Bizi Takip Et


Bankacılık

Ücretsiz Olarak Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? En Kolay Yöntem (Sınırsız)

Hayatımız boyunca gerçekleştirilen tüm finansal işlemler geçmişin ortak bir kuruluşta toplanarak analiz edilmesine ve sonucunda ortaya çıkan puanlama ile kredi notumuz belirlenir. Ortaya çıkan bu puanlama kuruluşa üye olan firmalara veya bireysel müşterilere belirtilen ücret karşılığında verilir. Kredi notumuza göre bankalar olası risk durumlarını çıkarırlar. Sonuca göre bankalar finansal taleplerin değerlendirmeye alınıp alınmaması konusunda karar veren sistemle oluştururlar.

Kurulan bu sistemler ile bankalar kredi verip vermeyecekleri bireyleri değerlendirirler. Riskli kişiler kredi verilmeyeceği için değerlendirmeye de alınmayabilir. Her kurumun değerlendirmeleri farklı olabilir ancak ortalama değerlere örnek verecek olursak;

  • En Riskli = 1-699
  • Orta Riskli = 700-1099
  • Az Riskli = 1100- 1499
  • İyi = 1500- 1699
  • Çok İyi = 1700- 1900

Bu tarz sistem kuran bankalar en riskli ve orta riskli bireyler için hiç değerlendirme yapmadan otomatik olarak ret veren bir sistem kurabilirler. Ayrı yeten kredi notunun sıfır olması ise bankalar ile hiç çalışma yapılmadığını belirtmektedir.

Kredi notu tek olmasa da oldukça önemli değerlendirmeye sahip konudur. Bankalar ayrıca kredi değerlendirmesi için gelir durumu, çalışılan kurum, hane halkı gelir durumu, ek gelirler olarak birçok konuyu değerlendirmeye alırlar. Ama tabi ki de en önemlisi kredi notudur.

Kredi notunu belirlemede ise ülkemizde sadece tek bir kurum sahiptir. Kredi notunu belirleme de tek yetkili kurum Findeks’tir. Tek olma sebebi ise kredi notunu doğru olarak sonuçlandıracak tek veri kaynağının findekste olmasıdır. Bu verilere sahip olmasının en önemli sebebi ise KKB’yi 9 bankanın kurması ve ülkemizde faaliyet gösteren tüm finansal kuruluşların üye olarak verilerini bu kuruluşla paylaşmasıdır.

Kredi verilebilmesi belirli kurallar içinde gerçekleşse de bazı durumlarda bu kurallar genişletilebilir. Bankalar yıl ve çeyrek sonlarında kredi hedeflerine ulaşamadıkları takdirde kurallarını esnetebilirler. Ama bu esneklik kredi verilmemesi gereken kişiye kredi vermek gibi değildir.

Kredi notunu oluşturan sistemler ise; kredi ödeme düzeni %35, mevcut kredi borç durumu %35, yeni alınan kredi %11, kredi kullanma yoğunluğu %10, diğer faktörler ise %9’dur.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme (Sınırsız)

Türkiye’nin krediye özel ilk mobil uygulaması KrediGO sayesinde hangi bankanın müşterisi olursanız olun fark etmez tek tıkla ihtiyaç kredisi başvurunuzu gerçekleştirebilir, başvuru sonucunuzu en kısa sürede görebilirsiniz. Üstelik QNB Finansbank müşterisiyseniz başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde çok kolay bir şekilde kredinizi anında hesabınıza aktarabilirsiniz. KrediGO uygulamasını Android cihazlarınızda Google Play veya Play Store kullanarak Apple cihazlarınızda ise App Store aracılığıyla indirebilirsiniz.

KrediGO uygulaması ile güncel kredi notunuzu KrediGO’dan takip edebilme imkanına sahip olursunuz. Tek tıkla başvuru kolaylığına ulaşırsınız. Onay alınması halinde kredinizi anında hesaba aktarabilme avantajınız olur. Kredi bilgilerini ve başvuru sürecini takip edebilirsiniz. Kredi hesaplama fonksiyonu ile hesaplama yapabilir ayrıca KrediGO Danışmanları ile ihtiyaç duyduğunuzda bireysel destek alma rahatlığına sahip olmuş olursunuz.

  1. İlk olarak KrediGo uygulamasını indirin ve kayıt olun.
  2. Kayıt olduktan sonra giriş yapın.
  3. Karşınıza çıkan sayfada aşağıdaki menüyü kullanarak “Kredi Notum” seçeneğine tıklayın.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra yönlendirildiğiniz sayfada “QNB Finansbank Kredi Notum:…” şeklinde bir ibare çıkacak ve kredi notunuzun hangi seviyede olduğunu görebileceksiniz. Bu uygulama sayesinde istediğiniz zaman tek tıkla kredi notu görme şansına sahip olursunuz. Eğer QNB Finansbank müşterisi değilseniz bir kart talep ederek uygulamayı ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu