Bizi Takip Et


İnternet

Google Form Oluşturma: 7 Adımda Harika Bir Form Oluşturma Rehberi

Google formlar sanal ortamda testler ve anketler oluşturup hazırlanan dokümanları kullanıcılara ulaştırmak amacıyla kullanılır. Google form oluşturmak tamamen ücretsiz ve oldukça basittir.

Test ya da form oluşturmak için öncelikle forms.google.com web adresine mail hesabı ile giriş yapılmalıdır. Giriş yapıldıktan sonra gelen ekranda tek yapmanız gereken + sembolüne tıklamak ve açılan formu dilediğiniz şekilde düzenlemektir. Formda gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra formu kullanıcılara açabilir ve kullanıcıların formunuzu doldurmalarını sağlayabilirsiniz.

Google Form Kullanıcıları İçin 7 İpucu

Google Form oluşturmak için gerekli olan püf noktaları bilmek daha keyifli bir deneyim yaşamayı sağlar. Yazımızın devamında Google Form hazırlarken kullanabileceğiniz yedi tane püf noktasına yer verilmiştir.

1. Forma Verilen Yanıtlar İçin Hedef Seçimi

Forma verilen yanıtlar eğer çok sayıda ise form içinde depolanabilir. Verileri Excel dosyası olarak arşivlemeniz gerekli ise formu e-tablo formatına çevirebilirsiniz.

2. Form Gönderi Bildirimlerini Alma

Forma gelen cevaplara anlık olarak ulaşmak oldukça kolaydır. Responses sekmesinden “get email notifications for new responses” seçeneğini işaretlemeniz gönderilerde anlık elektronik posta bildirimleri almanızı sağlayacaktır.

3. Forma Yeni Sayfalar Ekleme

Forma yeni sayfalar eklemek formun düzenli ve kolay anlaşılabilir görüntüye sahip olmasını sağlar. Forma sayfa eklemek için sayfaya eklemiş olduğunuz son kısma gidip bölüm ekle butonunu kullanmanız yeterli olacaktır.

4. Google Formlarla Web Siteleri İçin İletişim Formu Oluşturma

Bir web sitesi için iletişim formu kullanmak ulaşılabilirlik açısından oldukça mühimdir. Google formun içine tamamen ücretsiz bir şekilde iFrame gömebilirsiniz. Google formun send form bölümünden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

5. Google Formları Kullanarak Eğitimde Değerlendirme Sınavları Oluşturma

Google Form oluşturmak pek çok amaç için tercih edilebilir. Bu amaçlardan biri de eğitim sektöründe ara değerlendirme sınavları uygulamaktır. Bu işlem hazır bir şablon kullanılarak kolaylıkla yapılabilir. Sınavın sonlandığı andan itibaren elde edilen verilerin istatiksel sonucunu görüntüleyebilirsiniz.

6. Formu Sınava Çevirme

Hazırlanılan formlar ayarlar bölümünden sınav olarak kaydedilebilir.

7. Google Formlarda Komut Dosyası Kullanımı

Formların kullanımı için tasarlanan komut dosyaları bulunmamaktadır. Fakat formda komut dosyası kullanmaya ihtiyacınız varsa ayarlar bölümünden script editörünü seçerek düzenlemeler yapabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu