Bizi Takip Et


Haberler

Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır? Brütten – Nete Maaş Hesaplama

Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bir çok memur ve işçi maaş hesaplama nasıl yapılır sorusunun cevabını merak ediyor. İş hayatının olmazsa olmazlarından birisi brüt ve net kazanç hesaplama içeriğimizde tüm aklınızdaki soru işaretlerini silmeyi umuyoruz. Sizlerde net maaşım ne kadar? Sorusunu kendinize soruyorsanız bu içeriğimiz size faydalı olabilir.

Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

Maaş hesaplaması yapmak için belli başlı dinamikler bulunmaktadır. Öncelikle kısa bir bilgi verelim, size ödenene toplam para miktarına brüt maaş denir, bu sizin için ödenen ücretin tamamıdır ve ciro olarak düşünebilirsiniz. Net maaş ise sizin için ödenen paradan sizin elinize geçecek net maaştır.

Örnek olarak bir işçi için SGK prim ödemesi, damga vergisi, asgari geçim indirimi (AGİ), gelir vergisi ve işsizlik sigortası işçi payı gibi bir çok ödeme sizin adınıza patronunuz/kurumunuz tarafından yapılır. Bunları düştükten sonra net maaşınız ortaya çıkar ve bunu yani net maaş hesaplama işleminden bu içeriğimizde bahsettik.

Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

Brütten Nere Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

Brütten nete maaş hesaplama işlemi yapmak için şu matematik işlemlerini kullanmanız gerekir: Brüt maaş = net maaş + SGK primi + damga vergisi + gelir vergisi + işsizlik primi olarak hesaplanabilir.

Sizlerde yukarıdaki şekilde toplam ödenen miktarı ve brüt maaştan çıkarma işlemi yaparsanız net maaşınızın ne kadar olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. İşte brütten nete maaş hesaplama işte bu kadar kolay.

Kurupara finans platformu olarak sizler için brütten nete maaş hesaplama konularından bahsettik, umarım faydalı bir içerik olmuştur. Daha fazla bu tarz içerikler ve maaşı ne kadar? İçerikleri okumak istiyorsanız yandaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Ali Kaan

    at

    Güzel bir içerik olmuş. Teşekkürler.

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu