Bizi Takip Et


Para Kazanmak

Pasif Gelir Kaynakları! 18 Pasif Gelir Fikirleri

pasif gelir

Pasif gelir kaynakları: Bir işte çalışıyor olabilirsiniz ama hep belli bir düzeniniz olmak zorundadır. Bu süreçte de kazandığınız para sadece kiraya, faturalara ve ev ihtiyaçlarınıza gider. Ama bu para dışında da düzenli bir geliriniz olsa iyi olmaz mıydı? Nasıl demeyin, cevabı çok basit: Pasif gelir ile…

Peki pasif gelir nedir? Pasif gelir iş fikirleri nelerdir? 18 öneri ile sizlere bu konuyu çok detaylı bir şekilde açıklayacağım. Siz de belki aralarından bazılarını denemek isteyebilirsiniz.

Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

pasif gelir
18 öneriye geçmeden önce sizlere pasif gelirin ne olduğundan bahsetmek istiyorum. Pasif gelir, birey açısından küçük bir çaba ya da dikkat gerektiren bir girişim yoluyla, minimum aktiviteyle kazanılan gelirdir. Bu gelir sayesinde asıl maaşınızın dışında da bir kazancınız oluyor. İşte pasif gelir iş fikirleri önerileri:

1. E- Kitap Yazmak

Artık dijital ortamlarda kitap yazmak ve bu kitapları okumak oldukça popüler. Daha önce Wattpad’i duymuş olabilirsiniz. Bu ve benzeri sitelerde hikayelerinizi yazarak paylaşım yapabilirsiniz. E-kitaplarınız okundukça da size para gelecek. Bu sizin asıl gelir kaynağınız olmayacak, zaman içerisinde kazancınızı biriktirmiş olacaksınız.

Hemen geri dönüş beklemeyin, biraz zamana ihtiyacınız olacak.

2. Blog Açmak

Her zaman bir köşede bloğunuz olmasında fayda var. İlk zamanlar Google indexlemesinde biraz sıkıntı olabilir ama zamanla bu sorunu halledeceksiniz. Eğer ilk kez blog açıyorsanız mutlaka hatalarınız olacak, sistemi ve algoritmayı çözmek için uğraşacaksınız. Ama tamamen anladığınızda ve içeriklerinizi SEO uyumlu bir şekilde yazdığınızda geri dönüşler alacaksınız. Her bir okunma size para getirecek. Ayrıca, yazı yazarak para kazanmak istiyorsanız ContentCent sitesinide kullanabilir ve hazır makaleler satabilirsiniz.

Eğer blog açmakla uğraşmak istemiyorsanız yada mevcut bir blog siteniz varsa Contentcent.com ile günlük 200 ila 2 bin TL arasında para kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken yazar hesabı oluşturmak ve 19.90 TL gibi bir ücret ödemek, devamında hesabınızdan hazır makaleler yazıp siteye ekleyerek satış yapabilirsiniz. Ek olarak hali hazırda bir blogunuz varsa tanıtım yazısı için sitenizi ContentCent’e gönderip güzel bir pasif gelire sahip olabilirsiniz.

3. Evinizi Kiralamak

Ülkemizde en fazla tercih edilen pasif gelir fikirlerinden birisi ev kiralamaktır. Eğer daha önce bir ev aldıysanız ve durumunuz da uygunsa kiraya vererek her ay düzenli bir pasif gelir kaynağı oluşturabilirsiniz. Ama son zamanlarda kiraların yüksek olmasından dolayı bazı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Bunun yerine dükkan ya da ofis kiralayabilirsiniz. Bu işi yapmak için ekstra deneyime ya da tecrübeye de ihtiyacınız yok…

4. Arabanızı Kiralamak

Evinizi kiralamak gibi arabanızı da kiralayabilirsiniz. Aylık ya da yıllık kiralama yapabilirsiniz. Malum araba fiyatları da aldı başını gidiyor. Bu yüzden de böyle dönemlik kiralamalar oldukça tercih ediliyor. Siz de bu sayede pasif gelir kaynağı oluşturabilirsiniz.

Bazen haftalık ya da günlük şekilde de kiralayabilirsiniz. Bu tamamen yaşam koşullarına ya da ekonomik durumlara göre değişiklik gösterebilir.

5. Bağlı Kuruluş Pazarlamaları

Şimdi bahsedeceğim pasif gelir örneği de bağlı kuruluş pazarlamalarıdır. Bu; web sitesi sahipleri, sosyal medya etkileyicileri ya da blog yazarları tarafından kullanılan bir pasif gelir kaynağıdır. Burada sizleri takip eden kitlelere bir e-ticaret platformunun ortaklık bağlantısını eklemesi söz konusu. Yani insanlar profilinizde yer alan bu bağlantıya tıkladığında ya da bu sitede bir alışveriş yaptığında siz de para kazanıyorsunuz. Böylece ekstra bir işlem yapmanız gerekmiyor. Pasif gelir kaynağınız oluşuyor.

6. Uygulama Oluşturma

Teknoloji çağında yaşıyorken uygulama oluşturmak son derece mantıklı. Eğer böyle bir yeteneğiniz varsa mutlaka değerlendirmelisiniz. Çünkü internette üretilen her uygulamanın mutlaka bir kitlesi oluşuyor. Bu yüzden de acaba uygulamam işe yarar mı diye endişelenmeyin. Eğer kendi üretiminizden eminseniz, hemen çalışma yapmaya başlayın.

Uygulamanız indirildikçe ve beğenildikçe siz de kazanın… Ayrıca reklamlar ekleyerek gelirinizi daha da artırabilirsiniz.

7. Video Kanalı Açma

Pasif gelir nedir artık biliyoruz. Pasif gelir iş fikirleri sunmaya devam ediyorum. Bir diğer öneri de video kanalı açma. Özellikle Youtube bu konuda öncü. Tabi buradan gelir kazanmak için çok uzun süre çalışma yapmanız ve beklemeniz gerekiyor. Eğer insanların istediğini verirseniz, onların abone olmalarını sağlarsanız ve videolarınızı sonuna kadar izletebilirseniz bir süre sonra para kazanma özelliğiniz açılacak.

Bu sayede siz de zaman içerisinde Youtube kanalı üzerinden iyi paralar kazanabileceksiniz. Ama dediğim gibi, içerik ve zaman son derece önemli…

8. Fotoğraf Satışı

Artık kendi çektiğiniz fotoğrafları da satabiliyorsunuz. Bunu yapabilmeniz için çok güzel ve güvenilir siteler var. Yapmanız gereken tek şey çok iyi fotoğraflar çekmek ve bu sitelerde satışa koymak. Aslında bu işe stok fotoğrafçılığı adı da veriliyor. Dünya genelinde de stok fotoğrafçılığı platformlarında satılan fotoğraf adedi düzenli olarak artıyor. Ayrıca sitelerden aldığınız ödemeler de büyük çoğunlukla dolar üzerinden oluyor.

Bu açıdan düşündüğünüzde çok az bir satış yapsanız bile kar elde edersiniz.

9. Fon Yatırımı

Bankaların sizlere sunduğu fon seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu sayede yatırım yaptığınız para kadar fondan kar elde edebilirsiniz. Ülkemizde de son zamanlarda fon alıp satmak oldukça popüler bir durumda. Üstelik hemen hemen her konuda fon alabiliyorsunuz. Fakat fonlarda risk oldukça fazladır ve elde edeceğiniz kar çok düşüktür. Ama pasif gelir olarak değerlendirebilirsiniz.

10. Faize Para Yatırmak

Her bankanın kendine ait faiz hesapları oluyor. İster günlük ister aylık isterseniz de üç aylık faizlere paranızı ekleyebiliyorsunuz. Örneğin X bankası günlük faize yüzde 13 verirken Y bankası da yüzde 19 veriyor olabilir. Bunun için iyice araştırmanız gerekiyor.

Paranız ne kadar yüksekse alacağınız faiz oranı da o kadar yüksek olacaktır. Bu yüzden de faize para ekleyerek o parayı bir köşede tutabilirsiniz.

11. Domain Brokerliği

Pasif gelir iş fikirleri arasında yer alan domain brokerliği da oldukça yaygın. Bir web sitesinin adı olan domainlerin çok ciddi parasal değerleri vardır. Domain adlarının değeri ise uzunluğuna, kısalığına, barındırdığı anlama ya da o anlamla ilgilenebilecek kişi sayısına bağlı olarak değişiyor.

Üstelik bu değerler dolar üzerinden belirleniyor. Bu yüzden de oldukça iyi kar elde edebilirsiniz.  Fakat domain brokerliğini profesyonel bir düzeyde yapabilmeniz için yüksek sermayelere sahip olmanız gerekiyor. Ortalama düzeyde talep gören bir domainin piyasa değeri de 3 – 4 bin liraya yakındır.

12. Ortak Olmak

Pasif gelir kaynakları arasında çoğu insan tarafından tercih edilen bir diğer iş önerisi de ortak olmaktır. Zaten işleyen bir paranın olduğu şirkete ya da uygulamaya, herhangi bir çalışmaya ortak olarak çok iyi pasif gelir kaynağı oluşturabilirsiniz.  Gizli ortak olarak hiçbir ekstra mesai harcamadan ve yorulmadan para kazanabilirsiniz.

Fakat doğru şirketi bulmak da kolay değildir. Doğru işletmeyi bulduğunuzda da çok iyi bir anlaşma yapmanız gerekiyor. Çünkü sermaye belirleyeceğiniz bu kararlarda anlaşmalar son derece önemlidir.

13. Yazılım- Program Üretimi

Listemize devam ederken yazılım- program üretiminden bahsetmek istiyorum. Herhangi bir bilginin size ulaşmasına yardımcı olan çok sayıda yazılım bulunuyor. Yani online dünyada gördüğünüz her şeyin temelinde yazılımlar yer alıyor. Eğer teknik bilginiz varsa bu konuda kendinize güveniyorsanız yazılım tabanlı programlar üreterek kesinlikle iyi kazanç sağlarsınız.

Her kullanımda size para kazandıracak bu iş fikri pasif gelir kaynağınız olabilir.

14. Tasarım Yapma

Oldukça teknik bilgi ve gereksinim isteyen tasarım konusu da size iyi bir pasif gelir kaynağı olabilir. Tasarım söz konusu olunca aslında nelerden bahsediliyor? Örneğin, özel tasarım tişörtler, telefon kılıfları, kupalar ve şapkalar… Bu ürünler için kendi tasarımlarınızı ekleyerek satış yapabileceğiniz platformlara koyabilirsiniz. Böylece kısa sürede iyi paralar kazanabilirsiniz.

Diğerlerinden farklı tasarımlar yaparak kendinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

15. Lisans Satın Almak

Lisans satın almayı düşünürseniz, bu da size güzel bir pasif gelir kaynağı olacaktır. Tabi lisans aldığınız ürünü doğru seçmezseniz gelir akışınız gün geçtikçe değer kaybedebilir. Ayrıca düzenli bir gelir akışı sağlayan eserin lisansı için de yüksek bir sermaye yatırımı gerekir.

Oldukça ilginç bir pasif gelir iş örneği olmasından dolayı da ilgi çekiyor. Lisans ile satışı yapılan bir ürünün lisansını satın alarak sonraki satışlardan pay kazanırsınız.

16. Reklam Alanı Satışı

Eğer evinize ya da size ait bir bölgede reklam alanı satışı için kiralayabileceğiniz bir yer varsa, mutlaka bu fikri değerlendirmelisiniz. Pasif gelir sağlaması açısından önemi oldukça büyüktür. Çünkü reklam sektörü de giderek gelişiyor ve reklam alanları için müşterilerin sayısı da yükseliyor.

Böyle bir fırsatınız varsa kesinlikle kiralamayı düşünün.

17. İnternette Ürün Satmak (Dropshipping)

İnternette dropshipping yöntemi ile satış yapabilirsiniz. En genel anlamıyla dropshipping; ürünleri stoklamaya ve depolamaya gerek kalmadan, alıcı ve satıcı arasında köprü oluşturarak yapılan bir e-ticaret modelidir. Eğer internetten bu yöntemle satış yapmayı tercih ederseniz doğru kişilerle çalışarak kısa sürede iyi paralar kazanırsınız.

Tabi işin takibini yapmak ve doğru iş birlikleri oluşturmak sizin için çok önemli.

18. Dövize Yatırım

Pasif gelir nedir? Pasif gelir iş örnekleri için 18 öneriden bahsederken son sıraya dövizi de eklemek istiyorum. Biliyorsunuz ki faize ya da fona yatırım yapmak en iyi pasif gelir örneklerini oluştururken aynı şekilde dövize yatırım yapmak da değerlendirilmelidir.

Altına, dolara ya da Euro’ya yatırım yapabilirsiniz. Bu uzun vadeli bir yatırımdır. Örneğin gram 400 TL iken bir adet aldıysanız şu anda 900 TL olduğu için kardasınız demektir.

Eğer pasif gelir elde etme yöntemleri aklınıza yattıysa, bu fikirlerden birini ya da birkaçını denemek istiyorsanız hemen çalışmalara başlayabilirsiniz. Bu denemelerinizin ve yatırımlarınızın mutlaka karşılığını alacaksınız. Tabi hemen olmasa da bir süre sonra gerçekten pasif gelirlerin hayatımızda ne kadar büyük bir avantaj olduğunu fark edeceksiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu