Bizi Takip Et


Bankacılık

Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır? En Önemli Faktörler!

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu nedir? Kredi notu güncel bir hesap birikimidir. Tüm finansal birikiminiz KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından toplanır. Krediler kuruluşa üye olan firmalara ve bireysel müşterilere belirli bir miktar ücret karşılığında verilmektedir. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan kredi notu nasıl hesaplanır? İçeriğimize hemen geçelim.

Kredi Notunun Yüksek Olmasının Faydaları Nelerdir?

Kredi notunuzun yüksek olması ile kredi alma imkanınız artacaktır. Peki ya kredi notunuz nasıl yüksek olacak? Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız kredi veya kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmalısınız. Ödeme işlemlerinizi zamanında yaparsanız kredi notunuz yükselecektir. Kredi notunuz yüksek olursa yüksek miktarda kredi alabilme olanağı bulabilirsiniz. Fakat kredi notunuz düşük olursa kredi almanız zor olacaktır. Bankaların size kredi vermek için bir güvence istemesi de olasıdır. Düşük kredi notlarına riskli grup gözüyle bakılır. Bu grup kredi alsa da miktarı çok yüksek olmayacaktır.

Kredi notu hesaplama işlemlerinin nasıl olduğunu öğrenmek istiyorsanız sizlerle paylaşacağız. Kredi notunuz bankalar tarafından hesaplanmaktadır. Kredi notu hesaplamasında kullanılan parametreler bankalar için benzer olmasına rağmen her bankanın kendine özel bir kredi notu hesaplama yöntemi bulunmaktadır. Ayrıca bankanın kendi stratejisiyle ilgili bir konudur.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

KKB Skoru: KKB yani Kredi Kayıt Bürosu’nda bankaların müşterilerinin kredi durumlarını paylaştığı bir veri havuzu bulunmaktadır. Kişinin geçmişinde bulunan ödeme düzeni, performansı, yapmış olduğu kredi başvuruları ve onay alıp almadığı bu sistemde bulunmaktadır. Kredi notu hesaplama da en etken koşul kredi skorudur.

Aylık Net Gelir: Bankalar bazen bunu toplam gelirin % 30 veya % 35 gibi bir oranda hesaplayabilir. Bazı bankalar ise aylık gelirden giderleri çıkararak bulmaktadır.

Yaş: Kredi notu hesaplamada aranan diğer koşul yaştır. 18 yaşın altındakilere kredi açılmamaktadır. Ayrıca 65 yaşın üstüne de kredi vermeyi bankalar pek tercih etmemektedir. 35-50 yaş aralığına en fazla kredi notu verilmektedir.

Meslek: Krediyi alan kişinin mesleği ve hayat standartları kredi notu hesaplamada etkendir.

Toplam İş Deneyimi: Tecrübeli, kıdem sahibi, belirli bir birikimi olan insanlar bankalar tarafından tercih edilmektedir.

Son İşte Çalışma Süresi: Kişinin kararlarından ne kadar emin olduğunu anlamak adına bankalar bu parametreye de önem vermektedir.

Öğrenim Durumu: Öğrenim seviyesi daha yüksek olan insanlar daha iyi krediler alabilmektedir.

Medeni Hali: Belirli bir düzeni olup olmadığına bakılabilir.

İkamet Edilen Evin Mülkiyeti: Kişinin bir mülkiyet sahibi olması banka açısından önemli bir parametre olabiliyor.

Sahip Olunan Taşıt Miktarı: Bu faktör de kişinin mal varlığını gösteriyor.

Sahip Olunan Kredi Kartları: Diğer bankaların size kredi verip vermediği araştırılabiliyor.

Çek/Senet Kayıtları: Ödenmemiş bir senet olup olmadığını veya yazılmış bir çekin varlığına bakılabiliyor.

Kanuni/ İdari Takip Sorgusu: Daha önceden bankaya olan borcundan dolayı yasal bir işlem olup olmadığına bakılıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu