Bizi Takip Et


Bankacılık

ICBC EFT Nasıl Yapılır? ICBC EFT Saatleri ve EFT Ücretleri

ICBC EFT Ücreti

Türkiye’deki eski ismiyle Tekstilbank olan ICBC, açılımı Çin Endüstrisi ve Ticaret Bankası olan, Industrial and Commercial Bank of China ismine sahip banka 1 Ocak 1984 yılında Çin’de kurulmuştur. Çin piyasası değerlerine göre ve toplam varlıklara göre dünyanın en büyük bankasıdır. ICBC Türkiye’deki bünyesinde yurt içinde 44 şube barındırır.

ICBC EFT saatleri konusunun da yer aldığı ICBC bireysel müşterileri için kiralık kasalar, hesaplar, bireysel krediler, banka kartları, ödemeler gibi finansal hizmet ve ürünleri bulundurmaktadır. ICBC kurumsal müşterileri için, işletme sermayesi finansmanı, yatırım finansmanı, ihracat finansmanı, şirket kredi kartları gibi finansal hizmet ve ürünleri sunmaktadır.

ICBC EFT Ücreti

ICBC EFT Nedir?

Bankacılık sektöründe çok fazla gerçekleştirilen işlemlerden olan para transferi iki şekilde olmaktadır. Biri ICBC EFT saatleri aşamasında yer alan EFT işlemi, ikincisi ise havale işlemidir.

ICBC EFT saatleri içerisinde yapılabilen Elektronik Fon Transferi, Türk Lirası cinsinden kendi bankanızda bulunan hesabınızdan, başka bir banka hesabına gerçekleştirdiğiniz para transferidir. Yani, iki farklı banka arasındaki Türk Lirası cinsinden gerçekleştirilen para akışıdır.

Türkiye’de ilk olarak 1992 yılında para transferinin dijital ortamda başlatılması Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilmiştir. ICBC EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT sisteminin işletilmesi Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilmektedir ve sistemle ilgili her türlü sorumluluk Merkez Bankası’na aittir. ICBC EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT, günümüzde internetin olduğu her yerde kolaylıkla yapabileceğiniz bir işlem haline gelmiştir.

ICBC EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT sistemi sayesinde mevcut olan bireysel ve kurumsal birçok ödemeleri de gerçekleştirebiliyoruz. Çalıştıkları bankaların internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı gibi müşterilerine sunduğu hizmetlerden yararlanarak kredi kartı borçlarını, elektrik, su, doğalgaz, internet, cep telefonu, yakıt, okul aidatı ve bağış işlemlerinizi ödeme günü gecikmeden anında gerçekleştirebilirsiniz.

EFT İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

ICBC EFT nasıl yapılır? Elektronik Fon Transferi işlemini gerçekleştirebilmeniz için 4 ana birleşene ihtiyacınız vardır. EFT işlemini oluşturan bu birleşenler; gönderen, gönderenin bankası, alıcı ve alıcının bankası şeklindeki bilgilerden oluşmaktadır. Bu bilgileri ICBC EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT sistemine doğru bir şekilde girdiğiniz zaman, sistem para transferi işleminizi başlatacaktır. İşlem başladıktan sonraki kısım onay aşamasıdır.

Para transferi işleminizin onay aşamasında, sistem hesabınızın, EFT ile göndereceğiniz miktarı ve EFT işlemi için alınan hizmet bedeli ücretini karşılayıp karşılamadığını kontrol eder. Gerekli kontroller sağlandıktan sonra Merkez Bankası’nın kullandığı EFT-EMKT sistemi, EFT işlemini onaylar ve yatırmış olduğunuz miktar, karşı bankadaki alıcının hesabına anında gönderilir.

Eğer hesabınızda bu işlemi karşılayacak kadar miktar yoksa banka işleminizi bekletmeye alır ve ödeme sırasına koyar. EFT işlemi aracı bankalar ile gerçekleştirildiği için üç bankanın da mesai saatleri içerisinde işlemin yapılması gerekmektedir. Aksi durumlarda ise ICBC EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemi ertesi gün mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmektedir.

ICBC EFT Ücreti

ICBC EFT Saatleri Ne Zamandır?

Her bankanın finansal hizmet işlemini gerçekleştirdiği zaman farklıdır. ICBC EFT saatleri ise, hafta içi her gün 08.30’dan sonra başlar ve 17.00’de son bulur. Bu saatler içerisinde gerçekleşen EFT işleminizi 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlayabilirsiniz. EFT işleminde zaman sınırlaması olduğu için mesai saatleri içerisinde işleminizi tamamlamanız gerekiyor.

Mesai saatleri dışında gerçekleşen EFT işlemi ertesi günün mesai saati dahilinde olan 10.30’a kadar gerçekleşmiyor ve bazı bankalar EFT işleminin geç yapılmasında ekstra bir ücret uyguluyor. Ayrıca mesai saatlerinde gerçekleştirdiğiniz EFT işleminiz kuyruk adı verilen sisteme takılabilir ve işlem süreniz uzar, mağdur olma durumunuz da ortaya çıkabilir.

ICBC EFT Ücretleri Ne Kadar?

ICBC EFT Ücretleri;

  • Şubeden (1.000 TL ve altı) – 5,73 TL
  • Şubeden (1.000,00 – 50.000 TL arası) – 11,46 TL
  • Şubeden (50.000 TL üstü) – 114,60 TL
  • İnternet Bankacılığından (1.000 TL ve altı) – 1,14 TL

ICBC EFT Sorgulama Nasıl Gerçekleştirilir?

ICBC EFT saatleri arasında gerçekleşen EFT işleminizi doğru bir şekilde yapmış olmanıza rağmen, karşı bankadaki hesaba sahip kişiye ulaşmamış olabilir. Bu durum genelde mesai saatleri dışında gerçekleşen EFT işlemi durumunda ortaya çıkar. Bu tür mağdur olunan durumlarda ICBC Bankası’na ait 444 00 50 numaralı müşteri hizmetlerini arayıp, EFT işleminizin sorgulamasını sağlayabilirsiniz.

Eğer müşteri hizmetlerini aramak istemiyorsanız, bunun yerine bankanızın şubesine giderek de işleminiz ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bankanızın şubesinde sistemde ICBC EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işleminizle ilgili bir problem olduğu görünmüyorsa, karşı bankanın müşteri hizmetlerini arayarak ya da şubesine giderek EFT işleminizin sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu