Bizi Takip Et


Para Kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak! Yeni Yöntem

Blog Yazarak Para Kazanmak

Yaklaşık 10 senedir blog siteleri hayatımızda aktif bir şekilde var. Özellikle korona virüs salgını ile beraber iyice artan internetten para kazanma konuları bahsettiğimiz bu 10 senede en büyük ilgiyi görmeye başladı. Hal böyle olunca insanlar blog yazarak nasıl para kazanılır? gibi meraklarını gidermek için aramalar yapmakta. Blog yazarak para kazanmak internette para kazanmak için yapabileceğiniz en iyi iş fikirlerinden.

Blog yazarak nasıl para kazanılır? ve blog yazarak para kazanmak konularını A-Z’ye rehber olarak bu içeriğimizde anlatacağız. Ancak içeriğimize geçmeden önce bilmeniz gereken şeylerin başında beklentileriniz yer alıyor. Kısaca özet geçecek olursak blog yazarak para kazanmak oldukça karlı bir iş ancak sizi zengin etmez. Ortalama olarak bir asgari ücret beklentiniz varsa bu işi yapabilirsiniz ama onbinlerce lira kazanmak oldukça zor.

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Blog konusu blog açmak ve blog yazmak olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki seçenekte de bir bloga, birde blog içeriğine ihtiyacınız var. Günümüzde en çok kullanılan yöntem makale yazıp satmaktır. Yani blog açmadan içerikler yazmak, bu genelde en maliyetsiz olan tercihdir. Bir diğer tercih de blog açmak. Ancak blog açmak sadece maliyetli değil oldukça fazla emekte isteyen bir iş. Şimdi dilerseniz “blog açmak” ve “blog yazmak” kavramlarına daha detaylıca bakalım.

1. Blog Açmak

Günümüzde ortalama bir blog açma maliyeti 500 TL’dir. Bu parayı neye ödeyeceğinizi merak ediyorsanız hemen söyleyelim; ilk olarak bir alan adına ihtiyacınız olacak (ortalama 80 TL), bir sonraki aşamada hosting paketi satın almanız gerekiyor (ortalama 100 TL), son ve bunlara ek olarak birde tema satın almanız gerekiyor (ortalama 300 TL).

Blog açmak için yukarıdaki temel ihtiyaçları karşıladıktan sonra bunların teknik olarak çalışmasını sağlamanız gerekiyor. Bir altyapı kullanıp (ör; WordPress) o altyapı üzerine gerekli entegrasyonları yapmanız gerekmekte. Bunların hepsini yaptığınızda blog siteniz hazır olacak. Peki her şey tamam mı? Kesinlikle hayır, daha kat edecek çok yolunuz var.

Blog yazmak, dijital pazarlama (SEO) ve reklam çalışmaları yapmanız gerekiyor. Önemli olan bu aşamadan sonrası için istikrar. Bir bloggera ne zaman blogdan para kazanmaya başladın? Diye sorduğunuzda size 6 ay cevabını verecektir. 6 aydan önce gelir beklemek oldukça zor ve neredeyse imkansız. Ancak istikrarlı bir şekilde yazdığınızda 6 aydan sonra blogdan para kazanabilirsiniz.

2. Blog Yazmak

Blog yazmak konusu ise oldukça kolaydır, genelde size başlıklar verilir ve bu başlıklarda ortalama 1-2 saat arasında yüksek kelime sayısına sahip içerikler yazabilirsiniz. Blog yazmak için internette kullanabileceğiniz bir çok freelance internet sitesi bulunmakta. Ayrıca pazarlama veya diğer teknik konularla ilgilenmezsiniz.

Blog içeriği yazmak için bir çok gelir modeli bulunmakta. Bu gelir modelinden en çok kullanılanı kelime başına fiyatlandırma, kelime fiyatlandırması 100 kelime için minimum 2 TL civarında yani 500 kelimelik bir içerikten 10 TL kazanırsınız. Bir diğer blog yazarak para kazanmak için kullanılan gelir modeli ise gösterim başına fiyatlandırma. Bu anlamda en iyi fiyatlandırmayı Blogaraci.com sitesi uyguluyor. Her 1k gösterime 5TL’den fazla kazanırsınız.

Hangi gelir modelini seçeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız size söz gelimi şunu söyleyelim Blogaraci.com gibi sitelerden ömür boyu kazanç elde edersiniz ve içeriklerinizi kendi blogunuzmuş gibi hiçbir başlık almadan hazırlayabilirsiniz. Diğer gelir modelinde ise tek seferlik bir ödeme alırsınız.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog açmak veya blog yazmak istiyorsanız günümüzde en kolay blog yazarak para kazanma yolu Blog Aracı sitesini kullanmaktır. Peki Blog Aracı bizlere neler sunuyor. Blog Aracı’nın Yazar Aracı özelliği ile artık isteyen herkes kendi blogunu 30 saniyelik bir üyelikle açabiliyor ve istediği konularda hiçbir bilgisi olmasa bile blog yazarak para kazanmaya başlayabiliyor.

Blog Aracı sitesinden para kazanmak için Blogaraci.com adresinden üye olmanız ve “İçerik Ekle” kısmını kullanarak blog yazıp göndermeniz gerekiyor. Sonraki aşamada içeriğiniz onaya alındığı andan itibaren içerikleriniz Blog Aracı sosyal içerik platformu, Blog Aracı sosyal medya hesapları, Google News ve Bundle gibi uygulamalarda paylaşılıyor.

Blog Aracı kazanç konusunda internette yaptığımız araştırmalar sonucu aşağı yukarı 20 içeriğiniz olduğunda aylık 50 TL gibi bir kazanç sağlamanız işten bile değil. Ayrıca paylaştığınız blog yazılarını sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak gösterimlerle doğru orantılı bir şekilde gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

Blog Yazarak Ne Kadar Kazanırım?

Öğrencilerin, ek iş fikirleri arayanların ve blog yazarak para kazanmak isteyenlerin blog açmak konusunda en çok merak ettiği sorulardan biriside blog açarak nasıl para kazanırım? veya blog yazarak ne kadar kazanırım? Gibi sorular. Bu sorulara net bir cevap vermek mümkün olmasa da bir blog sitesi açtığınızda günlük 1.000 trafik alıyorsanız ortalama günlük 20 TL gibi bir para kazanırsınız.

Blog yazarak para kazanmak isteyen biriyseniz yani blog açmadan blog yazarak para kazanmak istiyorsanız yazdığınız içerik kadar kazanırsınız. Bu konuda bir gelir hesabı yapacak olursak yaklaşık 500 kelimelik bir içerik 1 saatinizi alır. Günde 3 içerik yazdığınızda 30 TL gibi bir para kazanmanız mümkün.

Blog yazarak ne kadar kazanırım? Başlığının altında bulunan resimde Türk bir blog sitesinin net 1 günlük kazancı yer almaktadır. Ancak güzel bir pasif gelir demeyin çünkü bu aşamaya gelmesi için altında yatan ciddi bir çaba ve emek yer alıyor. Eğer blog yazarı olmak istiyorsanız ilk etapta blog açmak yerine blog yazmak ve Blogaraci.com gibi sitelerde kendinizi geliştirmek, bu işin nasıl bir iş olduğunu pratikte görerek bu işe başlamak daha iyi olacaktır.

3 Yorumlar

3 Yorum

 1. Mehtap

  at

  Bende blog yazarak para kazanmak istiyorum ve ikinci seçenek iyi ama ne kadar kazandırıyor?

 2. Selim

  at

  blog yazmak için güzel bir rehber.

 3. Berna

  at

  Blog yazarak para kazanmak site açmak vs zor. 2. Yöntem çok mantıklı olmuş. Elinize sağlık

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu