Bizi Takip Et


Girişimcilik

Şirket ve Marka İsmi Nasıl Bulunur? En Kolay 8 Yöntem

Güven veren şirket isimleri çoğu kimse açısından bilindik ve tanıdık isimlerdir. Söz konusu şirketlerin sahip oldukları tanınırlık ile böylesine güven vermiş olmalarının en temel sebebi ise şüphesiz markalaşma çalışmalarını zamana en uygun şekilde yaymış olmalarıdır.

Bununla birlikte güven veren şirket isimleri aynı zamanda ait olduğu sektörle organik uyum, hedef kitlesi ile kurmuş olduğu etkileşim ve markalaşmaya uygun isimleri ile de dikkat çekmektedir. Dolayısıyla yapılan yatırımların sürdürülebilir olması ve geniş kitleler hızla ulaşması konusunda tercih edilecek şirket ve marka ismi sıra dışı bir belirleyiciliğe sahiptir.

Marka İsmi Bulmak

Marka ismi bulmak için bir çok insan neler yapabileceğiniz araştırıyor. Ancak bir işletmeye veya şirkete isim koymak aslında kolay bir iştir. Düşünmeniz gereken ilk şey o işletmeyi neden kurduğunuz ve nasıl bir vizyona sahip olduğunuz. Bunları düşündükten sonra işletmenize veya şirketinize isim bulmak için ihtiyacınız olan herhangi bir şey kalamayacaktır.

Eğer hala marka adı bulmak konusunda zorlanıyorsanız sizlere marka adı bulmak konusunda çok kapsamlı bir içerik hazırladık. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sıra dışı şirket isimleri bulmanızı sağlayacak en kolay 8 yöntem içeriğimizi hızlı bir şekilde geçelim ve marka ismi nasıl bulunur hep beraber detaylıca görelim.

1. Marka İsmi Oluşturma Araçlarına Yönelin

Marka isim bulma robotu olarak günümüzde üretilmiş pek çok araç vardır. Bu araçların bazıları ücretsiz olarak sizin adınıza en uygun şirket ve marka ismini bulmayı sağlar. Aynı zamanda ücretli olarak kullanılabilen diğer araçlar da aynı hizmeti daha profesyonel ve geniş bir alan içerisinde gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla etkili bir marka çalışması yapmaya uygun şirket ismi aranıyorsa bu araçlara yönelmek mümkündür.

2. Rakip Firma İsimlerine Dikkat Edin

Güven veren şirket isimleri üretme konusunda en çok dikkat edilmesi gereken durum rakip firma isimleridir. Aynı sektör içerisinde bulunan rakip firmaların isimlerine benzer ya da bu marka isimlerini andıran tercihlerde bulunmak güvenin zedelenmesine sebep olabilir. Bu bağlamda marka ismi arayışında olanlar olabildiğince aynı sektör içerisinde bulunan firma isimlerinden uzaklaşmalıdır.

3. Globalleşmeye ve Markalaşmaya Uygunluğunu Test Edin

Üretilecek olan yeni firma isminin markalaşma çalışmalarına uygun olması gerekir. Bu noktada herkes tarafından bilinen seçeneklerin kullanılması mümkündür. Sıra dışı şirket isimleri arasında yer almıyor olsa da “Amazon” bu noktada en uygun örnek olarak dikkat çekmektedir. Amazon dünyada birden fazla alana karşılık gelir ve bilinirliği yüksektir. Bu tarz isimlere yönelmek global ölçekte bir markalaşma olanağı sağlar.

4. Ses Uyumuna Dikkat Edin

Sözcükler arasında ses uyumunun sağlanması kulağa hoş gelen bir ahengin oluşmasına doğrudan sebep olmaktadır ve dolayısıyla marka ismi arayışında olanlar ses uyumunun sağlandığı isimlere yönelim göstermelidir.

5. İlham Verici İsimleri Listenize Ekleyin

İlham verici isimler sıra dışı marka isimleri yaratma konusunda en temel belirleyicidir. Örneğin “Fanta” isminin üretilme sürecinde ilham verici bir edim kullanılmıştır. “Fantastic” sözcüğünün kısaltması olan Fanta, sahip olduğu ilham verici özellikle günümüzde bu alanda en bilindik markalar arasında yer almıştır.

6. Kısaltmalar Kullanın

Kısaltmalar yine güven veren şirket isimleri üretme konusunda en çok başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır ve doğru bir kısaltma tahmin edildiğinden çok daha büyük oranda bir etki yaratabilir. Bu duruma da örnek vermek gerekirse “Durex” markası “Durable Reliable Exellance” sözcüklerinin kısaltmasından oluşur ve sektörü birkaç marka ile birlikte domine etmektedir.

7. Tercih Edilecek İsmin Domain Almaya Uygunluğunu Denetleyin

Günümüzde dijital dünyada kimlik sahibi olmak en az reel dünyada markalaşma kadar önemlidir. Dolayısıyla tercih edilecek olan firma isminin özellikle .com uzantısının boş olduğundan emin olunması gerekir. Böylelikle etkili bir markalaşma çalışmasına en uygun dijital altyapı elde edilmiş olacaktır.

8. Sosyal Medyada Tercih Edilecek Marka İsmini Aratın

Yaratıcı marka isimleri geliştirmek istiyorsanız ve bu isimlerin ileride yapacağınız marka çalışmalarına uygunluk taşıması arzusundaysanız sosyal medya ad analizini yapmanız gerekir. Sosyal medya platformları günümüzün en önemle reklam ve pazarlama alanları arasında almaktadır ve dolayısıyla firma ismi tercih ederken sosyal medya platformlarında bu isim aratılmalıdır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu