Bizi Takip Et


Meslekler

İç Mimarlık Nedir? İç Mimar Ne İş Yapar? Ne Kadar Kazanır?

İç Mimarlık Nedir Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadardır

İç mimarlık, bir çok insanın hayalinde olan meslek gruplarından bir tanesidir. Nitelikli ve yaratıcılık yeteneği olan, insanlara karşı ılımlı olan, ayrıca üç boyutlu düşünebilme işlevini bünyesinde barındıran insanlar iç mimar olmak için içi çaba gösterebilirler. İç mimarlıktaki asıl başarıda diğer sektörlerde veya mesleklerde olduğunu gibi budur. Mücadele!

Dolayısıyla iç mimar olmak için tabi ki bu kadar yetiye sahip olabilme adına bazı zorlu aşamaları geride bırakmaları gerekiyor. Zira iç mimarlık mesleğine adım atmadan önce üniversitelerin ilgili bölümlerini bitirebilme noktasında çok sayıda farklı kavramı da sağlamış olması gerekiyor. İç mimarların öncelikli olarak yapması gerekenlere de kısaca bir göz atalım.

Hangi Dersleri Okumak Gerekir?

İç Mimarlık Nedir Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadardır

İç mimarlık mesleğine adım atmadan önce üniversitede eğitim hayatının sizler için oldukça zorlayıcı olduğunu bu noktada belirtmek yanlış olmayacaktır. Yaptığınız çizimlerden veya projelerden keyif alsanız dahi bazı noktalarda bu mesleği istemediğiniz düşüncesi de tabi ki varlığını koruyacaktır. Ancak sakın vazgeçmeyin.

Bir gün bu mesleği doğru bir şekilde icra edebilmeniz için hem bilgisayar ortamında yapılan çizimlerin hem de teknik olarak bazı bilgilerin bilinmesi sizin kariyer planlamanızı da olumlu etkileyecek faktörlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabi ki sayısal derslerin yanı sıra iç mimarlık dersine özgü olan bir takım proje derslerinin olduğunu da bu noktada belirtmek yanlış olmayacaktır.

İç Mimarların Çalışma Alanları

İç mimar olmak isteyenlerin çalışma alanlarının oldukça geniş olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Zira hem kendi yerinizde çalışabilme şansının sizlere verildiğini hem de belirli devlet kurumlarında görev alabileceğinizi bilgisini bu aşamada verelim.

Mimar ekibinin içerisinde yer alabileceğiniz gibi kendi ofisiniz içerisinde çalışabilmeniz de doğru orantılı olarak gelirinizi de katlayan bir seviyede olacaktır.

Hangi Nitelikleri Gerektirir?

Tabi kendi iç mimarlık ofisini açanlar için gelir durumu oldukça farklı ve değişken.

Tabi kendi iç mimarlık ofisini açanlar için gelir durumu oldukça farklı ve değişken.

İç mimarlık mesleğinin ilk başında yer alması gereken olguların başında tabi ki yetenek gelmektedir. Hem fiziki hem de düşünce olarak aktif bir yaşamın içerisinde olmayı başaran iç mimarlık mesleği farklı noktaları ile de ilgi odağı olmaktadır.

Normal insanların üstünde bir çizim yeteneğine sahip olunması, yaratıcı bir zeka, görsel zekanın gelişmiş olması ve planları uygulayabilme gibi vasıfların iç mimar olmak isteyenlerin sağlaması gereken kavramlar olduğunu söyleyebiliriz.

İç Mimarlar Ne Kadar Kazanır?

İç mimarların yaptıkları projelerden çizdikleri tasarımlardan ek gelir elde etmeleri mümkündür. Hal böyle olunca tabi ki kendi ofisi içerisinde çalışan iç mimarların çok daha yüksek gelirlere sahip olması da normal gelişmelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ancak burada belirtmemiz gereken tabi ki yeni mezun olan iç mimarların alacağı maaş olacaktır. Aylık sabit gelir olarak 3700 TL alan iç mimarlar kendilerini geliştirdikçe ve kendilerine verilen iş tanımlarını başarılı bir şekilde yaptıkları takdir de kısa zaman içerisinde gelirlerini de katlama olanağını buluyorlar, buda rakamların 5000-6000 TL bandının üzerine çıkmasına olanak sağlıyor.

Tabi kendi iç mimarlık ofisini açanlar için gelir durumu oldukça farklı ve değişken demek yanlış olmaz. Dolayısıyla iç mimarlar için gelecek oldukça aydınlık diyebiliriz. Bu durumda ileride iç mimar olmak istiyorsanız kariyer hedeflerinizi bu yönde yapabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu