Bizi Takip Et


Bankacılık

Ölen Kişinin Kredi Kart Borcu Ne Olur? Reddi Miras Davası Nasıl Açılır?

Ölen Kişinin Kredi Kart Borcu Ne Olur?

Kredi kartlar hayatımıza öyle bir girmiş ki cüzdanlarımızda en az ikişer üçer tane kredi kartı bulunmaktadır. Bunlarda yetmezmiş gibi kredi kart sahipleri eşleri ve çocukları için de ek kart çıkartmaktadır. Buraya kadar her şey normal. Gelelim önemli bir soruya. Ölen kişinin kredi kart borcu ne olur?

Ölen Kişinin Kredi Kart Borcu Ne Olur?

Kredi Kart Sigortası

Ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur sorusuna cevap vermeden önce kıyaslamak ve fikir oluşması için bu sorunun kredi kullananlar için olanına kısa bir cevap verelim. Kredilerde, kredi sözleşmeleri imzalanırken bankalar kredi kullananlara hayat sigortası yapmaktadır. Olur ya kredi kullanan kişi daha kredi borcu bitmeden ölürse kalan kredi borçlarını sigorta şirketi karşılamakta ve bankaya ödeme yapmaktadır.

Kredi kart kullanıcıların çoğu kredi kart sigortası adı verilen ve ölüm durumunda kredi kart borçlarını ödeyecek sigorta kavramına gereksiz bir sigorta diye pek sıcak bakmazlar. Ancak kredi kart sahibinin ölümü sonrası kalan borç yasal olarak mirasçılarına kalır. Ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur? Konusunda bu oldukça önemli bir detaydır.

Kredi Kart Sigorta Şartnamesi

Eğer ki kredi kart sigortası varsa o zaman korkulacak bir şey yoktur ve sigorta şirketi kuzu kuzu kredi kart borcunu bankaya ödeyecektir. Kredi kartlarda sigorta yaptıran kişiler mutlaka ama mutlaka sigorta şartnamesini iyi okumalıdır.

Çünkü kredi kartlarına yapılan sigortalarda sigorta şirketleri, kredi kart sahibinin kredi kartının kaybolması veya işsiz kalması durumunda kredi kart borcunun belli sürelere kadar erteleme sigortası yapmaktadır. Bu yüzden kredi kartlarına sigorta yapılırken mutlaka ölüm durumunda kalan borçların sigorta şirketi tarafından ödenecek ibaresinin olmasını şart koyun.

Reddi Miras Davası Nasıl Açılır?

Oldu ya ölen kişi kredi kartına sigorta yaptırmadı. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kredi kart borcu mirasçılarına kalır. Burada mirasçılarına iki görev düşmektedir. Eğer ki kalan miras, kredi kart borcundan fazla ise o borcu ödemekten başka çareleri yoktur. Ancak kalan miras, kredi kart borcundan çok ise o zaman mirasçıları kredi kart borcunun ödememek için 3 ay içerisinde Reddi Miras davası açabilirler. Reddi Miras, kalan mirası istememek anlamına gelir.

Reddi Miras davası mahkeme tarafından kabul edildiğinde mirasçılar, ölen kişinin kredi kartlarını ödememektedir. Yalnız reddi miras davası açarsanız vefat eden kişinin bütün haklarından feragat ettiğiniz anlamına gelir . Bu durumda akıllıca düşünüp tartışıp bu davayı ona göre yapmanız akıllıca olacaktır . Gelir – gider dengesine bakarak iyi bir avukat yardımıyla bu işin altından kalkabilirsiniz

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu