Bizi Takip Et


Meslekler

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Nedir? İş İmkanları ve Maaşı

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaşı

Sınavlara giriyoruz ve sonuçlarını heyecanla bekliyoruz. Sonrasında da tercih yaparak iyi bölümler tutturmaya çalışıyoruz. İşte şimdi sizlere bir fikir olması amacıyla sivil hava ulaştırma işletmeciliği hakkında önemli bilgiler sunacağız. Buna ek olarak sivil hava ulaştırma işletmeciliği iş imkanları ve maaşı ile ilgili de bilmeniz gerekenleri aktaracağız.

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği son zamanlarda en çok merak edilen mesleklerin başında geliyor. Üstelik bu bölüme olan ilgi de artmaya devam ediyor. Havacılığa ilgi duyanlar ve bu sektörde keyifle çalışmak isteyenler için hazırladığımız bu yazıyı seveceksiniz. O yüzden lafı daha fazla uzatmadan hemen detaylara geçiyoruz….

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaşı

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Nedir?

Kısaca MYO olarak da bilinen bölüm genel olarak havacılık ile ilgili bütün bilgileri disiplin içerisinde sunan bir bölümdür. Bu bölüm, aynı zamanda hava yollarında ve bu alandaki şirketlerde çalışabilecek kalifiye kişileri yetiştirir. Bölümü okuyarak havacılığa dair bütün bilgiyi öğrenebiliyorsunuz.

Bu bölümün açılması ve öğrencilerin eğitilmesindeki asıl amaç, yabancı dil bilgisi son derece yüksek, havacılığı tamamen iyi bilen yetenekli havacılar yetiştirmek.  Aynı zamanda donanımlı kişilerle ülkemizi bu alanda yükseltmek de amaçlanıyor.

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği okumak için de üniversitelerin 2 yıllık bölümlerini tercih edebilirsiniz. Meslek yüksek okullarının içerisinde bu eğitim veriliyor ve aynı zamanda sınavlara girerek 4 yıllığa tamamlayabilirsiniz. DGS’ye girerek yeterli puanı almalısınız ve 2 yıl daha okumalısınız.

Bu bölümde alacağınız temel dersler de mikroekonomi, makroekonomi, insan kaynakları yönetimi, havacılıkta rezervasyon ve bilet satışı, havaalanı donanımları hizmetleri, yer hizmetleri için havacılık İngilizcesi, tehlikeli madde eğitimi, bilgisayar ve enformasyon teknolojileridir. Bu dersleri mutlaka alırsınız ve ilerleyen zamanlarda da pratik yaparak öğrenim sürecinizi pekiştirmiş olursunuz.

Bu dönemlerde yaptığınız pratikler ilerleyen dönemler için oldukça güzel başlangıçlar ve deneyimler oluşturacaktır. Bu yüzden karşınıza çıkan bütün fırsatları değerlendirmek için uğraşın ve pişman olmayın.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaşı

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği İş İmkanları

Bu bölümü seçtiniz ve mezun olacaksınız. Ama bilmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de iş imkanlarıdır.

İş olanakları mezuniyetinize bağlı olarak artıyor ve çeşitleniyor. Ama genel olarak mezun olduktan sonra şu alanlarda iş bulabilirsiniz.

  • Türk Hava Yolları,
  • Hava limanları
  • Hava alanları
  • Haya yolu şirketleri
  • Özel havacılık şirketleri
  • Catering ve nakliye şirketleri
  • Limanlar…

Bu gibi yerlerde rahatlıkla iş arayışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak üniversitelerde eğitmen olarak da kalma şansınız bulunuyor. Eğer çok iyi dereceyle okulunuzu bitirirseniz sağlam referanslarla iyi yerlerde çalışma şansınız da olabilir.

Havacılık alanında çalışanlar görevli olarak çalıştıkları yerin denetimini yapabilirler. Uçakların daha karlı bir yöntem ile çalıştırılması için önemli düzenlemeler ve değişiklikler yaparlar. Eğer bir sorun ya da aksaklık varsa bunları da çözmeye çalışır. Şimdi bir diğer önemli konuya geçebiliriz.  Ne kadar para kazanacaksınız?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaşı

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaşı Ne Kadar?

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği okuduğunuzda ve işe başladığınızda ücreti ne kadar olacak? Bildiğiniz üzere asgari ücret tekrar zamlandı ve buna bağlı olarak mevcut maaşlar da yükseldi. Sivil hava ulaştırma işletmeciliği mezunu olup, iş bulduğunuzda maaşınız en az 6 bin TL olacaktır. Zaman içerisinde deneyim kazandığınızda ücretleriniz de artacak ve 7- 8 bin TL’ye kadar kazanma şansınız bulunacak. Ama bu ücret belirlenirken de çalıştığınız yer, size verdikleri ek hizmetler, iş göreviniz ve iş tanımınız, özel ya da kamu olması gibi faktörler son derece etkilidir.

Bazı özel firmalar, hava yolu şirketleri başlangıç için bile 8 bin TL’yi asgari tutuyor. Bu maaşınıza ek olarak yan hizmetler de mutlaka sunuyorlar. Özellikle Türk Hava Yolları çalışanlarına çok iyi ek hizmetler sunduğu gibi maaşları da yüksek tutuyor.

Eğer bölüm tercihi yapacaksanız ya da sadece merak ediyorsanız sivil hava ulaştırma işletmeciliği hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlattık. Bu bölümü tercih ettikten sonra iş imkanlarınız da oldukça fazla ve aynı şekilde maaşı da yüksek. Tabi başlangıç için yüksek meblağlar olmasa bile zaman içerisinde deneyim kazandıkça ücretiniz de artacak. Bu tamamen size ve başarınıza bağlıdır. Süreyi uzatabilirsiniz de kısaltabilirsiniz de…

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu