Bizi Takip Et


Para Kazanmak

İnternetten Para Kazanmak İsteyenler İçin En Karlı 23 İş Fikiri

İnternetten para kazanmak: Pasif gelir sağlamak için iş fikirleri mi arıyorsunuz? Son zamanlarda ek gelir ihtiyacınız mı oluştu? veya boş zamanlarınızı değerlendirmek mi istiyorsunuz? İnternetten para kazanmak sizler için en etkili yöntem.

Günümüzde bir çok insan internetten para kazanıyor ve bunlardan bir çoğunun kariyeri internette kurdukları dijital işletmeler sayesinde oluştu. Sizlerde günlük olarak boş zamanlarınızı internetten para kazanmaya harcayarak ciddi gelirler sağlayabilirsiniz.

İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

Artık bir çok aile ve arkadaş ortamında bile konuşulan konuların başında Tiktokerlar, Youtuberlar ve diğer benzeri influencerlar (etkileyiciler) yer alıyor. Aylık yüzbinlerce lirayı aşan gelirleriyle çok küçük yaştaki çocukların bile internet gelirleri sohbet konusu oluyor. Belki kolay para kazandıkları düşünüldüğü için, belki de çok fazla kazandıkları için. Ancak gerçek şu ki internetten para kazanmak kolay bir iş sayılmaz.

Bunun en önemli nedeni ciddi bir emek ve azim gerektiriyor olmasından kaynaklı. Eğer kendinize yüksek bir pasif gelir sağlamak istiyorsanız internetten para kazanma konularını araştırmadan önce ne kadar süre bu işi yapabilirsiniz bunu düşünmeniz gerekmekte. Bir çok fenomene veya internetten para kazanan bir influencera baktığınız zaman eski içeriklerine bir bakarsanız aslında ne kadar çok emek verdiğini görebilirsiniz.

İnternetten para kazanmak işinin elbette kolay tarafları da yok değil, kısa videolar çekmek, makale yazmak veya çeşitli sitelerdeki görevleri yerine getirerek irili ufaklı ek gelir sağlamak mümkün. Bu kolay bir iş çünkü günlük 30 dakika ile 1 saat zaman ayırmanız gerekiyor. Ancak dediğimiz gibi internetten ek kazanç sağlamak için uzun süre yaptığınız işi pes etmeden sürdürmelisiniz.

İnternetten Para Kazanmak İçin İş Fikirleri

İnternetten para kazanmak en karlı işlerin başında yer alıyor, günlük olarak boş zamanlarınızı internetten para kazanmaya ayırarak uzun süre pasif gelir sağlayabilirsiniz. Bu kendi tam zamanlı işinizin yanı sıra iyi bir ek gelir olacaktır. İnternetten yapılacak iş fikirleri ise yüzerce sıralanabilir ama biz size bu içeriğimizde internetten en fazla kazandıran işleri listeledik. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan iş fikirleri listemize hemen geçelim.

1. Makale ve Blog Yazmak

Blog yazmak internet üzerinden yapılabilecek en kolay ve en karlı işlerin başında yer alıyor. Gerek markaların ihtiyaçları, gerek medya sitelerinin büyüme çalışmaları doğrultusunda hazırlayacağınız içerikler size aylık binlerce lira para kazandırabilir. Blog veya makale yazarak satma işi için bir tecrübeye sahip olmanıza gerek yok, anlık olarak araştırmalar yapıp istenilen konularda içerikler üretmeniz yeterli olacaktır.

Bu iş için ‘Blog Aracı’ gibi platformları kullanarak kendi yazılarınızı yazıp, kendi gelirinizi 30 saniyelik üyelikle sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz siteler size içerikleriniz için tek seferlik ödemeler yapmak, yayınladığınız içerikler her okunmada sizlere para kazandırır ve ciddi meblağlar pasif gelir sağlamanıza yardımcı olur. Eğer kendi içeriklerinizi satmak isterseniz bir çok çeşitli site bulunmak.

2. Online Kurs Oluşturmak

Udemy gibi platformlar pandemi döneminde duyan duymayan bir çok insanın ilgisiniz çekti, kimi eğitimler alarak kariyerini geliştirdi kimi ise eğitimler vererek yüksek miktarlarda internetten para kazandır. Sizlerde Udemy tarzı kurs ve eğitim sitelerini kullanarak güzel videolar oluşturabilir ve internetten para kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir kurs planı hazırlayarak giriş, gelişme ve sonuç şeklinde dersler oluşturmak ve seçtiğiniz herhangi bir online kurs sitesine yüklemek.

3. E-Ticaret ve Dropshipping Yapmak

Neredeyse internet üzerindeki tüm finans platformlarında önerilen iş fikirleri listelerinin 1. sırasını süsleyen dropshipping yapmak gerçekten de bulunduğu yeri sonuna kadar hak ediyor. İnternetten dropshipping yapmaya müsaade eden veya bayilik alabileceğiniz markalarla iş birliği yapıp ürünlerini çeşitli E-Ticaret sitelerinde komisyonunuzu ekleyerek satışa sunabilirsiniz. Vergi levhası gibi bazı unsurları gerektirse de kolay ve internet üzerinden en kolay para kazandıran işlerden birisi.

4. Abonelik Satmak

Bir web sitesi oluşturarak abonelik satma iş fikri internetten para kazanmak isteyenler için en sağlıklı işlerden biri. Kuracağınız veya freelancerların bulunduğu web sitelerindeki insanlara yaptırabileceğiniz abonelik temelinde internet sitesi projesi oluşturarak bir çok insana abonelik satabilirsiniz. Bu anlamda tercih edebileceğiniz bir çok iş fikri bulunmakta, özellikle bir sektöre veya mesleğe hizmet eden abonelik tabanlı web siteleri oldukça büyük ilgi görmekte.

5. Online Pazaryeri Kurmak

İngilizce tabiriyle marketplace yani pazaryeri sitesi kurmak komisyon özelinde para kazanmanızı sağlar. İnsanlar ürün veya hizmetlerini sizin siteniz aracılığıyla satarak para kazanabilir. Sizde belirlediğiniz oranda komisyonunuzu kesebilirsiniz. Bu iş biraz dijital pazarlama bilgisi gerektiriyor olsa da ilk etapta pazaryeri web sitenizi freelance çalışan bir kişiye yaptırabilir, yine freelance çalışan birine de Google Ads reklamlarınızı çıkarttırabilirsiniz.

Belirli bir sermaye gerektiren bu işi yapmak size her ay on binlerce lira para kazanabilir. Pazaryeri sitesi kurmak için niş bir konuyu ele almalısınız ve ele aldığınız bu konuda sunacağınız kullanıcı ara yüzünü önceden planlamalısınız. Eğer güzel bir iş planı ile bu işe başlanırsa kendi işinizden çok daha fazla para kazanmanız işten bile değil.

6. Blog Sitesi Açıp Satmak

Blog sitesi açmak günümüzde oldukça popüler, sizler elbette blog sitesi açabilirsiniz. Ancak eğer her gün zaman ayıracak vaktiniz yoksa blog sitesi açıp satmak satmak sizin için daha mantıklı bir karar olabilir. Eğer bilmiyorsanı blog sitelerini oluşturan 3 yapıtaşı vardır; domain (alan adı), hosting (barındırıcı) ve altyapı (WordPress vs gibi). Bu 3 yapıtaşını birbirine entegre ettiğinizde siteniz aktif olarak çalışır.

Ortalama bir bilgiyle bu işe başladığınızda muhteşem siteler kuramayabilirsiniz ama bir kaç ay kendinizi bu işe verdiğinizde profesyonel siteler açmanız 30 dakika ile 1 saat arasında bir vaktinizi alacaktır. Ortalama bomboş ancak kurulu bir blog sitesinin satışı 200 TL gibi bir rakamdan başlamaktadır.

7. Hosting Bayisi Açmak

Reseller hosting olarak geçen bayi hosting bir aracılık hizmeti sayılır. Reseller hosting satan bazı siteleri kullanarak aylık bir paket satın alarak bu işe başayabilirsiniz. Hatta LimonHost gibi bazı siteler sizlere kurulum aşamasında da destek oluyor ve web sitenizi hazır hale getirmek içn uğraşmanıza gerek kalmıyor. Açacağınız bayi hosting sitesini iyi bir şekilde pazarlayarak kendi sunucu şirketinizi kurabilirsiniz.

8. Influencer (Etkileyici) Olmak

Türkçesiyle etkileyici olmak günümüz gençlerinin en çok heveslendiği meslek dallarından birisi haline gelmiştir. Aylık yüzbinlerce liraya ulaşan kazançları insana ben neden bu işi yapmayayım? Sorusunu sorduruyor. TikTok, Instagram, Twitter ve YouTube gibi siteleri kullanarak yüksek bir takipçi sayısına ulaşabilir ve markaları kendinize çekebilirsiniz.

Bu aşamaya gelmek için düzenli olarak içerikler üretmeli ve öncelikli olarak insanlar ilgisini çekmelisiniz. Şunu unutmayın ki sulanmayan ağaç meyve vermez, sizlerde kendinize oluşturacağınız sayfayı pes etmeden sularsanız erinde gecinde o meyveleri toplayabilirsiniz. Bu işte kalite, yaratıcılık, pazarlama ve istikrar her şeydir.

9. Reklam Videoları Çekip Satmak

Reklam videoları çekmek irili ufaklı bir çok ihtiyacı. Reklam ve tanıtım filmleri çekerek internetten para kazanmak konusunda ciddi gelirler sağlamanız oldukça kolay. Bu işi yapmanın 2 yolu vardır, 1.si videolarınızı kameranın karşısında çekmek 2.si ise bilgisayarın karşısında güzel reklam ve tanıtım videoları oluşturmak.

Bu sizin yeteneğinize bağlı bir durumdur, eğer kamera karşısında rahat davranabilen biriyseniz bu tarz reklam videoları çekebilirsiniz yada yüzünüzü ifşa etmek istemezseniz video editörlüğü niteliği gerektiren videolu tanıtım videoları hazırlayabilirsiniz. Bu işten para kazanmak için freelance internet sitelerinde ilanlar açabilirsiniz.

10. Grafik Tasarımları Yapmak

İyi bir grafik tasarımcısı olmak ciddi bir emek gerektiriyor, yıllarınızı bu işe vermediyseniz ancak araştırmayı ve öğrenmeyi seven biriyseniz endişelenmeyin. Canva gibi basit sunum, grafik tasarım ve resim düzenleme sitesini kullanarak güzel tasarımlar yapmanız oldukça kolay. Canva Pro veya Education hesabına sahip olduktan sonra tek yapmanız gereken şey bolca çalışmalar yapmak. Bir süre sonra kendinizi geliştirerek logo, kartvizit tasarımları veya öne çıkan resimler oluşturup freelance internet sitelerinde satabilirsiniz.

11. Satış Ortaklığı Yapmak

Satış ortaklığı yapma iş fikri internetten para kazandıran en güzel işlerden birisi. Markaların ürünlerini veya sundukları hizmetleri pazarlayarak ciddi bir ek gelir sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey satış ortaklığına izin veren E-Ticaret sitelerindeki ürünleri çeşitli platformları kullanarak pazarlamak ve satılan ürünlerden komisyon kazanmak.

12. AdSense Reklamları İle Para Kazanmak

Niş bir blog sitesi açarak veya güzel bir internet sitesi kurarak Google AdSense ile reklamlardan para kazanabilirsiniz. Reklamlardan para kazanmak internette kullanılan en büyük gelir modelidir ve neredeyse en karlı işlerin başında yer alır. Bu iş fikri internetten para kazanmak isteyenlerin ilk tercih etmesi gereken iş modellerinden biridir. Eğer AdSense ile para kazanabileceğiniz yaratıcı bir blog sitesi kurabilirsiniz her ay düzenli olarak binlerce lira kazanabilirsiniz.

13. Telegram’dan Para Kazanmak

Telegram bildiğiniz üzere en güvenilir mesajlaşma yazılımı olarak bilinmektedir, ki zaten WhatsApp’ın bu yıl yaptığı ve insanların tabiri caizse midesini bulandıran gizlilik sözleşmesinden sonra daha da güvenilir bir hal almıştır. İçerisinde gruplar veya kanallar oluşturabileceğiniz Telegram ile link kısaltarak para kazanabilirsiniz. Telegram ile neyin linki kısaltıp paylaşabilirim? Diye soracak olursanız ilgi çekici tüm içerikler size para kazandıracaktır desek yanlış olmaz.

14. Twitch Yayıncısı Olmak

Twitch oyun videolarının yayınlandığı bir canlı yayın platformudur, en büyük gelir modeli bağışlardır ve bunun dışında sponsorlar gibi gerçekten çok para kazandıracak markaları kendinize çekmenizi sağlar. İyi ekipmanlar gerektire bu iş fikrine başlamak için ilk etapta sponsorlar bulmanız gerekebilir. Ancak endişelenmeyin bu tarz işleri yapan insanları destekleyen bir çok marka bulunmaktadır. Twitch yayıncısı olduktan sonra düzenli yayınlar açarak kendinize bir kitle oluşturabilir ve toplayacağınız bağışlar ile yüksek gelirlere sahip olabilirsiniz.

15. Uygulama Yapmak veya Yaptırmak

Hayatınızda son zamanlarda mobil uygulamaya evrilecek gördüğünüz bir eksik var mı? veya kesinlikle böyle bir şeye ihtiyaç olabilir diyeceğiniz yaratıcı fikirleriniz? Eğer cevap evetse kolaylıkla freelance çalışanların bulunduğu internet sitelerinde kendinize uygun bir mobil uygulama yazılımcısı bularak bu fikrinizi hayata geçirebilirsiniz.

Eğer yukarıdaki sorulara vereceğiniz bir cevap yoksa mobil uygulama fikirleri listemize göz atarak en yaratıcı uygulama fikirlerine ulaşabilir ve mevzubahis uygulamaları hayata geçirerek internetten para kazanabilirsiniz.

16. Sosyal Medya Yönetimi

Dijital pazarlama söz konusu olduğunda markaların ilk olarak yaptığı atılımların başında sosyal medya hesapları ile büyümek yer alır. Sizlerde markalara sosyal medya yönetim hizmeti vererek internetten para kazanabilirsiniz. Freelancer internet sitelerini kullanarak hakkınızda detaylı bir sayfa oluşturup bu anlamda hizmet satmaya başlayabilirsiniz. Bu iş aylık olarak editörlük paketleri şeklinde satılır ve ortalama 500 TL (Aylık) gibi bir fiyat belirleyerek bu işe başlayabilirsiniz.

Tek bir marka il çalışmayacağınızı düşünerek aylık binlerce lira kazanabileceğinizi söylemek mümkün. Ayrıca, freelancer internet sitelerinin yanı sıra kendi referans sosyal medya sayfalarınızı oluşturabilirsiniz. Bu sayfalar CV görevi görecektir.

17. Seslendirme Yapmak

Bir çok insanın markasını pazarlamak veya reklam kampanyaları oluşturmak için seslendirmenlere ihtiyaç duyar. Eğer sesinize güveniyorsanız reklam ve tanıtım filmleri gibi konularda seslendirme hizmeti sunabilirsiniz. Bu iş hem karlı hem de gelecekte daha fazla ilgi görebilecek bir sektör aslında.

18. Danışmanlık Hizmeti Vermek

Eğer kendinize güvendiğiniz bir uzmanlık alanınız varsa yukarıdaki başlıkları eleyerek direk olarak danışmanlık hizmeti satabilirsiniz. Örneğin muhasebe, veri yönetimi, dijital pazarlama ve hukuk gibi konularda ciddi ölçüde danışmanlığa ihtiyaç vardır. İnsanlar bir işe başlamadan önce fikir almayı sever veya teknik konularda bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Saatlik, günlük veya haftalık olarak çalışabileceğiniz bu işle internetten para kazanmak işten bile değil.

19. Ghost Writer (Hayalet Yazar) Olun

Hayalet yazarlık olarak bilinen ghost writer olmak günümüzün en popüler işlerinden birisidir. Genelde basında troll olarak adları geçiyor olsa da yaptıkları şeyler sarsıcı olabiliyor. Bir insanı veya markayı çok sevilen bir marka olarak gösterebilen hayalet yazarlar dijital pazarlamanın mihenk taşını oluşturuyor. Eğer internette çok fazla zaman geçiriyorsanız sosyal medya ve benzeri platformları kullanarak bir çok markaya ghost writer hizmeti sunabilirsiniz.

20. Çeviri Hizmeti Sunmak

Dil çeviri hizmeti sunmak internetten para kazanmak için en kolay işlerden birisidir, ancak dil bilgisi gerektirmektedir. Eğer 2. bir dile sahipseniz bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken karşınıza gelen metinleri çevirmek. Metni bir kenara koyup, boş Word belgesini de bir kenara alarak hızlı çeviriler yapabilirsiniz. Ortalama 500 kelimelik bir çeviri hizmeti için alacağınız para 10 TL civarında olacaktır.

Tabi bu fiyatlandırma size bağlı isterseniz daha yüksek bir fiyatlandırma belirleyebilirsiniz ama uygun fiyatlı fakat kaliteli freelance çalışanlar her zaman en fazla ilgili görenlerdir. İnternetten hızlı para kazanmak istiyorsanız kesinlikle freelance internet sitelerini kullanarak bu işe girmelisiniz.

21. Ev Yemekleri Satmak

Ev yepmekleri yapması da satması da ayrı keyifli bir iştir. Eğer mutfaktaki becerilerine güvenen biriyseniz güzel yemekler, tatlılar, pastalar ve toplu etkinlikler için kurabiyeler çıkartabilirseniz bunları sosyal medya veya yemeksepeti,com uygulamasını kullanarak satabilir ve ciddi meblağlar kazanabilirsiniz.

Bu iş için yapmanız gereken tek şey bolca tarif araştırarak öğrenmek ve örneğin Instagram hesabınızdan satıyorsanız ilk etapta belli bir bütçe ile reklamlar yapmak. Bunun dışında gerisi müşterilerin taleplerine kalmış.

22. Promosyon Ürün Satışı

Markaların en büyük ihtiyaçlarından birisi promosyon ürünler hediye etmek, bir eczaneye bile çocukla gittiğinizde lolipop, balon veya kalem gibi eşyalar hediye ettiklerini görebilirsiniz. Bunun nedeni düzenli müşteriler edinmek ve cirolarından asla taviz vermemek. Sizlerde markaların bu pazarlama stratejisi sayılabilecek durumlarına katkıda bulunarak güzel kazançlar sağlayabilirsiniz.

Kendi çapınızda evde yapabileceğiniz promosyon ürünlerinden bazıları şunlardır; ahşap anahtarlık, mum, özel tasarım mini hediyelikler, küçük oda kokuları ve benzeri marka baskılı ürünler.

23. Sanal Asistanlık Yapmak

Dijital işletmeler büyüdükçe hemen hemen her şey sanallaşıyor, başka bir değişle dijitalleşiyor. Artık sabah işe kalkıp gitmek bir kenara dursun market ihtiyaçları dışında çok fazla dışarda zaman geçirmeyen insanların sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Yoğun ve yorucu bir hayatınız varsa eğer sanal asistanlık hizmeti sunarak iş yükünüzü hafifletebilir ve geçiminizi bu tarz bir işle idame ettirebilirsiniz.

Sanal asistanlık işi not tutmak, toplantı planlamak, veri yönetimi, istenilen konularda araştırmalar yapmak ve bunlardan asistanı olduğunuz kişileri bilgilendirmek.

İnternetten para kazanmak içeriğimizin sonuna geldik, sizler için 23 adet iş fikrini sıraladığımız listemiz son zamanların en fazla para kazandıran iş fikirlerinden oluşmaktadır. Eğer internetten para kazanmak istiyorsanız yukarıdaki işlerden herhangi birini tercih ederek bol kazançlı bir işe sahip olabilirsiniz. Yalnız unutmayın ki ilk etapta seçtiğiniz işi derinlemesine araştırmanız sizi bir adım öne geçirebilir. Son olarak daha fazla bu tarz para kazanma konularını araştırıyorsanız yandaki bağlantıyı kullanarak ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

3 Yorumlar

3 Yorum

 1. Halil

  at

  Çok güzel yeni iş fikirleri var, çoğunu gerçekten ilk defa gördüm. Elinize sağlık.

 2. alpaka

  at

  çok açıklayıcı olmuş elinize sağlık

 3. çok güzel gerçekten

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu