Bizi Takip Et


Haberler

Rütbelerine Göre Asker Maaşları

Asker Maaşları

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev alan askerlerin yetki ve sorumluluk alanı rütbelerine göre değişiklik göstermektedir. TSK başkanlıklarına göre ayrılan görev ve yetki sınırları da rütbelerin aynılığında farklılık gösterebilir. Silahlı Kuvvetlerde bulunan ast üst ilişkisi yalnızca emir ve emirer ilişkisinden ibaret değildir. Aynı zamanda komuta, karar ve uygulama bakımından da rütbeler arası pek çok değişkenlik söz konusudur.

Asker Maaşları

Asker Maaşları

Asker maaşları her yıl olduğu gibi bu yılda küçük değişiklikler göstermektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı olarak görev yapan askerlerin rütbeleri ve aldıkları maaşlar güncel olarak şu şekildedir:

 • Asteğmen Rütbesi:

Asteğmenler tarafından en düşük rütbe yetkisiyle hizmet verilmektedir. Takım veya kısım komuta yetkisine sahip olurlar. Asteğmenler gerekli şart ve tecrübeleri yerine getirmeleri durumunda kıdem sahibi olabilirler. Asteğmen maaş ücretleri ise görev alınan pozisyona göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama olarak; 13 bin ila 18 bin Türk Lirası arasıdır.

 • Teğmen Rütbesi:

Harp Akademisi mezunlarının getirildikleri göreve başlama rütbesidir. Teğmenleri zorunlu olarak üç yıl görev yapmaları gerekmektedir. Gerekli eğitim ve değerlendirme sonrası kıdem yükselişi yapabilirler. Bu yıl Teğmen maaş ücretleri; ortalama olarak 20 bin ila 25 bin TL aralığındadır.

 • Üsteğmen Rütbesi:

Takım komutasından sorumlu olan üsteğmenler için zorunlu olarak belirlenen görev süresi 6 yıldır. Eğer yüksek lisans derecesiyle mezun olma durumları bulunuyorsa zorunlu görev süreleri 4 yıla indirilir. Üsteğmen rütbesinde görev alan kişilerin maaşları güncel olarak 22 bin lira ila 27 bin lira arasındadır. Bu ücretler görev alınan bölge ve görev sınıflandırması bakımından değerlendirildiğinde farklılık gösterebilir.

 • Yüzbaşı Rütbesi:

Türk Silahlı Kuvvetleri komuta zincirinde bölük komutanlığı vazifesini yüzbaşı rütbesi olan askerler yapmaktadır. Yüzbaşı görevinin zorunluluk yılı 3+3 yıl şeklinde düzenlenmiştir. İkinci üç yıllık zaman zarfında yüzbaşı rütbesindeki kişiler kıdemli yüzbaşı olarak görev yapmaktadır. Bu yıl için belirlenmiş olan yüzbaşı maaş ücreti 21 bin lira 27 bin lira arasındadr.. Kıdemli yüzbaşı rütbesinin ücretlendirme sistemi görev alınan bölge ve pozisyon şartlarına göre değişiklik gösterebilir.

 • Binbaşı Rütbesi:

Binbaşı rütbesinde görev yapan askerler üstsubay kademesinde yer almaktadır. Zorunlu görev yılları tayin edildikleri konum değerlendirmesi sonrası en az 2 en çok 5 sene olacak şekilde düzenlenmiştir. Binbaşı rütbesiyle orduda hizmet verenlerin güncel maaş ücretleri; görevlendirme ve konum bakımından farklılık göstermekle beraber günümüz için 25 bin ila 35 bin lira arasındadır.

 • Yarbay Rütbesi:

Yarbay kademesindeki görev ve yetki alanının sınırı tabur komutanlığıdır. Tabur idare ve sorumluluğunda en az 4 yıl süre ile görevlendirilen Yarbay rütbeli askerler, kıdem ilerleyişi bakımından gerekli değerlendirmeler ve tecrübe kıstasına uygunluk bakımından yükselme imkânına sahiptir. Yarbay rütbesi için belirlenen maaş ücreti bu yıl için ortalama 30 bin TL’dir. 

 • Albay Rütbesi:

Faal pozisyonlar arasında en yetkili konumda bulunan rütbelerden biri de Albay rütbesidir. Bu görevi ifa ile yetkili olan askerler için zorunlu hizmet süresi 6 yıldır. Albay rütbesinin bu yıl açıklanan maaş ücreti ortalama 35 bin TL civarındadır.

1 Yorum

1 Yorum

 1. Hakan

  at

  2021 güncel asker maaşları bu şekilde ama birde görev/operasyon ücreti alıyorlar. Bu kısmı eklememişsiniz gördüğüm kadarıyla.

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu