Bizi Takip Et


Girişimcilik

Eczane Nasıl Açılır? Eczane Açma Maliyeti ve Kazancı Ne Kadar?

Eczane açmak: Günümüzde Eczane açılışı pek çok yerde sıklıkla gözlemlenen girişimcilik örneklerini oluşturmaktadır. Pek çok kişi eczane açılışının Maliyet ve kazancını merak etmekte olup yazımızın devamında buna ilişkin konulara yer verilmiştir.

Eczane Nasıl Açılır?

Eczane nasıl açılır? sorusundan önce eczane açabilmek için kişilerin bazı şartları taşıyor olmaları gerekmektedir. Bunlardan ilki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. İkinci şartı yurt içi veya yurt dışında eczacılık fakültesi mezunu olmak yer alıyor. Yurt dışında öğrenim gören kişilerin denklik belgesi olmak zorundadır.

Üçüncü şart ise sahtecilik, iftira, hırsızlık, hileli iflas, zimmete para geçirme gibi suçlardan ceza almamış olmaktır. Zihinsel ya da fiziksel engellerden dolayı çalışmaya engel durumu olmamak da bir diğer şarttır ve son olarak ülkeden haklı sebeplerle sınır dışı edilmemiş olmak gerekmektedir.

Bu şartlar sağlandıktan sonra gerekli belgeler ile mevzuata uygun şekilde başvuru yapmak gerekmektedir. Başvuruda istenen belgeler ise nüfus cüzdanı, biyografi (el yazısı ile), sağlık bakanlığınca onaylanmış asıl eczacılık diploması, eczane açılacak yerin krokisi, eczane açma uygunluğu için tasdik edilmiş rapor, eczacılığa engel olacak bir durum bulunmadığına dair adli bir belge ve 4 adet fotoğraftan (4×6 cm boyutlarında) oluşmaktadır.

Eczane Olacak Dükkânın Özellikleri Ne Olmalı?

Eczane olarak kullanılmak istenen yer için dükkan olarak veya işyeri olarak kullanılabileceğine dair resmi bir izin belgesi olmalıdır. Eczane olacak dükkanın bütün alanının asgari olarak 35 metrekare olması gerekmektedir. Eczanede oluşturulacak laboratuvar alanı hastalarla ve müşterilerle ilişkili olmayacak şekilde bölünmelidir.

Eczanenin zemini hijyen şartlarına uygun şekilde döşenmelidir ve eczane yapılmak istenen alan serin, rutubetsiz ve aydınlık olmalıdır. Özel saklama koşullarına sahip olan ilaçlar için eczanede bir buzdolabı ve içerinin havasını kontrol edecek bir sistem kullanılmalıdır. Eczanede kullanılacak olan kapılardan bir tanesi dışarıya doğru açılmalıdır. Bu özellikleri sağlayan bir dükkan eczane olarak kullanılabilir.

Eczane Açmanın Maliyeti ve Kazancı Nedir?

Eczane açma maliyeti bir miktar sermaye gerektirmektedir. Bu miktar eczanenin açılacağı yere ve içerisine harcanan tutara bağlı olarak değişmektedir. Gereken miktar açılan şehre, eczanenin büyüklüğüne kullanılan sistemlere göre değişiklik göstermektedir. Eczanede kullanacağınız hijyen ve sağlık ürünleri için de belirli miktarda harcama yapılmaktadır.

Ancak ecza depolarından aldığınız ürünlerin ödemeleri için 45 günlük bir süre tanınmaktadır. Bu da eczacılara kolaylık sağlamaktadır. Hastanelere yakın eczaneler ayda 25 bin Türk lirasına yakın kazanırken bağımsız çalışan eczanelerde bu rakam 8-9 bine düşmektedir. Bu rakamlar tamamen ortalama olarak verilmiş olup konuma ve pazar payına bağlı olarak oldukça değişim gösterebilmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu