Bizi Takip Et


Pazarlama

Viral Reklam Kampanyaları Nasıl Oluşturulur?

Viral Reklam

Viral reklam kampanyaları oluşturma: Çoğu kişinin merak ettiği viral reklam kampanyalarının yayılma yöntemini yazımızda açıklıyoruz. Yazımızda Viral Pazarlama kampanyalarının nasıl oluşturulduğunu, ne olduğu, nasıl yapıldığı, açıklayacağız. Viral reklam kampanyalarının ne olduğunu çoğu kişi bilmiyor.

Aslında bu kavramın adı; ağızdan ağıza pazarlama yönetiminin modern adıdır. Bu yüzden pek bilinmemesinin nedeni isminin değişmiş olmasıdır. Modernleşen dünyada teknoloji üzerinden Viral reklam kampanyalarının nasıl yapıldığını öğrenmek istediğinizi biliyorum.. Gelelim yazının devamında bizi nelerin bekleyeceğine.

Viral Reklam Nedir?

Viral Reklam

Önceden bir ürünün pazarlaması yapılırken tek tek evlere gidilip o ürünün insanlara numunesiyle gösterilip ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını ve nerede kullanıldığı tek tek anlatılırdı. WON ile benzetilir. Ancak farkı internetten yapılmasıdır.

Dijitalleşmenin gelişmesiyle devamlılık sürdüren pazarlamanın dijital ortamda gerçekleşmesine denir. Kullanan kişiler tarafından paylaşılması viral reklamı oldukça etkili hale getirir. Viral reklam türleri genel olarak video paylaşım sitelerinde bulunur. Örneğin; Youtube, Instagram, Twitter.

Viral Reklam Kampanyası Nasıl İşler?

Viral Reklam

İçeriğin kesinlikle insanlar tarafından ilgi çekici olması lazım. Kullanıcıların direkt paylaşımlardan etkilenmesi gerekir. Bu sayede internet ortamında hızla yayılan viral reklamlar, pazarlaması çok hızlı şekilde gelişir. Reklam için marka çok önemlidir.

Viral Reklam Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çok fazla ücretlerle değil de minimum ücretlerle reklam verilmesi çok önemlidir. Viral reklam için ilk aşamada;

Hedef Kitle: Hedef kitlesini doğru seçmek ve onların dikkatini çekecek çalışmalar yapmalısınız.

Uygun Kanal Seçimi: Artık hayatımızda farklı mecralar ortaya çıkmakta. Siz de oluşturacağınız kampanyayı kitlenize göre seçmelisiniz.

Dürüstlük: Yaptığınız kampanya mesajınızdaki sunduğunuz ile verdiğiniz arasında fark olmaması hedef kitleniz için oldukça önemli bir kriterdir.

Güvenilirlik: Artık her kesim internet kullanımı yapmakta. Bu nedenle ortaya dolandırıcıların çıkması son derecede kötü sonuçlar doğuruyor. Reklamınızı hazırlarken, hedef kitlenizin güvenlik haklarında hiçbir şüphe duymayacağını anlatan kısa bölümlerden bahsedebilirsiniz.

Viral Reklam Kampanyaları Nasıl Oluşturulur?

Viral reklam kampanyaları için tek yapabileceğiniz şey paylaşımın ilgi çekmesi ve kullanıcıların deli gibi paylaşmaya başlamasını beklemektir. Bir videonun kazara yüklenmesi ve herkes tarafından paylaşılması popüler olmasını sağlar. Eğer markalar tarafından oluşturulan bu video ilk aşamada gizli kalır. Çünkü kişi izlediği için markanın farkındadır.

Daha sonra marka izlendiğini anladığından itibaren açık şekilde paylaşım yapar. en iyi strateji mükemmel yeri ve zamanı bulmak ve “viral sigortanın” kendini yakmasını sağlamaktır. Asıl önemli olan bir marka ile anlaşıp sizin hazırladığınız pazarlamayı popüler kitlesiyle paylaşır ve viral denen noktaya gelirsiniz. Bu şekilde kampanyanızı oluşturabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu