Bizi Takip Et


Yatırım

Yeni Gözde! Gümüş’ün Fiyatı Ne Olur?

Gümüş Fiyatı Ne Olur

Gümüş fiyatı ne olur? Geçtiğimiz yıl ön plana çıkan gümüş bu yılda gözdesi olacağa benziyor… Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan birisi gümüş fiyatlarının bu yıl için ne kadar olacağı… Sizlere bu konuyla ilgili yapılmış detaylı bir araştırma sonucunu paylaşacağım.

En az altın fiyatları kadar rağbet gören gümüş de sürekli artıyor. Artık insanlar altının yanı sıra gümüşe de yatırım yapmayı tercih ediyor. Peki gümüş neden bu kadar değerleniyor? İşte cevabı…

Öncelikle 2021 yılında gümüşe olan ilgi nasıl arttı bunun cevabıyla başlamak istiyorum. 2021 yılı biterken 1 gram gümüş yüksek fiyattan alınıp satılıyordu. Bu fiyatlar sürekli değişmekle birlikte değer kazanmaya da devam ediyor. Döviz kurlarının, enflasyonların dalgalı olması dengeleri değiştiriyor.

Gümüş Fiyatları

Ocak ayından bu yana değer kaybetmeden artmaya devam eden gümüş bu yılın parlayan yıldızı olacak.

Aslında başlangıçta ABD’den gelecek en az üç faiz artışına kapı aralanması gümüşün yükselişini başlatmıştı. Bu yükseliş daha sonra durmadan devam etti. Ara ara kayıplara uğrasa da asla değerini kaybetmedi.

Bankalar, günümüzde ons gümüş için ortalama 20.48 dolar fiyat öngörüyor. Hatta enflasyona bağlı olarak bu miktarın 30 dolara kadar çıkma ihtimali olduğunu söyleyebilirim.

ABD bankası da son analizinde, gümüş üzerinde baskı olacağını belirtiyor. 1 ons gümüş ise 31.10 grama denk geliyor.

Neden Gümüş Tercih Ediliyor?

Gümüş Fiyatı Ne Olur

Güvenli bir yatırım alanı arayanlar neden gümüşü tercih ediyor? Başta altın olmak üzere dövize yatırım yapmak her zaman karlı olmuştur. Örneğin 2021 yılının başında gram altın 600 -700 TL’lerdeyken yıl sonunda 980’leri gördü. O zamanlar altına yatırım yapanlar şimdi fazlasıyla karda. Aynı şekilde gümüş de sürekli artış göstermeye devam ediyor.

Son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntılar gümüşü de etkileyince insanlar beklemeye başladı. Çünkü gelen her faiz kararı özellikle FED açıklamaları bütün döviz kurunu etkiliyor.

Merkez bankalarında ciddi bir enflasyon mücadelesi yaşanıyor. Bunun için de FED üyelerinin verecekleri faiz kararları son derece önemli. Bunda dolayı yatırım için bekleyen kişiler de altın yerine gümüşü izlemeye başladı.

Gümüş Sadece Yatırım İçin Değil!

Gümüşü sadece yatırım için kullanmanız gerekmiyor. Son zamanlarda gümüşe olan ilginin artmasının yanı sıra çok fazla kullanım alanı da bulunuyor. Aslında tercih edilmesindeki bir neden de bu.

Gümüş oldukça değerli bir metal olmakla beraber; tıp ve sanayi gibi birçok farklı sektörde kullanım alanına sahip. Sürekli ihtiyaç duyulmasından dolayı asla önemini yitirmeyecek bir yatırım…

Buna ek olarak şunu da belirtmek istiyorum: İklim değişikliği, kuraklık, enerji tüketimi gibi çevre sorunlarının ciddiyetini düşündüğümüzde de aslında gümüşün her zaman talep göreceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Gümüş Ne Zaman Alınmalı?

Gümüş Fiyatı Ne Olur

Bu bilgiler ışığında gümüşü ne zaman almanız gerektiğini merak etmiş olabilirsiniz. Size şöyle söyleyeyim: Eğer güvenli bir yatırım istiyorsanız enflasyonu takip etmelisiniz. Ufak bir düşüş yaşandığı anda hemen yatırımınızı yapabilirsiniz. Bir süre sonra mutlaka yükselme olacaktır. Çünkü ekonomi asla durağan değil. Bu yüzden de kar yapmanız çok mümkün.

Evet, sizlere geçen yıl gümüşün fiyatlarındaki dalgalanmaların yanı sıra bu yıl ne kadar yükseleceğine dair bilgiler sundum. Eğer yatırım yapmak istiyorsanız gümüşü tercih edebilirsiniz. Hem kullanım alanları oldukça fazla hem de altın gibi değerini sürekli koruyor.  İsterseniz başlangıç için küçük miktarlar tercih edebilirsiniz. Daha sonra gidişatı göz önünde bulundurarak yatırımınızı artırmayı düşünebilirsiniz. Tamamen sizin kararınız…

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu