Bizi Takip Et


Haberler

Dünyanın En Büyük 12 Ülkesinin Asgari Ücret Maaşları

Asgari Ücret Maaşlar

Dünyada asgari ücret maaşlar: Her yerde mecburi çalıştırma ücreti olarak bildiğimiz asgari ücret ülkeden ülkeye değişiyor. Hem yaşam şartları hem ülkenin ekonomik durumu göz önüne alındığında dünyanın en büyük ülkelerinde asgari maaşların ne kadar olduğu merak ediliyor.
huhubet giriş

kazansana giriş
Bildiğiniz üzere ülkemizde asgari ücret 4253 TL olarak belirlendi. Peki diğer ülkelerde ne kadar? İşte dünyanın en büyük 12 ülkesinin asgari ücret maaşları hakkında bilgiler…

1. İrlanda’da Asgari Ücret Ne Kadar?

İrlanda asgari ücret açısından bakıldığında en yüksek ücrete sahip ikinci ülke. İrlanda çok fazla insanın göç etmeyi düşündüğü, soğuk bir iklimi olmasına rağmen ilginin hiç azalmadığı bir ülke.  Burada refah seviyesi oldukça iyi düzeyde ve asgari ücret de bu yıl 1775 Dolar olarak belirlendi.

Haftalık 40 saat çalışma saati var ve yapılan artış da ülke genelinde olumlu karşılandı.

2. Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

En çok göç alan ülkelerden birisi olan Almanya’nın asgari ücreti ne kadar sorusunu cevaplayalım. Günümüzde Almanya asgari ücretini 1621 Dolar olarak belirledi. Buna ek olarak Almanya temmuz ayında bir kere daha asgari ücrette düzenleme yapacağını da bildirdi. Bu tarihten üç ay sonra da tekrar yükseltme yapacaklar.

Böylece üç kere düzenleme yaparak çalışanların lehine sonuçlanacak bir asgari ücret planlaması yapılıyor.

3. Hollanda’da Asgari Ücret Ne Kadar? 

Bir diğer büyük ülkelerden birisi de Hollanda. Çalışma koşulları, hayat şartları ile ön planda olan bu ülkede asgari ücret de oldukça iyi. Hollanda Euro para birimi üzerinden asgari ücret veriyor ve bu yıl için bu ücreti 1100 Euro olarak belirledi. Dolar olarak hesapladığımızda ise 1189 dolara denk geliyor.

Ayrıca Hollanda’da asgari ücret, diğer ülkeler gibi saatlik olarak hesaplanmıyor. Aylık olarak belirleniyor.

4. Belçika’da Asgari Ücret Ne Kadar?  

Dünyanın en büyük 12 ülkesinin asgari ücretleri ne kadar dediğimizde bir diğer ülkemiz de Belçika. Güçlü ülkelerden birisi olan Belçika günümüzde için brüt 1625 Euro olan asgari ücrete 410 Euro kesinti uyguluyor. Bu durumda da net asgari ücret 1215 Euro yani 1313 Dolar olarak belirlenmiş oluyor.

Eğer Belçika’da yaşamak ya da çalışmak istiyorsanız kiraları, çalışma koşullarını iyice araştırmalısınız.

5. Yeni Zelanda’da Asgari Ücret Ne Kadar?  

Yeni Zelanda’da yaşamak ve çalışmak gerçekten zor. Çünkü bazı bölgelerinde hayat pahalılığı söz konusu. Ama asgari ücret belirlemesi de biraz farklı. Diğer ülkelerde olduğu gibi Yeni Zelanda’da çok net bir ücret açıklaması bulunmuyor. Geçtiğimiz yıl asgari ücret saatte 20 dolara yükselmişti, bu yıl ise 21 dolar üzerinden hesaplanıyor.  Haftalık 40 saat çalışma saatiniz var.

6. San Marino’da Asgari Ücret Ne Kadar? 

San Marino, güzellikleriyle bilinen bir yer olmasının yanı sıra İtalya dolaylarında mikro devlet olarak da ön plana çıkıyor. Peki burada asgari ücret ne kadar? Oldukça iyi para kazanabileceğiniz San Marino’da asgari ücret 2029 Dolar olarak belirlendi. Tabi çalışma saatlerinize ve çalışma yerinize bağlı olarak bu ücret değişebiliyor.

7. Monako’da Asgari Ücret Ne Kadar? 

Haftada 39 saat çalışmanız gereken Monako’da asgari ücret hesaplamaları biraz farklı.  2168 Dolar olarak belirlenen asgari ücretle çalışan sayısı yüzde 16 iken kalan yüzde 84’lük kısım asgari ücretten daha fazla para kazanıyor.

Bu da tamamen çalıştığınız işletmeye ve onların sağladığı koşullara göre değişiklik gösteriyor. Eğer Monako’da asgari ücretten fazla kazanabileceğiniz bir iş imkanı bulursanız kesinlikle değerlendirmelisiniz.

8. Lüksemburg’da Asgari Ücret Ne Kadar? 

Aslında asgari ücret söz konusu olduğunda Lüksemburg oldukça önemli. Çünkü hem iş imkanlarının çok oluşuyla hem de sağladığı koşullarla oldukça fazla merak ediliyor. Lüksemburg’da asgari ücret günümüzde için 2257 Dolar olarak belirlendi.

Hatta bu yıl için açıklanan brüt asgari ücretler arasında en yüksek asgari ücrete sahip ülke arasında Lüksemburg ilk sıralarda.

9. Avusturalya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Hayatın pahalı olduğu bir yer olan Avusturalya’da da asgari ücret oldukça iyi. Burada da asgari ücret üstünde çalışanların sayısı fazla. Eğer Avusturalya’ya gideceksiniz ve orada çalışmak istiyorsanız kesinlikle fırsatları değerlendirmelisiniz. Günümüzde için burada asgari ücret 2863 Dolardır. Ama işletmelerin yarısından fazlası asgari ücretten daha yüksek maaşlar vermeyi tercih ediyor.

Bu yüzden de çalışanlar işlerine daha mutlu bir şekilde gidiyor.

10. Hindistan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Dünyanın en büyük 12 ülkesinin asgari ücretleri ne kadar dediğimizde listede 10.sırada Hindistan yer alıyor. Yüz ölçümü olarak da büyük olan bu ülkede asgari ücret diğerlerine göre daha azdır. Bu yıl için 200 Dolar asgari ücret belirleyen ülkede yaşam şartları son derece zor. Yani günlük ücret 3 dolara denk geliyor. Eğer birden fazla işte çalışırsanız ancak bu şekilde paranızı artırabilirsiniz. Onun haricinde asgari ücretinden üzerinde iş imkanı sağlayan çok fazla yer yok diyebiliriz.

11. Brezilya’da Asgari Ücret Ne Kadar? 

Bir diğer ülkemiz ise Brezilya. Diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslama yapıldığında aslında Brezilya o kadar da gelişmiş değildir. Günümüzde için belirlenen asgari ücret 1212 Dolardır. Bu parayla ülkede çok refah içinde yaşayamayabilirsiniz. Ama buna rağmen ülke sürekli gelişmeye devam ediyor. Ekonomik olarak biraz durgunlaşmış olsa da verilen asgari ücretle yaşamak çok da zor değil. Sadece biraz tutumlu olmanız gerekebilir.

12. Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Listenin son sırasında ise Kanada yer alıyor. Kanada’da her eyaletin ücretleri birbirinden farklıdır. Örneğin bahşişin yoğun olduğu çalışma yerleri asgari ücret düzenlemelerinden muaf tutuluyor ve asgari ücret almıyorlar. Buna ek olarak ücretler yaşam koşullarına göre değişiyor. Örneğin, gelişmiş ve pahalı eyaletlerdeki ücret kırsal kesimlere göre daha yüksek. Ama genel olarak bu yıl için belirlenen ortalama asgari ücret 1880 Dolardır. Yani bulunduğunuz eyalette aldığınız asgari ücret ile rahatça geçinebilirsiniz.

İşte dünyanın en büyük 12 ülkesinin asgari ücreti ne kadar sorusunu sizlere detaylı bir şekilde aktardım. Eğer yurt dışı iş ilanlarına bakıyorsanız ve kendinize iyi bir iş imkanı sağlamak istiyorsanız asgari ücretlerini bilmenizde fayda var. Aynı zamanda o ülkenin çalışma şartları ve yaşam koşulları da son derece önemli.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu