Bizi Takip Et


Meslekler

Fotoğrafçı Nedir? Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçı nasıl olunur? Hepimiz fotoğraf çekmeyi severiz. Peki profesyonel anlamda fotoğrafçılık nasıl olunur, biliyor musunuz? Sizlere bu konuyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlatacağım. Fotoğrafçı nedir ve ne yaparlar?

Gördüğümüz güzel şeylerin sadece hafızamızda kalması yerine elimizde bir fotoğraf olarak kalmasını istediğimiz zamanlar olmuştur. İşte bu noktada fotoğrafçılara teşekkür etmemiz gerekiyor. Eğer kendinizi geliştirebilirseniz ve yazdıklarımı dikkatli okursanız siz de en kısa zamanda fotoğrafçı olabilir, çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

Fotoğrafçı Nedir? Kime Denir?

Fotoğrafçılık

O zaman ilk önce bu soruyu cevaplayayım. Fotoğrafçı nedir, kimdir?

Yaratıcı bakış açısıyla teknik bilgilerini birleştirerek canlı ya da cansız objelerin fotoğrafını çeken kişi “Fotoğrafçı” olarak adlandırılır. Çalışma alanlarına göre moda, portre, doğum, manzara, kuş fotoğrafçısı gibi kendi aralarında ayrılıyorlar.

Evet, bu işi yapan kişilere fotoğrafçı deniyor. Gördüğünüz bir şeyi öyle farklı çekin ki diğer herkesten farklı olduğunuzu ortaya koyun. Ama fotoğrafçı olmak sadece güzel fotoğraf çekmekle olmuyor. Şimdi size püf noktalarından bahsedeceğim.

Fotoğrafçı Nasıl Olunur?

Fotoğrafçılık

Evet, sizlere nasıl fotoğrafçı olacağınıza yönelik birkaç tüyo vereceğim.

1. Fotoğrafçılık Kursları Alın!

En kısa çözüm fotoğrafçılık ile ilgili kurslar almak. Böylece çok uzun bir süreci çabuk atlatabilirsiniz. Bu eğitimleri Youtube kanallarında ya da Udemy’de bulabilirsiniz. Çok fazla para vermenize gerek bile yok. Ama mutlaka kendinize bir uzmanlık alanı belirleyin. Çünkü alansal olarak çok fazla iş seçeneğiniz de bulunuyor.

Alabileceğiniz bazı kurs türlerini de ekleyeyim:

Temel Fotoğrafçılık Eğitimi, İleri Fotoğrafçılık Kursu, Mesleki Fotoğrafçılık Kursları, Stüdyo Fotoğrafçılığı Eğitimi gibi….

Eğer fotoğrafçılığa dair hiçbir şey bilmiyorsanız temel fotoğraf eğitimleri alarak işe başlayın. Kendinizi geliştirin ve ileri düzey eğitime geçin. Böylece fotoğrafçı olma yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Ama kendi stüdyonuzu açarak para kazanmak istiyorsanız o zaman stüdyo fotoğrafçılığı eğitimi almanız gerekiyor. Fotoğrafçı olmak için eğitim alırken mutlaka hedeflerinizi belirlemelisiniz.

2. İletişiminizi Artırın!

Fotoğrafçı olmak için gerekenler söz konusu olduğunda vurgulamamız gereken tek nokta fotoğrafçılık eğitimleri değil. Başarılı bir fotoğrafçı; müşterileri ve modelleriyle iyi iletişim kurabilmeli, gerektiğinde onları doğru bir şekilde yönlendirebilmeli. Bu yüzden iletişiminiz son derece kuvvetli olmalı. Zor insanlarla mutlaka karşılaşacaksınız.

3. Diksiyon ve Beden Dili Eğitimi Alabilirsiniz!

Başarılı bir fotoğrafçı olmak için gerekenler arasında iyi bir diksiyon ve beden dili eğitimi programını saymamız gerekiyor. Aslında bu biraz daha profesyonellik isteyenler için. Çünkü bir fotoğrafçı görüntüye bakarak çok fazla anlam çıkarabilir. Yanlış anlaşılmaların önüne geçebilir, tavırları anlar ve ona göre davranır.

Örnek: Stres yönetimi, algı ve ikna teknikleri, motivasyon eğitimlerini deneyebilirsiniz.

4. Çok İyi Bir Kamera Alın ve Ekipman Toplayın!

Bu aslında en önemli madde. Fotoğrafçının farkını ortaya koyabilmesi için kamerayı çok iyi kullanabiliyor olması lazım. Sadece kamera da değil, tripod, yeşil perde (stüdyo çekimi yapacaksanız), birkaç çeşit objektif…. Bunlara ve daha fazlasına ihtiyacınız var.

Eğer ekipmanlarınızı eksiksiz alırsanız ve ortamınızı da düzgün kullanabilirseniz mükemmel bir fotoğrafçı olmak için önünüzde hiçbir engel yok.

Fotoğrafçı Ne Kadar Kazanır?

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçı ne kadar kazanır? Bu soruya net bir cevap vermek doğru olmayacaktır. Ama ortalama ücret için 5.000- 7.000 TL arasında değişiyor. Çünkü uzmanlığınız hangi alandaysa her birinin işleri farklı oluyor. Örneğin düğün fotoğrafçısısınız. Ekstra nişan fotoğraflarını da çekerek daha fazla para kazanabilirsiniz.

Bir başka örnek: doğum fotoğrafçısı olabilirsiniz. Doğum fotoğrafçıları da ayda ortalama 6.000- 7.000 TL arasında kazanıyor.

Daha fazla para kazanabilmeniz bir yolu Grafik Tasarım yeteneğine sahip olmanız. Eğer Photoshop biliyorsanız daha güzel tasarımlar ve fotoğraflar ortaya çıkarabilirsiniz. Böylece müşteriler sizden memnun kalırlar. Bir de şunu önermek istiyorum: Eğer fotoğrafçı olmak için kararlıysanız fiyatlarınızı piyasaya bakarak belirleyin. Uygun fiyatlar her zaman müşteriyi çeker.

Fotoğrafçı nasıl olunur, ne kadar kazanır ve bu süreçte nelere ihtiyacınız var? Bütün soruların cevaplarını sizlerle paylaştım. Şimdi ekipmanlarınızı hazırlayın ve eğitimlerinizi alın. Unutmayın, hiçbir şey için geç değil!

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu