Bizi Takip Et


Girişimcilik

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri! 18 İş Fikri

Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri

İşte sizlere mükemmel iş fikirleri önerisi… Eğer sıra dışı girişim örneklerini merak ediyorsanız ve Türkiye’de olmayan iş fikirleri arayışındaysanız tam da olmanız gereken yerdesiniz. Sizlere 18 iş fikrinden bahsedeceğim. Bu yazıyı okuduktan sonra kendi girişiminizi yaparken aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacak.

Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri
Türkiye’de olmayan iş fikirleri: İlla bir girişimde bulunmak istemeniz gerekmiyor, Türkiye dışında ne gibi çalışmalar var merak ediyor da olabilirsiniz. İşte yurt dışından 18 iş fikri.

1. Çamaşır Makinesi Otomatları

Türkiye’de bu sektör çok fazla gelişmemiştir. Ama yurt dışında çamaşır makinesi otomatları son derece popüler. Diğer ülkelerde jetonla çalışan çamaşır makinelerine kirlilerinizi atıyorsunuz ve belli bir süre bekliyorsunuz. Daha sonra da işiniz bittiğinde kıyafetlerinizi makineden alıyorsunuz. Evet hepsi bu kadar. Aslında ülkemizde de böyle yerlerin olması güzel olmaz mıydı?

2. Akıllı Gözlük Vue

Bu gözlük akıllı arama yapıyor, müzik çalıyor ve navigasyon işlevi görüyor. Aynı zamanda adım ölçer ve kalori hesaplayıcı olarak da kullanılıyor. Ülkemizde böyle gözlükleri görmemiz mümkün değil ama yurt dışı filmlerinde ve dizilerinde benzer gözlüklerin kullanıldığı sahneleri mutlaka görmüşsünüzdür. İşte tam da o gözlüklerden bahsediyorum. Vue gözlükler dokunmatik olarak kontrol ediliyor.

3. Dijital Miras Girişimi

Bu öneri size biraz ilginç gelebilir ama yurt dışında gerçekten çok seviliyor. Kişiler öldükleri zaman sosyal medya hesaplarına ne oluyor? Bu hesapların kapatılması ya da başka hesaplar üzerinden paylaşım yapılması talep edilebilir. Ölüm sonrasında bu hesaplara ne olacağına yönelik vasiyette bulunabilirsiniz. Böylece isteğinize bağlı olarak başka hesaplar tarafından paylaşımlar yapılabilir ya da tamamen kapatılabilir. İşte bu bir iş fikri olarak geliştirilmiştir ve bu alanda uzman kişiler bile yetişiyor.

4. Donut Dükkanları

Ülkemizde en çok sevilen ‘ekler’ iken yurt dışının en meşhur yiyeceği de donutlardır. Neredeyse her ülkede sadece donut satan dükkanlar var. Asıl vatanı Amerika olan donutlar gerçekten çok fazla satış gücüne sahip. Eğer siz de böyle bir iş yapmak istiyorsanız öncelikle bölgenizde bir test yapmalısınız. Çünkü çoğu insan hala donutun ne olduğunu bilmiyor. Eğer yanlış bölgede iş yapmaya kalkarsanız bir anlamı olmayacaktır. Size sadece zarar olarak dönecektir.

5. İleri Tarihli Mektup Girişimi

Mektup kaldı mı diye düşünmeyin. Her zaman nostaljiye ihtiyaç vardır. Yurt dışında gelişmiş ve rağbet gören iş fikirlerinden biri olan ileri tarihli mektup girişimi sayesinde çok ileriye dönük mektuplar gönderebilirsiniz. Örneğin yılbaşı için kartpostalı çok erkenden ayarlayıp tam o gün gelmesini sağlayabilirsiniz ya da vefatınızdan sonra paylaşılmak üzere bir mektup hazırlayabilirsiniz.

Bunlar şu anda olmuyor mu demeyin. Amatörce yapılan işlemlerden bahsetmiyorum. Profesyonel girişimler doğrultusunda bir sektör haline gelmiş olmasından bahsediyorum.

6. Amabrush Diş Fırçası

Son derece teknolojik olan bu diş fırçası işinizi bir dakikadan az bir sürede halletmenizi sağlıyor. Amabrush ası verilen bu diş fırçası dişlerinizi tek başına fırçalıyor ve 10 saniye gibi bir süre bunun için yeterli. Fırçayı Bluetooth ile telefonunuza bağlayın ve daha sonra ağzınıza yerleştirin.

Çalıştırdıktan sonra dişlerinizin ne kadar güzel fırçalanmış olduğunu görünce şaşıracaksınız. Harika bir iş değil mi?

7. Erkek Bakım Salonları

Kadınlar için güzellik salonları, estetik yerleri bulunuyor ama erkekler için sadece berberler var. Buna ek olarak bazı kuaförler de kadın erkek girebilir diyor. Fakat sadece erkekler için, onlara istedikleri bütün bakımı yapabilecek bir güzellik salonu bulunmuyor. Bunun sebebi de erkeklerin güzellik salonuna bakış açısının yanlış olmasıdır. Ama ülkemizin aksine yurt dışında böyle salonlar oldukça fazla ve gerçekten de ilgi gören bir iş fikri. Bence ülkemizde de erkek güzellik salonlarına rastlamamız gerekiyor.

8. Diyet Market

Bir markette sadece diyet ürünlerinin satıldığını düşünün. Evet internet siteleri ülkemizde de bulunuyor ama bir market olarak siz hiç karşılaştınız mı? İşte bu iş fikir de Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında yerini alıyor. Sadece diyet ve light ürünlerin satıldığı marketler yurt dışında çok ilgi görüyor ve çoğu ülkede de bunun örneklerini görebilirsiniz. Tabi marketin yanı sıra internet üzerinden de satış yapılması ciddi kar elde etmenize yardımcı olacaktır. Bence bunu bir düşünmelisiniz…

9. Çeyrek Pizza Dükkanları

Aslında daha önce Türkiye’de dilim pizza satışları yapan dükkanlar oldu fakat hepsi kapanmak zorunda kaldı. Bunun sebebi de çok pahalı bir piyasa belirlenmesiydi. Ama uygun bir fiyatla sektöre girilseydi çeyrek pizza dükkanları son derece popüler olabilirdi. Ayrıca şuna dikkat çekmek istiyorum: Bahsettiğim dükkanda sadece çeyrek dilim pizzalar olacak. Küçük boy, orta boy ya da büyük boy pizzalar olmayacak.

Eğer birkaç başarılı girişim olsaydı bence pizza sektörünün bu kadar pahalı olduğu zamanlarda çok ciddi ilgi görebilirdi.

10. Hırdavat Kiralama İşletmeleri

Belki Türkiye içerisinde de hırdavat kiralama işini yapanlar vardır fakat bu işin asıl amaç olduğu bir yer düşünsenize… İşte yurtdışında tam olarak bunu yapıyorlar. İşletmeler sadece hırdavat ürünlerini kiralamak için kuruluyor. Örneğin bir tadilat işiniz var fakat ufak bir işlem için usta çağırmak zorunda kalıyorsunuz. Ama bu işletmeler sayesinde gidip ihtiyacınız olan malzemeyi alıyorsunuz ve işlemi kendiniz yapıyorsunuz. Hem paranızın çoğu cebinizde kalıyor hem de evinizde çok nadir kullanmanız gereken bir aleti bulundurmak zorunda kalmıyorsunuz.

11. Tek Kullanımlık Şarj Ürünleri

Aslında bu madde çok önemli. Türkiye’de bu çalışmanın yapıldığına dair herhangi bir bilgi yok.

Otomatik şarj kulübeleri var fakat tek kullanımlık şarj ürünleri de olsa hayat daha kolay olabilirdi. Paketler halinde satılan ürünlerde 1000 mAh ya da 2600 mAh oranında enerji oluyor. Böylece telefonunuzu acil durumlarda şarj edip daha sonra ürünü de atabiliyorsunuz. İşte ihtiyacınız olan şarj tamamlandı!

12. Öfke Odası

Belki de hepimizin bir öfke odasına ihtiyacı vardır. Özellikle çok sinirlendiğimizde, kimseyle konuşamadığımızda bu odalar o kadar iyi gelebilir ki. Yurt dışında gelişen bir iş fikri olan öfke odaları, içini boşaltmak isteyen herkes için oldukça uygun.

Tabi bu noktada kullanılan malzemeler ve kiralanacak yerin durumu göz önüne alınarak uygun bir fiyat politikası belirlenmesi gerekiyor. Yoksa insanların bir de fiyatlar için sinirlenmesini istemeyiz değil mi?

13. Renk Değiştiren Plastikler

Braskem şirketi tarafından üretilen renk değiştiren plastikleri daha önce duydunuz mu? Bu renk değişimleri ürün bozulduğunda ya da son kullanma tarihi geçtiği zamanda oluyor. Bu yüzden de kolay bozulan ürünlerde kullanılması oldukça mantıklı. Özellikle ülkemizde böyle plastiklerin bulunması gerçekten çok işe yarardı. Belki yakın zamanda benzer ürünleri marketlerde sütlerde görebiliriz, hiç belli olmaz.

14. Kapsül Hostel Fikri

Türkiye’de olmayan iş fikirleri dediğimizde şimdi bahsedeceğim madde biraz ilginç gelebilir. Yurt dışında kapsüller içerisinde tek kişi rahatlıkla kalabileceğiniz hosteller var. Türkiye’de ise hostel kültürü ne yazık ki gelişmemiştir. Bu fikir de Ukrayna’da oldukça yaygındır. Daha çok turistlerin hoşuna giden bu fikir yurt dışında gerçekten ilgi görüyor. Eğer yüksek bütçeye sahipseniz siz de turistik noktalarda kapsül hostel fikri gerçekleştirebilirsiniz.

15. Kurutulmuş Çiçekçilik

Canlı çiçeklerin ve süs çiçeklerinin her yerde satıldığını biliyoruz. Peki kurutulmuş çiçek satışı yapan bir yere rastlandınız mı? Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında önemli bir yere sahip olan kurutulmuş çiçekçilik aslında ilgi gören bir iş. Bahçe işlerinden anlayanlar ve farklı çiçeklerin farklı kurutma yöntemlerini bilen kişiler, bu işi yaparak çok iyi kazançlar elde edebiliyor. Siz de bu konuyla ilgili biraz araştırma yaparak belki benzer bir işi ülkemizde yapmak isteyebilirsiniz.

16. Duyusal Yoksunlaştırma Havuzu

İsmi bile çok orijinal değil mi? Merak uyandırıyor. İşte bu iş fikri de yurt dışında mevcut. Spa hizmetleri deneyiminiz varsa bunu deneyebilirsiniz ama ciddi bir yatırım gerekiyor.

Buraya gelen insanlar teknolojinin de imkanları kullanılarak düşüncelerinden arındırılabiliyor. Düzenli gelenlerin de artık bazı duygularını azalttıkları görülmüştür. Fazlasıyla ilgi çekici.

17. Reiki İşletmesi

İsminden de anlaşılacağı gibi bir başka yurt dışı fikri… Reiki, stresi azaltmayı ve sizi rahatlatmayı amaçlayan çok eski bir Japon tekniğidir. Bu teknik de görülmeyen bir hayat enerjisinin içimizde dolaşarak bize hayat vermesi fikrine dayanıyor. Yani bir çeşit terapi tekniğidir diyebiliriz. Eğer teknikleri çok iyi öğrenebilirseniz gerçekten de güzel ve değerlendirilebilir bir iş fikri olduğunu anlayabilirsiniz.

18. Evcil Hayvan Fırını

Bu fırınlarda sadece evcil hayvanların sağlığı düşünülerek doğal ürünler üretiliyor. Evet ülkemizde de içeriği doğal olan çok fazla hayvan ürünü bulunuyor ama evcil hayvan fırını olarak adlandırılabilecek bir işletme yok. Buralarda özel olarak bu hayvanlar için geliştirilmiş formüller ve daha doğal ürünler kullanılıyor.

Bu iş fikirleri ilginizi çekti mi? Bence çekmeli… Çünkü her bir iş fikri son derece özel ve üzerinde çok ciddi çalışmalar yapılarak ortaya çıkmış… Siz de kendi çabalarınızı geliştirerek bu iş fikirlerini örnek alabilirsiniz. Sadece biraz daha atılımcı ve girişken olmanız yeterli olacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu