Bizi Takip Et


Meslekler

İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur? Şartları ve Maaşları

İnfaz Koruma Memuru Maaşı

Ceza İnfaz Kurumlarında görev yapan infaz koruma memuru nasıl olunur? Bu mesleği yapabilmeniz için şartları nedir, maaşları nasıldır? Bunları merak ediyor musunuz? Kimse kolay kolay infaz koruma memuru olmak istemeyebilir. Ama sizlere şöyle söyleyebiliriz: Düşündüğünüz ya da endişe ettiğiniz kadar zorlayıcı bir yanı yoktur. Burada infaz koruma memurlarının asıl görevi, hükümlülerin topluma yeniden kazandırılmasını sağlamaktır. Haydi gelin bu mesleğin detaylarına bir bakalım.

İnfaz Koruma Memuru Maaşı

İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur?

Öncelikle infaz koruma memuru olmak için nelere ihtiyacınız var? KPSS’den en az 70 puan aldıysanız ve orta öğretim mezunuysanız başvuru yapabiliyorsunuz.  Eğer diğer başvuru şartlarını da taşıyorsanız, ki bu bilgileri aşağıda vereceğiz, Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Eğitim Merkezi içerisinde size eğitim verilecek. Bu eğitimleri tamamlamanız gerekiyor.

Verilecek derslerin tamamı da sizin nelerle karşılaşacağınıza dair bir ön hazırlıktır.

Sizi mülakata çağırdıklarında başarılı olursanız kısa süre içerisinde infaz koruma memuru olarak kabul edilebilirsiniz. Ama tabi ki alımlar olurken atamalar da söz konusu olabiliyor. Bu konuyla ilgili bilgi sizlere zaten süreç içerisinde veriliyor.

İnfaz Koruma Memuru Maaşı

İnfaz Koruma Memuru Şartları ve Maaşları

Peki yukarıda da bahsettiğimiz şartlar hangileri? Gelin bir de bunu inceleyelim. Çünkü başvuru yapmanız ya da sınavdan yüksek not almanız yeterli değildir.

  • Adaylar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen şartları taşıyor olmalısınız
  • Erkekler en az 170 cm, kadınlar ise en az 160 cm boya sahip olmalı
  • Boy uzunluğunun santimetre olarak hesaplandığında son iki rakamıyla kilo arasındaki farkın 13’ten fazla, 17’den de az olmaması gerekiyor.

Bütün bunlara ek olarak şartlar karşılandı ve işe başladıysanız maaşı da merak ediyor olmalısınız. İnfaz koruma memurlarının maaşları bu yıl itibariyle ortalama 11-15 bin TL’dir. Tabi bu durum kıdeme göre değişiklik göstermektedir. Ancak bu yıl ortalama gardiyan maaşı 13 bin TL’dir.

Ama infaz koruma memuru olmak istiyorsanız iyice düşünmelisiniz. Saatleri ve çalışma şartları iyi olsa da yine de herkes tutuklularla çok rahat vakit geçiremeyebilir. Bu sebeple de iyice araştırıp öyle karar vermeniz daha iyi olacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu