Bizi Takip Et


Para Kazanmak

Adım Adım Influencer Olmak! Influencer Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazandırır?

influencer olmak

Özellikle çağımızın en çok rağbet gören mesleklerinden biri Influencer olmak. Peki nedir bu Influencer? Nasıl Influencer olunur? Influencer olmak ne kadar para kazanır?

Tüm bu sorularınızı cevaplamadan önce Influencer’ın tam olarak tanımını ve ne iş yaptığını belirtmek gerekir. Influencer, kelime anlamı olarak etkileşim kazandıran kişi ya da etkileyen kişi, örnek kişi gibi çevrilebilir. Bir çeşit güvence sağlayan, alanında uzman ve bilgi sahibi kişiler için Influencer terimi kullanılmaktadır. Influencerlar bu nedenle çoğunlukla sosyal medyada yüksek takipçi sayılarına sahip olurlar.

Influencer’ların çalışma alanları farklılık gösterebilir. Yalnızca Instagram üzerinden değil bütün sosyal medya platformlarından işlerini yapabilirler. Önemli olan takipçi kitlelerinin güvenlerini kazanmaktır. Çünkü insanlar gerçekten fikirlerine ve deneyimlerine güvendikleri insanların önerilerini dikkate alırlar.

influencer olmak

Influencer Nasıl Olunur?

Özellikle pandemiden sonra iyice yayılan internet alışverişi, insanları bilmediği ve görmediği bir ürünü almaya koşullandırıyor. İşte bu noktada Influencer’lar bu ürünleri alıp deneyerek güvenilir ve kullanılabilir olduğunu takipçilerine söylüyorlar. İnsanlar da bu deneyimlere güvenerek rahatça almak istedikleri ürünü tek tıkla satın alıyorlar.

1. Niş Bulun

Eğer tek bir alandan ilerlerseniz bu sizin kararlılığınızı ve uzmanlığınızı gösterdiğinden işleriniz daha kolay olacaktır. Niş bulurken gerçekten neye ilginiz varsa, kendinizi hangi alanda geliştirdiyseniz o alanı tercih etmeniz de işinize yarayacaktır.

2. Platformunuzu Belirleyin

Alanınızı belirledikten sonra yapmanız gereken, hangi kitleye hitap edeceğinizi belirlemektir.  Hedef kitleniz aynı zamanda size hangi platformu kullanmanız gerektiği konusunda da yardımcı olacaktır. Platformları tek tek inceleyip hangi alanlarda hangi platformların daha çok tercih edildiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

3. Strateji Geliştirin

Diğer influencerlardan bir farkınız olduğunu insanlara fark ettirmelisiniz. Bunun tek yolu da kendinize bir strateji geliştirmek. Bunu planlarken alanınızla ilgili ne tür içerikler paylaşacağınızı, konseptinizi, içerik düzeninizi belirlemeniz gerekiyor. Hedef kitlenizin neye ihtiyacı olduğunu, ne zaman aktif olduklarını takip etmeniz ve buna göre bir düzen oluşturmanız da oldukça önemli.

4. Tutarlı Olun

Burada önemli olan, paylaşımlarınızı belirli bir düzen içerisinde ve süreklilik içerisinde paylaşmanızdır. Birkaç gün üst üste paylaşım yapıp birkaç ay hiçbir şey paylaşmadığınızda takipçilerinizin hala sizi takip ediyor olma olasılığı oldukça düşüktür. Bu nedenle paylaşımlarınızı sürekli ve düzenli olarak yapmalısınız.

5. Kitlenizi Büyütün

Sizin yerinizde saymaya değil sürekli olarak gelişip büyümeye ihtiyacınız var. Bunun için de sizin alanınızda çalışan bir başka influencer ile iletişim kurabilir ve bir iş birliği yapabilirsiniz. Böylece bir takipçi sirkülasyonu gerçekleşecektir. Karşılıklı olarak birbirinize takipçi aktarımı söz konusu olacaktır. Aynı zamanda farklı markalarla çalışmaya başlamanız da bu konuda size yardımcı olabilir.

6. Kitleniz ile İletişim Halinde Kalın

Kitlenizi sürekli kılmak istiyorsanız onlara, onları önemsediğinizi hissettirmelisiniz. Yaptıkları yorumlara yanıt verip etiketlerini görüntüleyerek, belirli konularda onlarla fikir alışverişinde bulunarak bunu sağlayabilirsiniz.

7. Trendleri Takip Edin

Yeniliklerden erken haberdar olmanız demek bunları erkenden takipçilerinizle paylaşmanız demek. İnsanlar yenilik peşinde olduklarından sizi takip etmekte ısrarcı olacak ve size güvenleri artacaktır. Yeni bir ürünü ya da yeni bir başka şeyi sizin tanıtıyor olmanız sizin popülerliğinize de etki edecektir.

influencer olmak

Influencer Olmak Ne Kadar Kazandırır?

Bu işin belirli bir kazancı olmamakla birlikte yapılan araştırmalara göre Türkiye’de bir influencer olmak aylık ortalama olarak 20.000-30.000 TL arasında kazanç elde etmenizi sağlayabilir. Elbette ki kazancınız sizin yaptığınız anlaşma ve takipçi sayınıza göre artıp azalabiliyor.

Yani aslında kazancınızın miktarı sizin elinizde. Siz her ne kadar büyük bir markayla çalışır, daha çok insana ulaşırsanız kazancınız o oranda daha fazla olacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son Yazılar

Sponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu