Bizi Takip Et


Pazarlama

Kanallara Nasıl Reklam Verilir? TV Reklam Ücretleri

Kanallara Reklam Vermek

Televizyon kanallarına reklam vermek: Artan teknolojik gelişmeler ile birlikte hemen her evin vazgeçilmez bir parçası haline gelen televizyonlar firmaların daha geniş kitlelere ulaşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Firmaların markalarını tanıtması açısından gerekli olan televizyon reklamcılığının maliyeti ise merak uyandırmaktadır.

Yazımızda kanallara reklam vermek hakkında sizler için yaptığımız araştırmada televizyon kanallarında reklam verme maliyetlerine yer verdik. Eğer televizyon reklamları aracılığı ile markanızı ya da ürünlerinizi tanıtmak istiyorsanız veya bu konularla ilginiz varsa bu yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ederim!

1. Televizyon Kanallarındaki Reklam Türleri Nelerdir?

Kanallara Reklam Vermek

Televizyon reklamı denildiğinde akla ilk gelen şeyler bant reklam, spot reklam, televizyon ürün yerleştirme, sponsor reklamlar ve advertorial televizyon reklam türleridir. Bant reklamlar, televizyon izleyicilerinin dizi izlerken karşılaştığı televizyon ekranının yaklaşık olarak dörtte biri kadar alanını kaplayan ortalama süresi 8 saniye olan reklamlardır.

Spot reklamlar, reklam filminin, reklam kuşakları içerisinde yer alan ekran başında olmayan kullanıcıların da en azından sesini duyması ve onlarda merak uyandırması amacı olan reklam türüdür. Bu türde olan reklamlar genel olarak akılda kalıcı bir müziğe ve slogana sahiptir. Televizyon ürün yerleştirme, ürünlerin ağırlıklı olarak dizi içerisindeki oyuncular tarafından kullanılarak markaların dizi ve oyuncularla bir bütün haline gelmesini sağlayan reklamlardır.

Hedef izleyici kitleye sahip olan dizilerin finansal giderlerinin bir bölümünün ya da tamamının bir nevi bağış olarak karşılandığı kişi ya da kuruluşların sponsorluk adı altında markaların kendilerini tanıtması ya da desteklemesi amacıyla olan reklamlar ise sponsor reklamlardır.

Son olarak da advertorial reklamlar, markaların kendilerini diğer reklam türleri ile anlatamayacağı düşüncesi haline kendilerini ünlü bir kişinin programında uzun uzun anlattıkları ortalama süresi 60 ila 90 saniye olan reklam türüdür. Markalar bu sayede stant tasarımı, baskısı, reklam metni ve prodüksiyon için ayrıca ek bir ücret ödemezler. Bu reklam türlerinin arasında en fazla tercih edilenler ise bant ve spot reklamlarıdır.

2. Televizyon Kanallarına Reklam Vermenin Fiyatı Ne Kadardır?

Kanallara Reklam Vermek

Televizyon reklamlarının fiyatları reklamın uzunluğuna ve günün hangi zaman dilimi içerisinde ekranda olmasını istediğinize göre değişiklik göstermektedir. Televizyonun en çok izlendiği zaman dilimi olan Prime Time adı 18.00-24.00 saatleri arasını kapsayan dilimde verilen reklamlar Off-Prime Time adı verilen 24.00-18.00 saatleri arasını kapsayan dilime göre elbette daha fazla ödeme miktarına sahiptir.

Bu noktada devreye giren televizyon reklam ajansları markanızın hedef kitlesine uygun olarak sizlere televizyon reklam paketleri önerebilir ya da bunu yerine size özel televizyon reklam fiyatları içeren medya planı hazırlayabilirler. Televizyon medya planlama olarak isimlendirilen bu hizmet için genellikle ajanslar müşterilerden ekstra bir ödeme talep etmezler.

Örneğin sesli, müzikli ve tam ekran olan spot reklamların bu yıl güncel fiyatları ulusal kanalların Off-Prime Time için tahmini en düşük saniye süresine sahip fiyatı 25-60 TL aralığındadır. Off-Prime Time için en yüksek saniye süresine sahip reklamlar ise 100-400 TL aralığındadır. Yine spot reklamların ulusal kanallardaki Prime Time için tahmini en düşük saniye süresine sahip fiyatı 100-250 TL aralığındadır.

Prime Time için en yüksek saniye süresine sahip reklamlar ise 300-2.200 TL aralığındadır. Belitmiş olduğumuz bu ücretler A Haber, CNN Türk, NTV, Ülke TV, Haber Türk, Halk TV, ve TGRT Haber gibi habermatik kanallarında ise çok daha uygun fiyatlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat unutmayın ki reklamınızın yer alacağı televizyon kanalı, popüler diziler, filmler veya canlı yayınlar sırasında gösterimler gibi her biri farklı bir şekilde fiyatlandırılmaktadır. Bu sebepten dolayı sabit bir televizyon reklam fiyatı söz konusu değildir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu