Bizi Takip Et


Haberler

Kuyumcu Nasıl Açılır? Kuyumcu Açma Maliyeti ve Kazancı

Kuyumcu Açma

Kuyumcu dükkanı açma: Uzun yıllardır popüler maliyeti ve kazancı yüksek meslekler arasında bulunan kuyumculukla ilgili merak edilen birçok detay var. Yazımızı okumaya devam ederek aklınızdaki soruları cevaplandırabilirsiniz. Dilerseniz hızlı bir şekilde kuyumcu kazancı, kuyumcu dükkanı maliyeti ve kuyumcu nasıl açılır gibi soruların cevaplarına hemen geçelim.

Kuyumcu Açma

Kuyumcu Nasıl Açılır?

Taş ve değerli metallerle küpe, bilezik, kolye gibi takılar yapan kişilere kuyumcu denir. Ancak kuyumcular da bu ürünleri satabilmektedir. Kıymetli metallerden ve madenlerden yapılan takılara ve değerli eşyalara kuyum ismi verilmektedir. Kuyumcular, değerli mücevherleri satış fiyatının belirlediği satış fiyatından daha düşük fiyatlarla satmakla görevlendirilir.

Kuyumcu dükkânı açabilmek için öncelikle konu ile ilgili detaylı bir araştırma yaparak, bu işin uzmanlarıyla görüşerek tavsiyeler almanız gerekir.

Kuyumculuk işine başlamak istiyorsanız, ustalık belgesine sahip olmanız veya çalışacağınız konuda bilgili ve ustalık belgesine sahip kişilerle beraber çalışmanız gerekir.

Sürekli değişen altın fiyatlarını ve popüler ürünleri takip etmek gerekir.

Küçük bir bütçeyle başlıyorsanız, müşterilerinize bölgenizdeki ürünlerden farklı tasarımlar sunmak sizin için faydalı olacaktır.

Kuyumculuk sektörü çok hızlı gelişiyor ve gelişmeleri takip ederek bilginizi sürekli genişletmek iş kapasitenizi artırmanız açısından faydalı olacaktır.

Ürün odaklı mağazalar kuyumculuk sektöründe oldukça popülerdir. Müşteri odaklı olarak belirli ürünlere odaklanabilirsiniz. Örneğin, yalnızca gençlere odaklanan süslü mücevherlere odaklanarak uzmanlaşabilirsiniz.

Kuyumcu dükkânı açabilmek için birtakım resmi evraklar gerekmektedir. Bunlar; Kira sözleşmesi veya tapu senedi, kimlik veya fotoğraf gibi bazı kişisel bilgiler, aktif vergi levhası, SGK belgesi, imza sirküsü veya sicil gazetesi ve ustalık belgesi olarak sıralanabilir.

Konumunuzu iyi bir lokasyonda, potansiyel müşterilerinizi ve hedef kitlenizi çekecek bir lokasyonda seçerek işletmenizi kiralamanız gerekir. Bu tanınma ve iş yapabilme açısından sizin için avantaj olacaktır.

Kuyumcu Açma

Kuyumcu Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Kuyumcu dükkanı açma maliyeti günümüz koşullarında oldukça artmıştır. Yalnızca altın için değil, değerli taşlar için de artan fiyatlar, kuyumcu açma maliyetini ikiye katlamıştır.

Kuyumcu açma maliyetine dahil edilecek unsurlar ise şunlardır: Dükkân kirası, dükkân içinde yapılacak tadilat ve dekorasyon masrafları vs.

Yüksek fiyatlı ürünlerin ticareti söz konusu olduğundan güvenlik de kuyumculuk için önemlidir. İyi bir güvenlik şirketiyle çalışmanız gerekir ve bu da maliyeti oldukça artıran bir unsurdur.

Tüm bunlar dışında kuyumcu dükkânı açma maliyetini artırmakta olan en önemli unsurlardan biri ise güncel altın ve diğer değerli taşların piyasasıdır. Altın fiyatlarının yüksek seyrediyor olması maliyetinizi de önemli derecede artıracaktır.

Günümüzde altın fiyatlarının oldukça yüksek seyrediyor olması sebebiyle ortalama bir kuyumcu açma maliyeti 600.000 tl’den başlamaktadır. Kazancı da yine altın fiyatlarına göre artış göstermektedir.

Kuyumcu Açma

Kuyumcu Ayda Ne Kadar Kazanır?

Kuyumcu dükkanı açmak için sizlere maliyetin ne kadar olduğundan az önce bahsettik, şimdi sıra geldi kuyumcuların aylık kazancı konusuna. Genel olarak bir kuyumcunun en önemli şeyi sermayesidir. Örneğin kuyumcu dükkanı açtıktan sonra altınlar için ekstra bir bütçeniz varsa bu bütçe doğrultusunda ve tuttuğunuz dükkanın konumu itibariyle gelirleriniz değişebilir.

Mesela işlek bir cadde üzerinde dükkan açtıysanız, 500 bin liralık altınınız varsa aylık bu altınların %20 ile işlem yaptığınızda (al-sat) 40 ila 60 bin TL arası bir karınız olacaktır. Bunun hesabını sizlerde %40’lık kar oranı ile hesaplayabilirsiniz. Genel olarak kuyumcuların kar oranı yüzde 40’dır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu