Bizi Takip Et


Girişimcilik

Mobilya Mağazası Açmak! Maliyeti, Yeri ve Kazancı

Mobilya Mağazası Açmak! Maliyeti, Yeri ve Kazancı

Yüksek kazançlı işler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin mutlak olarak yolu ticari faaliyetlerle kesişmektedir. Girişimcilik faaliyetlerindeki bu yüksek kazanç ihtimali müşteri kitlesinin yoğunluğu ve alışveriş oranının yüksekliğidir.

Özellikle ev dekorasyon ve mobilya alanında son dönemde gelişen teknolojinin de etkisiyle sınırsız çeşitlilik bulunmakta, bu durum da kullanıcıların alışveriş oranını artırmaktadır.

Girişimcilik faaliyeti yapmak isteyen ve sektörünü mobilya sektörü olarak belirleyen kişiler mobilya mağazası açmak için gerekli işlemleri, bu işin ekonomik yönünü, mağaza yerinin seçimi konusundaki dikkat unsurlarını merak etmektedir. Mobilya açmak konusuna dair en çok merak edilen sorulardan bahsettiğimiz içeriğimize dilerseniz hemen geçelim.

Mobilya Mağazası Açmak

Mobilya Magazası Açmak! Maliyeti, Yeri ve Kazancı

Bir mobilya mağazası açmak için öncelikle en önemli faktör yeterli sermayedir, eğer yeterli sermayeniz yoksa bu işi değerlendirmemelisiniz. Bunun nedeni mobilya mağazası açmak için mobilya almak, istihdam sağlamak ve taşımacılık gibi önemli unsurlar yer almaktadır. Dolayısıyla bunlara yetecek sermaye ortalama 500 bin lira (istediğiniz mağazaya ve bunun boyutuna göre değişir).

Maliyetin yanı sıra birde pazarlama kısmı var, mobilya mağazaları rekabetin yoğun çok olduğu nadir sektörlerdendir. Eğer rekabet etmek istiyorsanız sizi ön plana çıkaracak bit şeyler olmalı, bu konuyu boş geçmeyip bir örnek verecek olursak, en az 1 tane kendi üretiminiz olan ürün olsun. Bu mevzu bahis ürünü bir mobilya üreticisi ile görüşerek veya çeşitli iş birlikleri ile kendiniz üretebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra mobilya mağazası açmak en karlı işlerden birisidir. Bu sektörden kurduğumuz irtibatlar ile oyuncu koltuğu satan bir mobilya mağazasının %80’e varan kar marjına ulaştığın bilgisine sahibiz (enflasyon ve ürüne olan ilginin artması ile). Sizlerde bu sektöre girmek istiyorsanız kesinlikle iyi bir lokasyon gibi ve bunun dışında aşağıda benzer diğer tavsiyelere göz atabilirsiniz.

Sektörel Bazda Maliyet Değerlendirmesi

Mobilya Mağazası Açmak! Maliyeti, Yeri ve Kazancı

Mağazanızın öz sermayesi elbette işinize yapacağınız yatırımın mihenk taşıdır. 30 Bin Türk Lirası ile 2 çeşit ürün içerek küçük bir mobilya dükkanı açabileceğiniz gibi, yüz binlerce lira sermaye koyarak sayısız model çeşidi bulunan, dekorasyonuyla müşterilerini büyüleyen devasa mobilya mağazaları da açabilirsiniz.

Tavsiye edilen miktar ise başlangıçta çok sermayesin olsa bile orta kademe bir yatırım yaparak bulunduğunuz veya mağazayı açmak istediğiniz bölgenin nabzını ölçmektir. Yatırdığınızı geri alabildiğiniz durumlarda mağazanızı büyütebilir, sermayenizi çoğaltabilirsiniz

Mobilya Mağazalarının Kazancı

Mobilya Mağazası Açmak! Maliyeti, Yeri ve Kazancı

Mobilya mağazaları günlük müşteri sirkülasyonu çok yüksek olan mağazalar değildir. Ancak müşterilerin ürün alma potansiyeli çok yüksek olduğundan gelen ihtiyacı olmadan mağazaları gezen kişi sayısı azdır. Mobilya mağazaları az satışla çok kazan sağlayabildiği gibi stok zorunluluğu da bulunmadığından cirosunun artışını koruyabilmektedir.

Sonuç itibariyle mobilya mağazası açmak isteyenlerin ellerinde bulunan öz sermaye miktarına, kazanç beklentilerine ve lokasyon seçimlerine dikkat etmesi son derece önemlidir. Mobilya mağazalarının sahip olduğu çeşitlilik ve bulunduğu konuma bağlı olarak aylık ortalama kazancı 50.000 ile 100.000 TL kâr olacak şekilde gerçekleşmektedir.

Mağazanın Lokasyonunu Belirleme

Mobilya Mağazası Açmak! Maliyeti, Yeri ve Kazancı

Mağaza açmak isteyen kişilerin şube açmak için adres belirlerken avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurması gerekir. Şehir merkezinde yüksek m2 özellikli lüks dükkanlar kiraz yönünde külfetli olmakla birlikte daha çok müşteri hareketi ve satış olanağı sağlar. Bu nedenle ticari hareketliliği olan noktalarda mağaza açmak isteyenleri bu yüklü gideri göze alması gerekmektedir.

Şehir merkezinin dışında ancak müşteri hareketliliği yoğun olmayan yerlerin ise kira vb. giderleri mağazanın bütçesini yormayacak düzeyde olur. Oradaki müşteri hareketi azlığını daha çok online satış ve pazarlama üzerinden karşılamak gerekir.

Mobilyacılık Sektörü Rakip Analizi

Mobilya mağazası açarken son olarak mağaza açacağınız bölgenin mobilya mağazası yoğunluğu önemlidir. Mobilya mağazalarının yoğunlukta olduğu bölgeler rekabet açısından dezavantaj oluşturabildiği gibi iyi bir rakip analizi gerçekleştirmeyi başaranlar bunu avantaja dönüştürebilir.

Çeşitli kampanya, kurulum, teslimat çeşitleri gibi alternatifler sunarak çoklu mağaza alanlarındaki işletmenize daha çok müşteri çekebilirsiniz. Böyle yoğun bir bölgede faaliyet göstermek istemeyenler çevresinde rakip yoğunluğu az olan yerleşim yerlerini tercih edebilirler.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu