Bizi Takip Et


Haberler

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli bireylerin kendilerine tanınan özel haklardan faydalanabilmesi için 2008 yılından itibaren engelli kimlik kartı edinmeleri sağlanmaktadır. Kamu, özel sektör, ulaşım, hizmet vb. alanlarda öncelikli olmalarını sağlamak için devlet tarafından öngörülerek uygulanan bu sistem, belirli koşulları sağlamayı gerektirmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Faydaları Nelerdir?

Engelli bireylerin sosyal alanlarda tam hizmet alabilmeleri, bazı yerlerin ücretsiz olması, ikamet alanlarına tanınan ayrıcalıklar ve engelli otoparklarını ücretsiz kullanabilmeleri gibi çeşitli konularda engelli kimlik kartı fayda sağlamaktadır. Şimdi bunlara benzer engelli kimlik kartının ayrıcalıklarına hep beraber bakalım.

  • Şehir içi ulaşımı ücretsiz kullanmaları.
  • Devlet tiyatrolarında ücretsiz oyun bileti alabilmeleri.
  • Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde %40 indirim hakkı kazanmaları.
  • İkametlerinin önünde park alanı başvurusu yapmaları.
  • Araç alım kredilerinde ayrıcalıklardan faydalanmaları.
  • Araç plakaları için engelli ibaresi alabilmeleri.
  • Belirli hizmet alanları ve ürünlerde veya kamu hizmetlerinde vergi muafiyetine tabii olmaları.
  • Engelli otoparkını ücretsiz kullanmaları mümkündür.

Zihinsel veya bedensel olarak engelli doğan yahut sonrasında herhangi bir yolla engelli duruma gelen vatandaşların engelli kimlik kartı alabilmeleri için %40 engelli raporuna sahip olmaları şarttır. Bu raporların temini yalnızca devlet hastaneleri tarafından gerçekleştirilen teşhisler sonrası yine devlete bağlı hastanelerce sağlanabilmektedir.

Bu sebeple engelli kimlik kartı almak isteyen vatandaşların engelli olduklarına ve engel oranlarının kimlik kartı almaya uygun olduğuna dair belgeyi temin etmesi oldukça önemlidir. Rapor sahibi olan engelli kişilerin kimlik kartı için başvuru mercii e-devlet platformudur. Tüm vatandaşlık işlemlerinin online olarak gerçekleştirilebildiği e-devlet sistemi, engelli kimlik kartı başvurularının da yapıldığı adrestir.

Başvuru İçin Yapılması Gerekenler

Engelli İçin Kimlik Kartı

Engelli kimlik kartı almak için bireysel başvuru yapılabilecek merciiler bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde hizmet veren müdürlüklere bizzat başvuru ile kart temini sağlanabilmektedir. Ancak e-devlet üzerinden yapılan başvurulan engelli bireylerin yalnızca ekran üzerinden gerçekleştireceği işlemlerden oluştuğu için onlar adına daha elverişli bir yoldur.

E-devlet üzerinden engelli kimlik kartı almak isteyenlerin öncelikle e-devlet şifresi edinerek kendi vatandaşlık ekranlarına ulaşmaları gerekir. E-devlet şifresi olmayanlar başvuru yapamayacağı gibi sistem üzerinden herhangi bir işlem de gerçekleştiremezler. PTT şubeleri üzerinden edinilen şifreler ile e-devlet üzerinden vatandaşlık sayfalarına ulaşan engelli bireylerin kimlik kartı başvurusu yapması mümkündür.

Şifresi ile giriş yapan vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-engelliler-icin-kimlik-karti-basvurusu linkini kullanarak başvuru işlemlerini yapabilirler. Başvurularında tıpkı bizzat başvuru şartları gibi gerekli olan evrakları e-devlet sistemi entegre sistemler sayesinde görebilmektedir. Yani sonrasında belge ibrazını gerektiren herhangi bir işleme gerek kalmamaktadır. Böylece online başvuru sonrası en geç 15 gün içinde engelli kimlik kartlarını temin edebilmektedirler.

Ulaşım imkanları ve zaman kazançları bakımından engelli bireylerin kimlik başvurularında online yöntemleri kullanması gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bireysel başvurularda gereken vesikalık fotoğraf, rapor ibrazı, başvuru dilekçesi gibi evrakları elden teslim etmek yerine e-devlet aracılığıyla evlerinden çıkmadan kimlik kartlarına ulaşabilmeleri büyük kolaylık sağlamaktadır. Engelli kimlik kartları için herhangi bir harç ya da başvuru ücreti alınmadan tüm hizmetler bedelsiz şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu