Bizi Takip Et


Meslekler

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadar?

Daha önce mutlaka “cumhurbaşkanı başdanışmanı” olan kişilerin isimlerini duymuş olabilirsiniz. Şimdi sizlere cumhurbaşkanı başdanışmanı ne iş yapar? Maaşı ne kadar? Sorularının cevaplarını vereceğim. Son zamanlarda oldukça fazla merak edilen konuların başında yer alıyor. Bu sebeple de konuyu sizler için araştırdım ve cevaplarını hemen paylaşacağım.

Öncesinde başdanışman kime denir ve görevleri nelerdir, cumhurbaşkanının kaç başdanışmanı olur konularına açıklık getirelim. Hazırsak hemen detaylara geçiyorum…. Okumaya devam edin.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ne İş Yapar?

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı
casino dünya giriş
Yayınlanan Resmi Gazeteye göre Cumhurbaşkanının güncel olarak 66 başdanışmanı bulunuyor.

Başdanışmanlar kendi içlerinde ayrılırlar. Ekonomi, siyaset gibi alanlarda her başdanışmanın görevleri olur. Bu görevler doğrultusunda da alanlarında yaşanan gelişimlerden, durumlardan cumhurbaşkanını haberdar etmek zorundadırlar. Asıl görevleri budur diyebiliriz.

Buna ek olarak cumhurbaşkanı başdanışmanları, alanlarındaki düzenlemeleri, önerileri de takip etmek zorunda. Herhangi bir sorun olduğunda ya da bir teklif sunulacağı zaman cumhurbaşkanını bilgilendirmeliler ve aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşları arasında koordinasyonu da sağlamalılar.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Maaşı Ne Kadar?

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı

Cumhurbaşkanı başdanışmanı ile ilgili merak edilen bir diğer konu da maaşlarının ne kadar olduğu. Fakat ne yazık ki bu konuyla ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Mecliste verilen ücretler oldukça yüksek olsa da yine de başdanışmanların ne kadar maaş aldığıyla ilgili bilgiler paylaşılmıyor.

Ama aldıkları ücretin hesaplaması şu şekilde oluyor: 100 bin gösterge rakamının memur maaş kat sayısının çarpımıyla hesaplama yapılabilir. Ek ödeme olarak sisteme işlerler. Maaş yerine cumhurbaşkanı başdanışmanı ek ödemeleri ne kadardır diye sormak da doğru olacaktır.

Bunlara ek olarak baş danışman olmak için çok iyi dil biliyor olmanız gerekiyor. Çünkü kuruluşlar arası koordinasyon görevini üstlenirken aynı zamanda başka ülkelerle de temas halinde olmanız gerekebiliyor. Bu sebeple de dil bilmek sizi bir adım öne çıkaracaktır.  Tabi diplomasi yönünüzün de son derece kuvvetli olması lazım.

İşte sizlere cumhurbaşkanı başdanışmanı ne iş yapar ve maaşları ne kadar sorularının cevapları aktardım. Daha fazla konuda bilgi almak istiyorsanız diğer yazılarımızı da keyifle okuyabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu