Bizi Takip Et


Para Kazanmak

Sermayesiz Para Kazanabileceğiniz 13 İş Fikri

İş konusunda bunalımlara girdiğiniz pandemi döneminde içinizi açacak bir çok iş fırsatını sizler için araştırdık. kimisinde özel yetenek gerektiren, kimisinde diploma, kimisinde ise sadece internet kullanmayı bilmeniz yeterli. İşte 13 güzel iş fikri…

1. Instagram Danışmanlığı

İnstagram’ da etkileşimin sırlarından haberdarsanız, bunu arttırmayı başarabiliyorsanız, bu işi bir düşünün derim. İnstagram danışmanlığı işinde müşteriler sizden dikkat çekici alt yazılar oluşturmanızı, yorumlara dönüş yapmanızı ya da ilgilenilecek içerikler oluşturmanızı isteyebilir. En büyük avantajı ise işi yaparken telefon kullanmanızın yeterli olması. Elinizin altında olan bir iş sizinle her yere gidebilir. Yaptığın iş gruplarına ya da çalışma zamanına göre ücret talep edebilirsiniz.

2. Çeviri

İki ya da daha fazla dil bilen insanlar her zaman için rağbet görmüşlerdir. Siz de farklı dil biliyorsanız bunu fırsata çevirmek için küçük bir işle de başlangıç yapabilirsiniz. Bu becerinizden para kazanmak istiyorsanız, ContentCent, Upwork veya Flexjobs gibi web sitelerinde müşteri aramaya başlayabilirsiniz. Portföyünüzü oluşturun. Giderek daha fazla müşteri bularak başarılı şirketlerle çalıştıkça işinizi ilerleyebilir siniz. Ve daha fazla dil bilen uzmanlaşmış kişilerle anlaşıp onlarla da çalışmanızı bir üst boyuta taşıyabilirsiniz.

3. Ev Yemekleri

Yemek pişirmek sizin için hobi olmaktan çıkabilir ve bunu bir işe dönüştürebilirsiniz. Elinizin lezzeti güzelse ve sürekli çevrenizden bunun hakkında övgüler alıyorsanız, siz de bu konuda kendinizi geliştirip evde yemek işine girebilirsiniz. Evinizi işyeri gibi kullanarak bir catering firması kurabilirsiniz. Bir web sitesi kurarak yaptığınız yemekleri sergileyip daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz. Öncelikle ne kadar büyük bir işe kalkışacağınıza karar verin. Daha küçük bir çevreyle başlamak isterseniz bu size daha düşük maliyetli bir iş kurmaya olanak sağlar. Karar sizin.

4. Web Sitesi İyileştirme

Web sitesi iyileştirme de herkesi heyecanlandıran bir evde iş imkanlarından biridir. Kısaca anlatmak gerekirse, hazır bir şekilde çalışır durumda olan bir web sitesini satın almakla ise başlıyorsunuz. Daha sonra aldığınız bu web sitesinin içeriğinde düzeltmeler yapıp, görsel değişiklikler ekleyip, yeni bir hale getirip satıyorsunuz. Örneğin Shopify bu tür web siteleri alıp satmanız için size olanak sağlar. Bir web sitesini iyileştirdikten sonra onu daha iyi kar elde etmeye başladığında iyi bir fiyata satabilirsiniz.

5. Çevrimiçi Özel Ders

Matematik, müzik, sanat gibi uzman olduğunuz bir dal varsa siz de çevrimiçi özel ders işine başlayabilirsiniz. Elbette uzman olduğunuz dalda lisans derecesine sahip olmanız gerekmektedir. Tutor.com gibi internet sitelerinde kendinize özel ders müşterileri bulabilme imkanınız var. Skype, zoom gibi çevrimiçi ders verebileceğiniz ortamlarda etkileşimde bulunarak uzman olduğunuz konuları paylaşabilirsiniz.

 6. İçerik Yazma

Günümüzde her şeyin internete bağımlı olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bir çok platformda araştırdığınız, gördüğünüz, beğendiğiniz yazıları birileri yazmakta. Ürün sayfaları, bloglar, sosyal medya ortamları… Hepsi için gerekli olan yazılar sizin için de bir olanağı haline dönüşebilir. İçerik yazma ya da metin yazarlığı da diyebileceğimiz bu iş sizin için evinizden yapabileceğiniz çok karlı bir iş haline dönüşebilir. Problogger Jobs, blogging Pro gibi web sitelerinden birkaç müşteri bularak ise başlayabilirsiniz. Facebook’ta da içerik yazma gruplarından bazılarına katılarak daha fazla kitleye ulaşmanız mümkün. İşinizi iyi yaptığınız taktirde müşteri memnuniyetini üzerinize çekeceksiniz.

7. Stok Fotoğrafçısı

Fotoğraf çekmek size kendinizi iyi mi hissettiriyor. Ani yakalamak, hatırlar biriktirmek, özel zamanları resmetmek sizin sıkça yaptığınız şeyse, siz de stok fotoğrafçılığı yaparak bu hobinizi bir işe dönüştürebilirsiniz. Biliyorsunuz ki internet üzerinde bir çok görsel karşımıza çıkıyor. Shutterstock, Adobe Stok gibi yerlerde fotoğraflarınızı depolarsınız. Çoğu fotoğraf stok sitelerinde yayınlayıp müşterinin ayağınıza kadar gelmesini beklersiniz. Bu tür sitelerde fotoğrafınızı kullanmak isteyecek kişiler size belli bir ücret ödeyerek bunu yaparlar. Diğer seçenek ise kendi web sitenizi oluşturup, fotoğraflarınızı doğrudan satmaktır.

8. İstek Üzerine Baskı

Başarılı bir işe başlamak istiyorsanız istek üzerine baskıyı deneyebilirsiniz. Bir çok çeşitli alanda kullanabileceğiniz bu işe örnek verecek olursak; özel baskılı kupalar, tişörtler, magnetler, takvim, poster gibi daha birçok örnek söylenebilir. Bu işe başlamanın en hızlı yollarından birisi öncelikle bir Shopify mağazası oluşturmak ve Printify gibi bir POD uygulaması yüklemek olacaktır. Pazarlama açısından etkileşimciler ile iş birliği içinde olmak işinizi kolaylaştıracak ve daha fazla kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

9. Sanal Dans Stüdyosu

Büyük bir alan kiralamanıza gerek kalmadan, evinizin salonu yeterli büyüklükte ise kendi dans stilinizi oluşturup, kaydedip bunu internet ortamına yükleyebilirsiniz. Dahası da işinizi sanal ortamda gerçekleştireceğiniz için öğrenci sayınızı sınırlandırmanız gerekmeyecek. Zoom gibi görüntülü konferans konuşmaları ayarlayabileceğiniz bir uygulamaya ihtiyacınız olacak. Tabii ki ders sırasında birçok kişiyle aynı anda bağlanacağınız için kesintilerin olmamasını istiyorsanız hızlı bir internet sürümüne üye olmanız gerekecek. Memnuniyet sonrası daha fazla müşteri dönüşü olacağı için dans figürleri öğretirken eğlendirmeyi unutmayın.

10. Web Sitesi Testleri

Markalar hakkında kullanıcıların detaylı bilgilerine ulaşmak için yapılan bu testler de sizin için iş imkanı olabilir. Öncelikle bir grup insanı ise alarak  test şirketinizi kurmaya başlayabilirsiniz. Elemanlar bir şirketin web sitesinde gezerken bazı sorular alırlar. Bir ürün hakkında olabilir. Bu ürünün daha iyi olabilmesi için neler yapılabilir ya da ürünün eksikleri nelerdir gibi. Böylece bazen firmanın kendi düşünmediği fikirlere ulaşılmış olur.

11. Kariyer Koçluğu

İş bulma konusunda kendinize ve etrafınızdaki insanlara faydamız dokunuyordu, bunu bir iş haline dönüştürebilirsiniz. Kariyer koçluğu da yapmanız gereken olmazsa olmaz diyebileceğimiz şey, kişi analizidir. Müşterinizin yetenekleri neler, hangi işlerde mutlu olabilirler, hangi işlerde kendilerini geliştirebilir ve hangi iş onlara uygunsa bunları analiz edip, onları doğru işe yönlendirin. Bu tür iş için araştırmanız gereken siteler ; coach me ya da Facebook grupları olabilir. Tek bir oturumda birden fazla kişiye de koçluk yapabilme imkanınız olduğundan kısa sürede güzel paralar kazanabilmeniz mümkün.

12. Tebrik Kartları

Tebrik kartlarının her zaman kendine has tarzı vardır. Sanatsal içerikli olacağından elbette ki yetenek gerektirecek bir iş. Sizin de bu yönde el ve göz yeteneğiniz varsa bunu iş fırsatı olarak görebilirsiniz. Tebrik kartlarının oluşturulmasında fotoshop ve canva gibi programlarla çalışabilirsiniz. Tabii ki kendinize has tasarımlar oluştururken çizeceğiniz eskizler için bir takım kırtasiye malzemesi edinmeniz gerekecek. Facebook, etsy ve diğer benzer platformlarda da tasarımlarınızı yayınlayarak tanıtım yapabilirsiniz.

13. Sanal Asistanlığı

En başarılı iş örneklerinden birisi de sanal asistanlığıdır. Özellikle büyük işletmelerde hemen hemen herkes rutin işlerini yürütecek bir asistana ihtiyaç duyar. Yönetim konusunda başarılı iseniz, bu hizmete ihtiyaç duyan birisinin omuzlarından büyük bir yükü alabilirsiniz. E-postaları yanıtlamak, toplantıları düzenlemek ve idari ve evrak görevlerini yerine getirmek gibi birçok olaya el atmanız mümkün. Elbette çalıştığınız zaman ve iş yoğunluğuna göre bir ücret almalısınız. Sanal asistan işleri, Freeup, PeoplePerHour gibi bir çok yerden müşteri bulmanız mümkün.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu