Bizi Takip Et


Meslekler

Savcı Nasıl Olunur? Savcı Maaşları Ne Kadar?

Savcı Nasıl Olunur? Savcı Maaşları Ne Kadar?

Meslekler ve maaşları oldukça fazla merak ediliyor. Yeni mezunlar, avukatlar ya da savcı olmak isteyenler… Bu yazım size gelsin. Oldukça faydalı bilgiler bulabileceğiniz bu yazıyı hemen okumanızı tavsiye ediyorum.

Savcı nasıl olunur? Savcı maaşları ne kadar? İşte bu soruların cevaplarını vereceğim. Yargı organının en önemli kişilerinden olan savcılar hakkında aslında bilinmesi gereken çok fazla bilgi bulunuyor. O zaman daha fazla uzatmadan hemen detaylara geçelim…

Savcı Nasıl Olunur? Savcı Maaşları Ne Kadar?

Savcı Nasıl Olunur?

Savcı nasıl olunur? Savcıların suç unsurunu tespit etmek ve sanıkların sorgulaması yapmak asıl görevlerindendir. Buna ek olarak suçlara göre soruşturma ve kovuşturma yapmak da yine kendi görevidir. Peki bu kutsal görevi yapan savcılardan biri olmak için ne yapmanız gerekiyor?

Savcı olmak için öncelikle Hukuk Fakültesi’ni bitirmeniz lazım. Sonrasında Adli Yargı sınavına girmek zorundasınız. Bu sınavda 100 soru yer alıyor ve siz de başarılı olmak için en az 70 puan almalısınız.

Eğer başarıyla geçerseniz sonraki aşama mülakattır. İşte burayı da tamamlarsanız artık bir savcı adayı olabilirsiniz. Tabi kazandıktan sonra iki senelik bir staj süreniz oluyor. İlk senede savcı olup olamayacağınıza karar verilir. Stajın son senesinde de stajınıza bağlı olarak sınav yapılır.

Eğer başarılı olursanız tebrikler, artık savcı olabilirsiniz.!

Genel olarak savcı olma şartlarından da bahsedecek olursak; TC vatandaşı olmak, Hukuk Fakültesi mezunu olmak, suç işlememiş olmak, askerliğin yapılmış olması ya da ertelenmiş olması, 35 yaşını doldurmamak ve kamu haklarından yasaklı olmamak maddelerini sayabiliriz.

Savcı Nasıl Olunur? Savcı Maaşları Ne Kadar?

Savcı Maaşları Ne Kadar?

Savçı maaşı ne kadar? En çok merak edilen konulardan bir diğeri de savcı maaşları ne kadar? Tahmin edileceği üzere hakimler ve savcılar çok iyi maaşlar kazanıyor. Ama görevleri de bir o kadar zor ve riskli. Stajyer hakimlerin ve savcıların maaşları tam olarak bilinmese de derecelendirmelerine göre maaşları yükseliyor. 2022 savcı maaşları şu şekildedir:

  • İlk başlayanlar 12 bin 500 TL,
  • 3 yıl deneyimi olanlar 13 bin TL
  • 5 yıl deneyimliler 13 bin 500 TL,
  • 7 yıl deneyimliler 14 bin TL…. şeklinde maaşları artış gösteriyor.

Birinci derece savcıların yani en yüksek maaş kategorisinde bulunanlar ise yaklaşık 20 bin TL ücret alıyor. Gördüğünüz gibi savcı nasıl olunur ve savcı maaşları ne kadar sorularının cevaplarını verdik. Eğer siz de savcı olmak istiyorsanız önünüzde hiçbir engelin bulunmadığını hatırlayın ve çalışmak için kendinize bir plan hazırlayın….

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu