Bizi Takip Et


Meslekler

Halkla İlişkiler Uzmanı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadar?

Halkla İlişkiler Uzmanı Maaşı

Halkla ilişkiler, organizasyonların, şirketlerin ve bireylerin kamuoyu ve medya ile iletişim kurma şekli ile ilgili olan bir meslek grubudur. Genelde en çok merak edilen bu konuda, halka ilişkiler uzmanı maaşı ve ne iş yapar konusudur. Birçok farklı tanıma sahip olan halkla ilişkiler uzmanı ile ilgili merak edilen her şey aşağıda yer almaktadır.

Bir bu unvanı alabilmesi için üniversitelerin ilgili fakültelerinde bulunan Gazetecilik, Radyo ve Sinema, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, İletişim Sanatları, İletişim ve İletişim Bilimleri gibi bölümlerden mezun olması gerekmektedir. Şimdi dilerseniz içeriğimize halka ilişkiler uzmanı nasıl olunur? Sorusu ile başlayalım.

Halkla İlişkiler Uzmanı Maaşı

Halkla İlişkiler Uzmanı Nasıl Olunur?

Halkla ilişkiler esas olarak, özel ya da kamusal herhangi bir kurumun ya da bir işletmenin iletişim kurmak amacıyla yürüttüğü kamu yararını esas alan düzenli faaliyetlerdir. Bağlantı kurduğu kimselerin anlayış, sempati ve desteğini elde etmek için yaptığı sürekli ve örgütlenmiş bir yönetim fonksiyonudur. Halkla ilişkiler, kurumların ya da işletmelerin hizmet verdiği hedef kitle ile daha etkili iletişim kurulması amacıyla gelişen bir meslek departmanıdır. Halkla ilişkiler; bir işletmeyi, müşterileri ile bağlantılı olduğu kişilere sevdirme, saydırma belli bir tutum benimsetme onları inandırma sanatıdır.

Halkla İlişkiler Uzmanı Nasıl Olunur?

 1. Üniversitelerin ilgili bölümünden mezun olmak (Halkla İlişkiler, Reklamcılık vs.).
 2. Bilgisayar kullanımına hakim olmak.
 3. Sözel alana yatkın olmak.
 4. İletişim becerileri yüksek olmak.

Büyük bir öneme sahip olan halkla ilişkiler, kurum ya da işletmeleri çeşitli çevreler tarafından ortaya atılan yalan yanlış ithamlardan korumaktadır. Bu departmanda yürütülmekte olan çalışmalar ile kurumların ya da işletmelerin gelecekteki planlarına ve yatırımlarına yön verilmektedir. Halkla ilişkiler aynı zamanda da kurumların ya da şirketlerin karşılaşabileceği olası kriz dönemleriyle başa çıkmaya ya da bu krizleri öngörmeye yaramaktadır. Bu açıdan kurumun oluşum tabanı özel sektörde de olsa devlette de olsa halkla ilişkiler departmanının varlığı es geçilmemelidir.

Halkla ilişkiler, kurumların ilişki içerisinde oldukları kamu kuruluşları, yerel yönetimler, bankalar ve basınla ilişkilerin düzenli bir şekilde sürdürülmesini sağlarken aynı zamanda da çalışanlarla yönetim arasında daha ılımlı ilişkilerin kurulmasına yardım etmektedir.

Halkla ilişkiler, daha güçlü bir marka prestiji yaratmak için doğru mesajları doğru yere ve doğru insanlara göndermekle ilgilidir. Bir işletmenin geleceğini ve kârlılığını değiştirebilen bir alandır. Uygun şekilde kullanıldığında, hakla ilişkiler departmanının bir şirkete karşılaşabileceği neredeyse tüm engelleri aşma yeteneği verebilir.

Halkla İlişkiler Uzmanı Maaşı

Halkla İlişkiler Uzmanı Ne İş Yapar?

Halkla ilişkilerin geniş bir uygulama alanına sahip olmasından kaynaklı halkla ilişkiler uzmanı da geniş bir bilgi ve uygulama yelpazesine sahiptir. Yani bir halka ilişkiler uzmanı, iletişim gerektiren alanlar dışında da bilgi ve pratik anlayışa sahip olmalıdır. İdeal anlamda bir halkla ilişkiler uzmanının; siyaset, ekonomi, kültür, psikoloji ve sosyoloji gibi alanlarda da bilgi birikimine sahip olması iletişim kuracağı kitle ile etkileşim halindeyken hangi yöntemleri kullanacağını bilmesi açısından önemlidir.

Ayrıca halkla ilişkiler uzmanının pazarlama, reklamcılık, kriz yönetimi, marka yönetimi ve hedef kitle belirleme gibi konularda alan deneyimine de ihtiyacı vardır. Dolayısıyla halkla ilişkiler uzmanı, mesleki bilgi ve deneyime sahip olarak bu meslek tanımına sahip olur. Peki, halkla ilişkiler uzmanını, uzmanlığa götüren mesleki nitelikler nelerdir? Halkla ilişkiler uzmanı kişiler hem kurum hem de hedef kitle arasında kuvvetli ilişkiler kurma gibi yükümlülükleri yerine getirmekle sorumlu olduğundan dolayı, halkla ilişkiler uzmanının görevleri aşağıdaki gibidir:

 • Çalıştığı kurumda kurumla ilgili tanıtıcı broşür, basın bülteni ve raporlar hazırlamak
 • Medyadan gelen bilgi taleplerini değerlendirmek
 • Müşterilere iletişim kurmaları konusunda yardımcı olmak,
 • Çalıştığı kurumda personelle birlikte, kurumsal kimlik ve kurumsal imaj geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütmek
 • Diğer üst düzey yöneticiler için tanıtım ve reklam taslakları hazırlamak
 • Firmaya ait bir hizmet ya da ürünle ilgili toplumun ilgisini çekmek ve toplumu bilinçlendirebilmek için konferanslar düzenlemek yarışmalar yapmak, basın toplantısı ve seriler hazırlamak
 • Kurumdaki sorunları tespit etmek ve çözümler konusunda yöneticiye önerilerde bulunmak
 • Pazarlama stratejisi belirlemek
 • Kurum ihtiyaçlarına ve hedeflerine uygun olarak promosyon politikaları düzenlemek

Gibi görevlere sahiptirler. Halka ilişkiler uzmanı maaşı ne kadar? En çok merak edilen sorulardan bir diğeridir. Şimdi dilerseniz halka ilişkiler maaşları konumuza sayfayı kaydırarak hemen geçelim.

Halkla İlişkiler Uzmanı Maaşı

Halkla İlişkiler Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Halka ilişkiler uzmanı maaş deyince aklınıza eski düşük maaşlar gelebilir, ancak bu meslek oldukça kazançlı desek yanlış olmaz. Bu yıl itibariyle halka ilişkiler uzmanı için en düşük maaş 8 bin TL, en yüksek maaş ise 40 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Sizler de böyle bir meslek edinmek istiyorsanız yukarıdaki bahsettiğimiz nasıl olunur başlığı altındaki bölümü dikkatle okuyun ve gerekli kararları alın.

Bir içeriğimizin daha sonuna geldik. Sizlerle yazımızda halka ilişkiler uzmanı nasıl olunur? Neler yapar? ve Maaşı ne kadar? Gibi soruların cevaplarını işledik. Daha fazla meslek araştırması yapmak istiyorsanız Meslekler kategorimizi ziyaret edebilir, kendinize en uygun mesleği araştırmaya koyulabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu