Bizi Takip Et


Meslekler

Mümessil Nedir? Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Mümessil Nasıl Olunur? Mümessil Maaşları Ne Kadar?

Daha önce mümessil kelimesini duymuş muydunuz? Aslında oldukça önemli mesleklerden birisidir. Buna ek olarak mümessiller her an karşılaşabileceğimiz sorunlara karşı önlem aldırma konusunda da uzmanlar. Peki mümessil nedir? Mümessil nasıl olunur ve ne kadar kazandırır? Bunları öğrenmek ister misiniz?

Mümessillerle ilgili bütün bilgileri aktardığımız yazıyı hemen okumaya başlayabilirsiniz. Böylece yazıyı okuduktan sonra bu meslekle ilgili aklınızdaki bütün soru işaretleri yok olacak… İşte mümessil maaşları ve diğer bütün detaylar…

Mümessil Nasıl Olunur? Mümessil Maaşları Ne Kadar?

Mümessil Nedir?

Daha önce mümessil olan biriyle karşılaştınız mı? İlaç ve medikal ürünler sektöründe yer alan firmaların ürettiği, ruhsatlı ilaç ya da diğer medikal ürünleri, hastane, sağlık ocağı ya da eczane gibi sağlık kuruluşlarında çalışan personele satmakla görevli olan ve bu ürünleri tanıtan kişiler, tıbbi mümessildir.

Genel olarak mümessillerin görev, bu tıbbi ürünleri, firmalara, kuruluşlara ya da kişilere tanıtmaktır. Aynı zamanda o ürünlerin satışını da yapmaları gerekir. Buna ek olarak mümessillerin görevleri şu şekilde:

  • Tanıtım yapmakla ve satmakla görevli olduğu ürünler hakkında bütün bilgilere sahip olmalı
  • Sağlık kuruluşunu belirlemeli ve belirlediği doktorları, eczacıları ya da diğer sağlık görevlilerini düzenli aralıklarla ziyaret etmeli
  • Ürünler için verilen siparişleri kontrol etmeli ve sipariş bilgilerini firmaya bildirmeli
  • Yaptığı bütün görüşmeleri firmaya bildirmeli ve siparişler hakkında raporları tam olarak yazmalı

İşte gördüğünüz gibi burada en önemli nokta iyi bir pazarlama yönünüz olmasıdır. Çünkü ürünleri ne kadar iyi tanıtırsanız o kadar çok satış yapabilirsiniz. Bu sayede de işinizde en iyisi olabilirsiniz.

Mümessil Nasıl Olunur? Mümessil Maaşları Ne Kadar?

Mümessil Nasıl Olunur?

Mümessil olmak için neler yapmanız gerekiyor ve hangi eğitimleri almalısınız? İşte istediğiniz cevaplar:

  • Tıbbi mümessil olmak için üniversitelerin 2 yıllık ön lisans eğitim veren ‘Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama’ bölümünü okumanız gerekiyor.
  • Eğer lise mezunu olduysanız üniversite sınavına girip bu bölüm için yeterli olan puanı alabilirsiniz ve okumaya başlayabilirsiniz.
  • Buna ek olarak almanız gereken bazı dersler var: Farmakoloji, fizyoloji, psikoloji, pazarlama ilkeleri, ilaç pazarlama ve satış teknikleri, bilgisayar ve internet kullanımı….
  • Tıbbi ürünlerin tamamı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Böylece karşı tarafa da güven vereceksiniz.

Mümessil olmak için aynı zamanda bu mesleğe de ilgi duyuyor olmalısınız. Çünkü mesleğe ilginiz yoksa merak etmiyorsanız ya da sevmiyorsanız bu işi yapamazsınız. Bu sebeple mesleğe bakış açınız olumlu ve pozitif olmalı.

Mümessil Nasıl Olunur? Mümessil Maaşları Ne Kadar?

Mümessil Maaşları Ne Kadar?

Mümessil nedir ve nasıl olunur sorularının yanı sıra mümessil ne kadar kazanır konusu da oldukça merak ediliyor.

İlaç mümessillerin maaşı bu yıl için ortalama olarak 6 bin TL ile 8 bin TL arasındadır. Tabi bu maaş değişkendir ve çalışılan yere, bağlı olunan kuruma ya da iş deneyiminize göre farklı olacaktır.

İlaç mümessilleri ilk işe başladıklarında asgari ücret alırlar ve zaman içerisinde bu ücretler farklılık gösterir. Çünkü her şirketin politikası, çalıştırma koşulları, sizin ne kadar çok satış yaptığınız bu ücreti tamamen etkiliyor.

Mümessil Nasıl Olunur? Mümessil Maaşları Ne Kadar?

İlaç Mümessili Çalışma Alanları

Aslında yazının girişinde bu konuyla ilgili birkaç bilgi aktarmıştık. Ama şimdi biraz daha detaylı bahsetmek istiyoruz. İlaç mümessili olanlar nerede çalışabilir, çalışma alanları nedir? İşte cevabına bir bakalım:

İlaç mümessilleri çalıştıkları ve bağlı oldukları firmalara ilaç tanıtımı yapmakla görevlidir. Bu tanıtımları yapmak için de sağlık kuruluşlarına ya da eczanelere ve firmalara ziyarette bulunmaları gerekir.

Genel olarak doktorlara, eczacılara, diş hekimlerine, diyetisyenlere düzenli ziyaretler yaparak satmakla görevli oldukları ürünlerin tanıtımı yaparlar ve bilgilendirirler.

İlaç mümessilleri işlerini yaparken iş ahlakına ve etiğine uygun davranmalı. Ürünler hakkında yanıltıcı bilgi sunamazlar, karşısındaki kişilere tamamen dürüst olmalılar, yani her saniye mesleki etik çerçevesine uymalılar. En ufak bir hataları mesleklerinde kötü bir sonuca mal olabilir. Bu yüzden son derece dikkatli olunması gerekir. Çünkü satacağınız ürünlerin takibini de ilerleyen zamanlarda yapmanız gerekiyor ve belirlediğiniz yerlere ziyaretlerde bulunduğunuz için devamlılığın olması da sizi olumlu etkileyecek bir durumdur.

Artık mümessil nedir, nasıl olunur ve size ne kadar kazandırır biliyorsunuz. Meslek konusunda karar veremediyseniz belki mümessil olmak isteyebilirsiniz. Oldukça iyi kazanç sağlayan bu iş biraz zor olsa da genel olarak baktığımızda son derece eğlencelidir. Tabi bunun kararı tamamen size kalmış…

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu