Bizi Takip Et


Meslekler

Subay Nasıl Olunur? Subay Olma Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti’nde doğan her gencin subay olma şansı vardır. Subay, büyük amiralliğe kadar profesyonel olan askerlere verilen isimdir.

Görevleri arasında er, astsubayları yönetmek

Muharebe görevlerine katılmak, düşmanla her türlü sahada mücadele içerisinde olmaktır.

TSK dışardan subay alımları için ihtiyaç duyulan kontenjan sayısı için ilan açtı. TSK ilk alımları 2016 yılında gerçekleştirmişti ve okul ilk mezunlarını 2017 yılında vermiştir.

Başvuruda bulunabilmek için en az 4 üniversite mezunu olmak gerekir. Müracaat edecek adayların KPSS P3 türünden 60 ve üstü puan alması bekleniyor. Lisan mezunu olmak ve 27 yaşından büyük olmak gereklidir. Gerekli şartlara uygun olan Adaylar “Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma (SUTASAK) Eğitimine” katılacaklardır. Eğitimi başarıyla tamamlayanlar, “Teğmen” rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfıyla ilgili kursa gönderileceklerdir.

Subay maaşları ise 6.000TL’dir.

 

Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma (SUTASAK)

Eğitim iki aşamadan oluşmaktadır. Subay Temel Eğitimi (STE) 6 aylık eğitim sürecidir. Astsubay ihtisas Temel Eğitimi (ASİTE), 6 aylık eğitim sürecidir. Akademik derslerde Havacılık bilgisi, Askeri Kültür, karargâh hizmetleri, hukuk, emniyet eğitimi ve liderlik dersleridir. Eğitimi tamamlamak için her dersin sınavı vardır bu sınavlardan başarılı olmak gereklidir.

Uygulamalı derslerde ise Savaş Eğitimi, Askerlik, Atış eğitimleri verilir. Şu ana kadar 2017-2020 yılları arasında 1530 teğmen,4261 Astsubay Çavuş mezun olmuştur. Eğitim sonucunda Atatürkçü düşünce sistemini yaşam tarzına getirmiş, anayasa, kanunlara, yönetmeliklere ve yönergelere uygun hareket eden, demokratik aklı ve bilimi esas alan ve bu değerleri korumaya yemin etmiş personeller yetişmektedir.

Subay Olma Şartları Nelerdir?

Subay olmak için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bazı şartları bulunmaktadır. Bunlar genelde sıradan bir Türk vatandaşının sahip olması gereken niteliklerden oluşmaktadır. Peki subay olmak için TSK kriterleri veya başka bir değişle TSK şartları tam olarak nelerdir?

  • Yasadışı hiçbir işe bulaşmamış, ırkçı söylemlerden uzak düşünce yapısına sahip olması gerekir. Adli sicilinin temiz olması gerekmektedir.
  • Sivil veya askeri okullardan herhangi birinden disiplin cezası almamak gerekir
  • Güvenlik araştırmasında herhangi bir noksanın olmaması gerekir
  • Terör örgütlerinden herhangi birini desteklememek
  • Kadınlar için en az 27(1995 doğumlu olmak) yaşında olmak ve 32 yaşını doldurmaması gerekmektedir.
  • Yazılı sınavlardan 70 puan almak gerekir.
  • Erkeklerde boy sınırı 1.68 kadınlarda ise 1,62 cm olmak zorundadır.

Subay Olmak İçin Başvuru

Subay olmak isteyen Türk vatandaşları TSK’nın “personeltemin.msb.gov.tr” sitesine giriş yaparak ihtiyaç olan alanları görebilirler. Bunun dışında 2021 yılı için Milli Savunma Bakanlığı’nın herhangi bir alım haberi bulunmamaktadır. Ancak her an alım söz konusu olabilir, bunun için MSB’nin resmi personel temin sistemini takip etmekte yarar var.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu