çıktıkları yol bazı riskler barındırsa da karar verip harekete geçmek en önemlisi oluyor. İş kurmak istiyorum ne yapabilirim diye düşünenler öncelikle yapmak istedikleri işe karar vermelidir.

Bunun için iyi bir sektör araştırması yapmalı, risk ve avantajları iyi analiz etmelidir. Dünyadaki gelişmeleri takip ederek geliştirebileceğiniz ilginç iş fikirleri bulmak da sizi uzun vadede kazandırabilir. Yapmaktan keyif alacağı bir işi seçmeye çalışmalı, karşılaştığınız her zorlukta, sevdiğiniz işi yapmanın keyfiyle bu sorunlara göğüs gerebilmelisiniz. Buradaki önemli kural, yapmaktan keyif alacağınız bir işe odaklanmak, pazarı ve hedef kitleyi doğru bir şekilde kullanmak olacaktır.

Yeni bir iş kurmak için elinizde belli miktarda sermaye olması gerekir. Bir süre sizi ayakta tutacak bir sermayenizin olması yeni bir iş kurma sürecinde sizi güçlü kılar. Kendi işini kurmak isteyenlere devlet desteği mevcuttur. KOSGEB, İŞKUR, TUBİTAK gibi girişimcilere yeni iş kurma ve geliştirme konusunda tam destekleri vardır. Ayrıca bankaların destek kredileri, yeni bir iş kurmak isteyen kişilere sermaye konusunda kapılar açar. Bu destek kredilerine başvurarak, işiniz için gerekli olabilecek sermayeyi karşılayabilirsiniz.

10 BİN TL Sermaye ile Yapılabilecek İş Fikirleri

İş hayatına başlamak için cebinizde bir 10.000 TL bütçeniz var ise, birçok iş fikri için yeterli bir rakam. Birçok iş size mantıklı gelebilir ancak bu kapsamda mutlaka doğru işi seçtiğinizi ve sermayenizi doğru işe yatırdığınızı incelemeniz gerekiyor. İş planlama sürecini doğru yapmanız büyük önem arz ediyor.

1. Tshirt Tasarlayarak Para Kazanmak

Farklı Tshirt tasarımları oluşturabileceğinize inanıyorsanız eğer bu iş tam size göre. Öncelikle Tshirt tasarlamak için bir baskı makinesine ihtiyacınız olacak ya da başka bir baskı firması ile uygun fiyatlar ile rahatlıkla anlaşabilirsiniz. Sermaye sahibiyseniz eğer baskı makinesi satın alabilirsiniz. Orta kalite bir Tshirt ’in 6-7 liraya mal olduğunu belirtelim. Bu Tshirtler ise piyasada rahatlıkla 30-40 liraya alıcı bulmaktadır. 200-300 liralık bir reklam bedeli ise bu ürünleri kısa sürede binlerce müşteriye ulaşabilirsiniz.

2. Çiğköfteci Açmak

Çiğköfteci kurmak için Türkiye’de onlarca firma bayilik veriyor. Çiğköfte bayiliği en ucuz 6 bin liradan başlarken, en pahalı 10 bin lira civarında bulunulabiliyor. 10 bin lira sermaye ile kurabileceğiniz harika bir iş olduğunu söyleyelim. Çiğköfteciler ortalama bir iş yaparak ayda 4 bin lira para kazanabiliyor.

3. Bebek Ürünlerine Yönelin

bebek giysileri üreten bir atölyeye giderek burada 6-7 bin liraya toplu ve ucuza bebek giysileri satın alabilir ve bunları bebek giyim mağazalarına dolaştırarak satabilirsiniz. Atölyelerde 3 lira civarında satın alınabilen bebek giysileri, mağazalarda 50 – 60 lira etiketlerle satılmaktadır.

4. Drone Kiralamak

Günde 1-2 saat çalışarak ay sonunda binlerce lira para kazanabilirsiniz. Hemen hemen artık her kutlama, organizasyon, düğün, konser gibi etkinliklerde DRONE kullanılıyor ve bu DRONE’ler kiralanıyor. Bir Dron’un saatlik kirası 200 lira civarında. Yani günde 1 iş dahi alsanız 2 ay sonra drone kendini amorti ediyor.

5. Tuhafiye Dükkânı Açmak

Birçok tuhafiye dükkanını kurabilmek için 5-6 bin liralık sermaye bile yeterli. Ancak ihtiyaçların tümüne cevap verebilmek için 10 bin lira civarında bir sermaye ihtiyacınız olacaktır. Bu tür bir alan belirledikten sonra maksimum bin lira kiralı 30 – 40 metrekare bir dükkân yeterli olacaktır.

50 BİN TL Sermaye ile Yapılabilecek İş Fikirleri

Eğer 50 bin lira sermayeniz varsa, başarılı olabileceğiniz ve ciddi karlar elde edebileceğiniz harika iş fikirleri var.

1. Hediyelik Eşya Dükkânı Açmak

Hediyelik Eşya dükkanları Türkiye’de özellikle turistik bölgelerde ve birçok şehrin yürüyüş yollarında yüksek cirolara ulaşmaktadır. Hediyelik Eşya Dükkânı Açmak istiyorum diyenler için ilk önerimiz dükkânın konumunun iyi bir şekilde analiz edilip belirlenmesi. Eğer bu tür bir dükkânı 200 bin liralık sermaye ile bile açarsanız iş yapmama olasılığı var.  Şehrinize ve bölgenize bağlı büyük sosyal medya sayfalarına da 50 – 100 liraya reklam verebiliyorsunuz, bunları da sık sık değerlendirin.

2. Pide Salonu Açmak

Türkiye’de en sık tüketilen yiyeceklerden biri olan Pide, girişimciler ve dükkân açmak isteyenler için de iyi bir fikir. Yüksek sermayeniz varsa şehrin işlek noktalarını seçebilirsiniz ancak sermayeniz kısıtlıysa bu durumda genellikle paket servise yönelerek mahalle arasında düşük kiralı bir iş yerini de tutabilirsiniz. 10 bin ila 30 bin lira arasında bir sermayeniz varsa paket satışı yapan bir pide fırını açmak daha mantıklı olacak. Ancak 30 bin liranın üzerinde sermayeniz varsa ise dekorasyonlu işlek bir noktada da pide salonu açabilirsiniz.

3. Kırtasiye Açmak

Kırtasiyeler günümüzde öğrencilerin en çok uğradığı dükkanlardan biridir. Öğrenciler çoğu zaman aradığı her ürünü aynı yerde ve uygun fiyatlar ile bulmak ister. Bu nedenle yalnızca doğru bir ürün gamına ve uygun fiyatlara ihtiyacınız var. Eğer dükkân kiralama yöntemi ile kırtasiye kuracaksanız, farklı okul çevrelerine odaklanmanız daha mantıklı olacak. Ortalama olarak bir kırtasiye dükkânı açabilmek için 42 bin liraya ihtiyacınız olacak.

4. Su Bayiliği Veren Firmalar

Su bayilikleri birçok bayiliğe göre daha basit veriliyor ve genellikle şirketlerin çok ciddi sermaye talebi de yok. Belirli bir dükkân alanı belirledikten sonra şirketlerin farklı talepleriyle ile birlikte su bayiliği almanız mümkün.

100 BİN TL Sermaye ile Yapılabilecek İş Fikirleri

Eğer 100 bin TL paranız varsa, size önereceğimi iş fikirlerinde değerlendirip, gelir elde edebilirsiniz.

1. Medikal Açmak

Sağlık sektörü Türkiye’nin en çok para kazandıran sektörlerinden biridir. Bu sektör içerisinde yer alan bir iş olan Medikal Dükkânı işini yapmak için üst düzey eğitim veya herhangi bir lisansa ihtiyacınız yok. Ancak bu işi yapacak olan kişilerin medikal ürünler hakkında bilgi ve deneyim sahibi olması önemlidir. Aksi durumda müşterilerinize yardımcı olamaz ve iş hacminiz beklediğiniz ölçüde artmaz. Hastanelere yakın olmak ve hastaların ilk ulaşabileceği noktada olmak size harika paralar kazandırabilir.

2. Mobilya Atölyesi Açmak

Bu sektöre giriş yapmanın en kolay yolu ise Mobilya Atölyesi Açmaktır. Öncelikle mobilya atölyesi açmak için bir ustaya ihtiyacınız olacak. Mobilya ustası konusunu hallettikten sonra dilediğiniz gibi bir mobilya atölyesi açabilirsiniz. Mobilya atölyelerinin 4 adet makineye ihtiyacı bulunmaktadır. Bu makineleri aldıktan sonra yaklaşık olarak 15 bin liralık atölye malzemesi de almanız gerekiyor. İlk zamanlarda çok fazla müşteriniz olmayacaktır. Ürünleriniz başarılıysa ve iyi bir tanıtım yapabilirseniz eğer kısa sürede sipariş almaya başlayabilirsiniz.

3. Kreş Açma

Türkiye’de kreşe gönderilen çocuk sayısında her yıl artış yaşanıyor. Özel bir kreş açmak karlı bir iş fikridir. Çok yüksek maliyetlerle de kreş açılabildiği gibi az sermayeler ile de uygun şartlarla kreş açılabilmektedir. Yerel bazda yayın yapan, gazeteler, radyolar, TV kanalları ve sosyal medya hesaplarına reklam verin. Eğer çocuk ve ebeveynler sizden memnun kalırsa, onlar başkalarına da sizleri önerecektir ve bu sayede hiç ummadığınız kayıtlar elde edebilirsiniz.

4. Etüt Merkezi Açmak

Türkiye’de eğitim sektörü en karlı iş sektörleri arasında yer almaktadır. Etüt Merkezi’nde en az 3 öğretmen bulunuyor, ancak kapsamlı bir etüt merkezi için öğretmen sayısı 20’i aşabiliyor. Bu öğretmenlerin tamamının maaşının ve sigortaları düzgün bir şekilde yatırılmalı. Butik etüt merkezleri ise 100 bin lira civarında kurulabiliyor. Genellikle bu tür butik etüt merkezlerinde çalışan öğretmenler ise bizzat merkezin ortakları oluyor. O nedenle eğer 3-4 öğretmen ile ortak olabilirseniz ortalama 25 bin liralık sermaye ile bu tür bir merkez kurabilirsiniz.

Bayilik Veren Giyim Firmaları

Türkiye’de yüzlerce bayilik veren giyim firmaları bulunuyor, ancak bu firmaların birçoğu çok yüksek yatırım bütçeleri talep ediyor. Ancak düşük giriş sermayesi isteyen birçok giyim markası da bulunuyor. Bayilik veren giyim firmalarına göz atarken mutlaka bu firmanın halihazırda bulunduğunuz bölgede başka bayilerinin olmamasına dikkat edin.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu