Bizi Takip Et


Meslekler

Yeni Nesil İş Modelleri Neler? İşte Yeni 7 Farklı İş Modeli

İş Modelleri ve Çalışma Modelleri

İş ve çalışma modelleri: Yeni teknolojiler sayesinde yeni iş modelleri ortaya çıkıyor. İşletmeler yüksek maliyetli bilgisayar yazılımlarını satın almak yerine, bu iş modellerini tercih ediyor. Teknolojik alt yapıda hem işletmelere hem çalışanlara yeni kapılar açıyor. Peki bahsettiğimiz yeni nesil iş modelleri ve çalışma modelleri neler? Beraber inceleyelim:

1. Freelance Çalışmalar

İş Modelleri ve Çalışma Modelleri

Son zamanlarda adını daha sık duymaya başladığımız bir çalışma modeli olan freelance çalışma sistemi, ofis ortamı olmadan, herhangi bir kurumdan bağımsız olarak uzaktan çalışmayı ifade ediyor.

Freelance kelime anlamı olarak “serbest çalışma” demektir. Özellikle son zamanlarda freelancer çalışanların sayısı da artmış durumda. Çalışanlar kendi düzenlerini kendileri kuruyorlar; mesai saatlerini tamamen kendileri belirliyor, istedikleri yerde çalışabiliyorlar. Tabi ki işlerini aksatmamak suretiyle.

2. Influencer

İş Modelleri ve Çalışma Modelleri

Influencer, kelime anlamıyla etkileyen kişi demektir. Influencer Marketing olarak da bilinen pazarlama türünü de icra eden kişilerdir.

Sosyal medyada büyük bir takipçi kitlesine sahip olan Influencerlar, bu kitleyi etkilemeyi başarırlar ve onların satın alma kararlarını değiştirebilme yeteneğine sahiptirler.

Sosyal medya kullanımı inanılmaz derecede artış gösteriyor. Şu anda dünya genelinde nüfusun yüzde 80’i sosyal medya kullanıyor. Işte bu yüzden sosyal medya tüm markaların en gözde pazarlama stratejisi haline geliyor. Influencerlar da bu noktada devreye giriyor.

3. B2B ve B2C

İş Modelleri ve Çalışma Modelleri

“Business to Business” kısaltması olan B2B,  “Şirketten Şirkete” anlamına geliyor. Bu yeni nesil iş modeli, şirketlerin kendi aralarında gerçekleştirdikleri pazarlama veya satış uygulamalarını ifade eden kısa bir tanımdır. B2B alanında faaliyet gösteren şirketler, temel olarak birbirlerinin sunduğu hizmetleri iyileştirme prensibi ile çalışıyor. Peki hangi durumlarda B2B ortaya çıkıyor:

Hammadde ticareti: Bir işletme, üretim sürecinde ihtiyaç duyduğu ürünleri başka bir işletmeden tedarik eder. Yani, ayakkabı üretimi yapan bir işletmenin deri toptancısından ürün tedarik etmesini örnek olarak verebiliriz.

Operasyonel sebeple kurulan birlikler: Bir işletme, kendi gücünün yetersiz kaldığı bir zamanda başka bir işletmeden destek almayı tercih edebilir. Yani, insan kaynakları alanında yetersiz kalan bir işletme, bu alanda danışmanlık hizmeti veren bir işletmeyle çalışmak isteyebilir. Bu verebileceğimiz en iyi örnektir.

Toptancı-perakendeci iş modeli: Bir işletme, ürünlerini toptan olarak perakende satış yapan bir işletmeye satmayı tercih edebilir. Örneğin, market zincirlerinin birçok farklı ürün kolunda tedarikçilerle kurduğu iş birlikleri B2B kullanımıdır.

B2C ise “Business to Custumer” demektir. Türkçe anlamı ise “Firmadan Tüketiciye”dir. Şirketlerin tüketicilerle direkt olarak kurduğu ticari ilişkiyi açıklar. Yani bireysel olarak yapılan alış verişler aslında B2C modelidir.

4. Remote

İş Modelleri ve Çalışma Modelleri

Bir çeşit uzaktan çalışma modeli olarak karşımıza çıkan Remote, çalışanların ofisten uzakta çalışmasına imkan sağlıyor. Bu iş modeliyle kontroller uzaktan yapılıyor.

Yeni nesil iş modelleri nedir dediğimizde remote da oldukça yaygın bir model. Uzaktan çalışma, aynı zamanda ekipman kullanımı, ağ güvenliği ve performans beklentileri gibi faktörlerin iyi yönetilmesini sağlayan kurum politikalarını gerektiriyor. Aslında bu noktada freelance sistemden biraz ayrılıyor.

5. Affiliate

İş Modelleri ve Çalışma Modelleri

Bir diğer iş modeli ise Affiliate. Satış ortaklığı olarak bilinen bu yeni nesil iş modeli, evden para kazanma yolları arasında da popüler. Bu sistem iletişimi ve insanların etkisini ön plana çıkarır. Sistem şöyle işliyor: tüketicilerin bir kaynaktan yani satış ortaklığı yapan kişiden bilgi alarak o ürünü satın alır. Süreç bu şekilde devam eder.

6. Ad Sales

İş Modelleri ve Çalışma Modelleri

Reklam satışları olarak bilinen yeni nesil iş modeli, reklamlar aracılığıyla daha fazla kitleye ulaşmayı amaçlıyor. Şirketler bu sistemler sayesinde hem satışlarını artırıyor hem de reklamlarını rahatlıkla yapabiliyorlar. Özellikle sosyal medyanın tercih edildiği bu alan oldukça trend.

7. Brand Ambassador

İş Modelleri ve Çalışma Modelleri

İtibar ve popülerlik, bir şirketin başarısını büyük ölçüde belirler. Şirketlerin kendilerini mümkün olan en iyi şekilde sunmaları yeterli değildir. Gerçek ve güvenilir temsilcilere ihtiyaçları vardır. Gerçek kişilerden gelen kişisel yönlendirmeler, doğrudan markadan gelen haberlerden ziyade izleyicilerde daha iyi yankı uyandıracaktır. Türkçesiyle “Marka Elçisi” olarak bilinen bu insanlar genelde ünlülerden oluşur ve markaların ürünlerini günlük hayatlarında tanıtırlar.

“Yeni nesil iş modelleri nedir?” sorusu doğrultusunda sizlere oldukça önemli 6 tane iş modelinden bahsettik. Bu iş modelleri hayatımızda ve zaman geçtikçe teknolojiyle birlikte yeni modeller de çıkmaya devam edecek. Sizler de bunları takip edin ve kendinizi geliştireceğiniz yeni alanlar edinin.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu