Bizi Takip Et


Meslekler

Tıbbi Mümessil Nedir? Nasıl Olunur? Nerelerde Çalışabilir?

Tıbbi Mümessil Nedir?

Tıbbi mümessil nedir? Nasıl olunur? Nerelerde çalışabilir?  Ve diğer sorularınızın cevaplarını yazımın içinde bulacaksınız. Mümessil mi olmak istiyorsunuz? Yazımı okuduğunuzda meslek hakkında ayrıntılı bir fikriniz olacak ve size uygun olup olmadığını tartabilecek düzeyde bilgiye sahip olacaksınız. Tabii sadece merak ettiği için okuyacaklara da yararlı olacağı kesin. O zaman ilk sorumuzdan başlayalım:

Tıbbi Mümessil Nedir? Kimlere Denir?

Tıbbi Mümessil Nedir?

Tıbbi mümessil ya da diğer adı ile ilaç mümessili veya reprezant satış pazarlama alanında faaliyet göstermekte olan bir meslek dalıdır. Ancak diğer satış pazarlama elemanlarından farklı olarak medikal firmalarda faaliyet gösterirler. Tıbbi mümessiller; medikal firmalar tarafından üretilmekte olan medikal ürünler, tıbbi cihazlar ve ilaçlar gibi çeşitli ürün gruplarını hastane, sağlık ocağı gibi çeşitli sağlık kurumlarına götürerek pazarlama ve tanıtımlarını yaparlar. ‘Ne demek olduğunu anladım da peki görevleri nelerdir.’ Sesinizi duyar gibiyim.  O zaman devam edelim.

Tıbbi Mümessil Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Günümüzde her sektör gibi medikal sektörü de hızlı bir biçimde ilerlemesini sürdürüyor. Her gün yeni ilaçlar ve medikal ürünler çıkartılıyor. Sağlık sektörü muazzam büyüklükte bir Pazar yeri ve bu pazarda söz sahibi olmak için firmalar bu ürünlerin satışını gerçekleştirmek adına tıbbi mümessillerle çalışıyorlar. Tıbbi mümessiller, sağlık kurumlarına giderek ellerinde bulunan ürünlerin detaylı tanıtımlarını gerçekleştiriyorlar ve bunu satışa döndürmeye uğraşıyorlar. Hastanelerde doktorları ziyaret eden, elinde ürünler bulunan kişileri hep görmüşüzdür. İşte bu kişiler tıbbi mümessil yani reprezant dediğimiz kişilerdir.

  • İlaç mümessili tanıtım ve satış yapmak için sağlık kurumlarını ziyaret eder ve örnek ürün veya kataloglar üzerinden ürün tanıtımı yapar,
  • Pazarlaması yapılacak olan ürünler hakkında detaylı bilgileri öğrenmek,
  • Ziyaret edilmesi gereken kamu veya özel hastane, eczane, aile sağlık merkezi gibi yerleri belirlemek,
  • Yaptığı iş ve işlemler hakkında rapor tutmak,

Gibi görevlere sahiptirler. Baktınız ki size göre‘ e peki ben nasıl mümessil olacağım?’ mı diyorsunuz?

Tıbbi Mümessil Nasıl Olunur?

Tıbbi Mümessil Nedir?

Tıbbi mümessil olmak için öncelikle lise eğitimi tamamlandıktan sonra üniversite giriş sınavlarına katılmalı ve akabinde “Tıbbi tanıtım ve pazarlama bölümü” kazanılmalıdır. Bu bölüm 2 senelik bir önlisans bölümüdür. Ancak genel olarak tıbbi mümessil iş ilanlarında herhangi bir bölüm şartı aranmaz. Bunun yerine genel olarak bir lisans veya ön lisans bölümünün bitirilmesi şartını koymaktadırlar. Yani herhangi bir bölümden mezun olarak ve hatta bazı durumlarda sadece lise mezunu olarak bu tıbbi mümessil ilanlarına başvuru yapabilir ve bu mesleği icra etmeye başlayabilirsiniz.

Bir işte en önemli unsurlardan biri de çalışma ortamıdır hiç kuşkusuz.

Tıbbi Mümessillerin Çalışma Ortamları ve Alanları Nasıldır?

Tıbbi mümessiller genel olarak ilaç ve tıbbi ürün tanımı yapmak için sağlık kurumlarını ziyaret ederler. Bu sebepten dolayı sabit bir yerde çalışmaktan ziyade, kendilerine tahsil eden araçla düzenli olarak dolaşmak durumunda kalırlar. Seyahat etmenin getirdiği zorluklarla başa çıkmak durumundadırlar. Nerelerde çalışacağım?

Tıbbi Mümessil Nerelerde Çalışabilir?

Tıbbi Mümessil Nedir?

Tıbbi mümessiller, medikal firmalarında çalışma imkanı elde etmektedir. Abdi İbrahim, Novartis, Bayer gibi ilaç firmaları ülkemizde faaliyet gösteren en büyük ilaç ve medikal firmaları arasında yer almaktadır. Tüm bu firmalarda tıbbi mümessiller çalışma fırsatı elde ederler.

Bir diğer soru da ‘Bu mesleğin geleceği var mı?’ olacaktır.

Tıbbi Mümessil Mesleğinin Geleceği ve İş İmkanları

Ülkemizde medikal sektörü her geçen gün büyük bir hızla gelişme göstermektedir. Hal durum böyle olunca tıbbi mümessil ihtiyacı da günden güne yükselmektedir. Alanında uzman, kendisini geliştirmeyi başarmış tıbbi mümessillere ileride de ihtiyaç duyulacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu