Bizi Takip Et


Haberler

Türkiye’nin En İyi ve En Büyük 10 İnşaat Firması

Türkiye’de inşaat sektörü en hızlı gelişen alanların başında yer alıyor, gerek yaşam alanları olarak gerekse de kamu binaları anlamında oldukça kaliteli ve modern tasarımlarla dünyaya ilham verdiğimiz de bir gerçek. Bu başarıyı belirleyen şeyin bir insanın yatırım aracı olarak gayrimenkulü tercih etmesinden geçiyor. İnsanlar yatırım yapıyor, sektör gelişiyor. Peki inşaat sektörünün Türkiye için öncüsü kimdir? ve Türkiye’nin en büyük inşaat firması hangisidir? Dilerseniz bu soruların cevabına hemen geçelim.

1. Rönesans Construction

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde, 1993 yılında, Erman Ilıcak tarafından kurulmuştur. Merkezi Ankara’da bulunmaktadır. Rönesans Holding, dünyanın en büyük uluslararası yapı inşa eden firmalarının sektördeki yerlerinin belirlendiği Engineering News Record (ENR) sıralamasında dünyada 33. Avrupa’da 9. sırada yer bulmuştur. Türkiye’de iş yapmakta olan tüm inşaat şirketlerinin arasında ilk sırada yer alıyor.

2. LİMAK İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

1976 yılında inşaat sektörüne yönelik olarak Nihat Özdemir ve Sezai Bacaksız tarafından Ankara’da kurulmuştur. Türkiye’de 2.sırada yer alan şirket dünyada 68.sırada yer alıyor.

3. TAV Construction

Bugün dünyada 70. sıraya yükselmiş olan TAV, havalimanlarının başarılı inşası ile ön plana çıkmıştır. Merkezi olan İstanbul’da 2003 yılında Sani Şener tarafından kurulmuştur. Yeni İstanbul Havalimanı inşası şirketin sanat eserleri arasındadır.

4. GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret Anonim Şirketi

Çalık Holdinge bağlı olarak faaliyetlerini yürüten şirket, Türkmenistan’da faaliyetlerini yoğunlaştırmıştır. Dünyada ise 73.sırada yer almaktadır. Şirket Türk dünyası ile bağlarını korumakta ve Türkiye’nin Orta Asya’da temsil edilmesini sağlamaktadır.

5. ENKA İnşaat ve Sanayi Anonim Şirketi

Şarık Tara ve Sadi Gülçelik dostluğunun bir meyvesi olarak 1957 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Dünyada 79. Sıraya yükselmiştir. Batı ile Doğu arasında köprü görevi gören projelere imza atmıştır. Türk kültürünün birleştirici gücünü Avrupa ve Asya arasında inşa ettiği yapılar ile ortaya koymuşlardır.

6. Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi Anonim Şirketi

1965 yılında Yüksek Mühendis Ersin Arıoğlu ve Yüksek Mimar Köksal Anadol tarafından İstanbul’da kurulmuştur. Dünyada 82. sırada yer almaktadır. Yalnızca iki mühendisle başlayan bu hikâye günümüzde binlerce çalışanıyla birlikte devam etmekte.

7. Ant Yapı Industry & Trade Corp.

1991 yılında İstanbul’da kurulan şirket bugün dünyada 86.sırada kendine yer bulmuştur. İnşaat sektörünün bir ihracat alanı haline gelmesinde şirketin katkısı oldukça yüksektir.

8. Tekfen Construction and Installation Co. Inc.

Feyyaz Berker, Necati Akçağlılar, Nihat Gökyiğit ortaklığı ile 1956 yılında kurulmuş köklü bir şirkettir. Dünyada ise 98.sırada yer almaktadır. Şirket çeşitli iç yapı işleri ile ilgili alanda uzmanlaşmış olarak tanınsa da yapıların inşası alanında oldukça ilerlemiştir ve dünya listesinde ilk 100’e girmeyi başarmıştır.

9. Alarko Contracting Group

İshak Alaton ve Dr. Üzeyir Garih önderliğinde kurulan holding 1954 yılında İstanbul’da hayat bulmuştur. Dünyada ise 101.sırada yer almaktadır. Teknoloji alanındaki hakimiyeti ile inşaat sektörünü birleştiren şirket, modern yapılar ortaya koymakta oldukça başarılı olmuştur.

10. Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Çalık Enerji, Çalık Holding bünyesinde 1998 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Afganistan, Azerbaycan, Irak gibi ülkelerde faaliyet göstermiş olan kuruluş dünya sıralamasında 104.basamakta gösterilmiştir. Türkiye’de çeşitli sektörlerde öncülük yapan holding inşaat alanında da adının hakkını vermeye devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu