Bizi Takip Et


Meslekler

Milletvekili Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Maaşı Ne Kadar?

Milletvekili Olmak

Milletvekili olmak: Parlamentoda oy verenleri temsil eden ve ülke yönetiminde önemli bir yere sahip milletvekilleri hakkında ne kadar bilginiz var? Günümüzde 18 yaşını geçenlerin bile milletvekili olmak için başvuru yapabilmesinin yanı sıra bazı şartları da yerine getirmeleri gerekiyor. O halde milletvekili ne iş yapar? Nasıl olunur ve ne kadar kazanır? Bu soruların cevaplarına bir bakalım…

Halk tarafından seçilen ve meclise girmeye hak kazanan milletvekili adaylarının sayısı her yıl artıyor. Bu sebeple de son zamanlarda ne kadar kazançları olduğu ve nasıl milletvekili olunacağı da oldukça fazla araştırılıyor. İşte detaylar…!

Milletvekili Olmak

Milletvekili Ne İş Yapar?

Milletvekili ne iş yapar? Milletvekili, en genel anlamıyla millet temsilcisi, saylav, mebus, parlamenter ve vekildir. Sorumluluklarının fazla olmasının yanı sıra milletvekili olma süreci de oldukça uzundur. Ama bunu bir sonraki başlıkta anlatacağım.

Şimdi milletvekili ne iş yapar, görevleri nedir bunlardan bahsedeceğim. Milletvekilinin en önemli işi Bakanlar Kurulu’nu denetlemektir. Buna ek olarak;

  • Yeni yasa hazırlarlar, oylamaya sunarlar. Ayrıca mevcut yasa kaldırmak da vekillerin görevlerinden birisidir.
  • Meclis içerisinde kurulan araştırma komisyonlarında görev alırlar.
  • Yasa tasarısı hazırlarlar ve bunu da meclis gündemine sunarlar.
  • Meclis kürsüsünde konuşma yapabilirler.
  • Soru önergesi hazırlarlar.

Peki nasıl milletvekili olabilirsiniz? İşte cevabı da bir sonraki başlıkta…

Milletvekili Olmak

Milletvekili Nasıl Olunur? 

Milletvekili nasıl olunur? Öncelikle milletvekili olmak için herhangi bir siyasi partiye başvurmanız gerekiyor. Partiler, adaylardan belli ücretler isterler. Her partinin kendi şartlarına göre belirlediği ücretler bulunuyor. Ücreti yatırdıktan sonra parti kurulları kişiyi değerlendirir. Ön başvuru süreci ya reddedilir ya da kabul edilir. Sonrasında artık seçim çalışmaları yapmaya başlayabilirsiniz.

Milletvekili Maaşı Ne Kadar?

Milletvekili maaşları oldukça merak edilen konuların başında yer alıyor.  Peki Milletvekilleri ne kadar kazanırlar? geçen yıl Milletvekili maaşı 25 bin TL iken bu yıl milletvekili maaşları için 28 bin 600 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Milletvekili ne iş yapar? Nasıl olunur ve ne kadar kazanır? Sorularının cevaplarını verdik. Eğer milletvekili olmak istiyorsanız sizden istenilen şartlara uyuyor olmanız yeterli. Sonrasında onaylanınca hemen seçim çalışmalarına başlamanız gerekiyor. İşte yapmanız gerekenler bu kadar!!

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu