Bizi Takip Et


Girişimcilik

KKTC Şirket Kurmak! Maliyeti ve Avantajları Nelerdir?

Kıbrıs'ta Şirket Kurmak

Sizde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde şirket kurmak ve kurduğunuz şirket ile hem ulusal, hem de uluslar arası müşterilere ulaşmak ister misiniz? KKTC bunun için en önemli lokasyonlardan bir tanesidir. Hukuki yeterlilikleri, yasaları ve avukat kadrosundaki prensipleri ile dikkat çekmekte olan KKTC şirket kurulumu konusunda, şirket sahibine pek çok avantajlar sağlamaktadır. Peki, Kıbrıs’ta şirket kurmak ile ilgili olarak nelerin bilinmesi gerekir?

Kıbrıs'ta Şirket Kurmak

1. Kıbrıs’ta Şirket Kurma Nedir?

Serbest Liman bölgesine sahip olan bir yerde faaliyet göstermek ve uluslar arası düzeyde müşteri kitlesine ulaşmak isteyen kişiler, kurmak istediği şirketi KKTC’de kurarak bu hedeflerine ulaşabilmektedir. Peki, şirketin kuruluş süreci ile ilgili olarak öğrenilmesi gerekenler nelerdir?

İlk olarak bilinmesi gereken şey kurmak istediğiniz şirketi siz KKTC dışında başka bir yerde olsanız dahi kurabilirsiniz.

Bunu yapmanız ise herhangi bir işletmeyle yapacağınız anlaşmaya bağlıdır. Anlaşmış olduğunuz şirket gerekli olan tüm prosedürleri sizin adınıza yapar ve yönetir. KKTC’de sahip olduğunuz şirketinizin Serbest Liman bölgesine mensup bir ülkede olmasıyla birlikte, faaliyetlerinizi Kıbrıs dışındaki müşteriler ile gerçekleştirdiğiniz takdirde, ülke sizden herhangi bir gelir ve kurumlar vergisi talebinde bulunmayacaktır.

Şirketinizde çalışmakta olan tüm personelin sosyal sigorta, ihtiyat sandığı ve diğer primlerini ödemek durumundasınız. Şirketinizde gerçekleştirdiğiniz herhangi bir faaliyet kapsamında Kıbrıs’ta şirket kurmak için sizden en ufak bir KDV uygulaması talebinde bulunmamaktadır.

2. KKTC’de Şirket Kurmanın Maliyeti Nedir?

Serbest Liman bölgesinde şirket kurmak, şirketin tüm gerekliliklerinin yerine getirilmesini sağlamak ve şirketin aktif hale gelmesi için bazı maliyetler gerekmektedir. KKTC’ de kuracağınız serbest liman (freezone) şirketi ile 3. Dünya ülkelerinde (Cayman, BVI, Bahamas,…) kuracağınız şirketlere göre birçok avantajlara sahip olursunuz.

Diğer alternatif lokasyonlarda kuruluş maliyeti en düşük olanlarda minimum bankaya yatırılması ve hesapta tutulması gereken tutar $500,000’a kadar çıkarken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bu tutar sadece 50.000 Euro’dur ve daha sonra istediğiniz zaman bu miktarı çekebilirsiniz.

KKTC şirket kuruluşu gerçekleştirildiği takdirde eğer şirket sahibi olarak Bağımsız Denetleme Sözleşmesi’nin kabul ederseniz, Denetim Firması’na da aylık olarak 200 Euro ödenme yapmanız gerekmektedir.

Kıbrıs'ta Şirket Kurmak

3. KKTC’de Şirket Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Serbest Liman bölgesinde kurmuş olduğunuz şirketlerin pek çok avantajı vardır ve bu avantajlar ise KKTC şirketlerinin önemini açığa çıkartmaktadır.  Burada ağırlıklı olarak serbest bölge liman şirketinin tercih edilmektedir.

Bunun nedeni ise şüphesiz ki vergisel avantajlardır. Bu avantajlar kısaca şunlardır; kar dağıtımlarında uygulanan vergi bulunmamaktadır, Türkiye ile aynı saat dilimi ve para birimi uygulanmaktadır buna bağlı olarak da ticari anlamda bir problem meydana gelmemektedir.  Yasal anlaşmazlıklar halinde, ortak bir çözümün bulunması öncelikli amaçlar arasındadır.

Gelir vergisi ve KDV uygulamasının olmamasıyla muafiyetlerin tamamı ortadan kalkmıştır.  Havale ya da EFT gibi para transferlerinde çok düşük maliyetlerin uygulanılması büyük para kayıplarına sebep olmamaktadır. Hal böyle olunca da KKTC’de şirket kurmak oldukça avantajlıdır.

Bu sebepten ötürü de KKTC’de Serbest Liman bölgesinde şirket kurmak, pek çok kişinin ilk hedefleri arasında yer almaktadır. Yapılan bu uygulamalar ile Yurt dışında ticaret yapan işletmelerin KKTC Serbest Bölgesi’ni bir üs olarak kullanmaya teşviki hedeflenmiştir.

Son yıllarda Türkiye’de kurulmuş olan pek çok şirket faturalandırma ve muhasebe gibi faaliyetlerini Kıbrıs serbest liman bölgesine doğru çekerek %18 KDV, %20 Kurumlar Vergisi ve %15 Temettü Vergisi’nden muaf olmuştur.

Eğer sizde KKTC’de bir şirket açmak ya da Türkiye’de hazır kurulu olan şirketinizin bir takım faaliyetlerini KKTC’de yürütmek istiyorsanız yapmanız gereken şeyleri artık biliyorsunuz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu