Bizi Takip Et


Girişimcilik

Fiyatlandırma Yapmak! Fiyatlandırma Stratejileri Nelerdir?

Fiyatlandırma Yapmak

Ürün fiyatlandırması nasıl yapılır? Ekonomi ve finansa ilgisi olanlar hemen bu yazıya dikkat edebilir. Çünkü sizlere çok önemli bir konudan bahsedeceğim: Fiyatlandırma yapmak…

Etkili fiyatlandırma stratejilerinin yanı sıra bu sistem her sektöre uyarlanabiliyor. Bu yüzden de mutlaka bilinmesi gereken konulardan biri olan fiyatlandırma aslında günlük hayatta ve iş hayatında oldukça önemlidir.

Fiyatlandırma Yapmak

Şimdi izninizle hemen detaylara geçiyorum….

Fiyatlandırma Stratejileri Nelerdir?

Önce kısaca fiyatlandırmanın ne olduğundan bahsedeyim: Herhangi bir ürüne ya da hizmete uygun değeri biçme eylemi olarak tanımlanıyor. İşletmeler fiyat belirleme konusunda önemli fiyatlandırma stratejilerini değerlendiriyor ve ona göre belirliyor. İşte fiyatlandırma stratejileri nelerdir sorusunun cevabı:

  • Maliyet tabanlı fiyatlandırma: Bu fiyatlandırma stratejisinde rakip firmaların benzer ürünler için belirledikleri fiyat göz ardı edilir ve satış fiyatına ilişkin kararın salt ürün maliyetine dayalı olarak alınması gerekir. Sektörler ortak bir kar oranı belirler fakat asıl fiyat verme kararı da perakendeciye bırakılır. Bu yüzden de maliyeti göz önünde bulundurarak çok fazla kar amacı gütmeyen işletmeler bu fiyatlandırma stratejisini tercih edebilirler.
  • Rekabetçi fiyatlandırma: Diğer strateji ise ürün ya da hizmet bedeli satıcının rakipleri üzerinden belirleniyor. Rakiplere ait fiyatlar ürüne yönelik fiyatlandırma sürecinin ana hatlarını oluşturur. Bu süreçte eşit şartlarda bir rekabet tercih edilebilir ya da fiyat kırma yoluna gidilebilir. Bu tamamen satıcıya kalmış bir durumdur.
  • Talebe dayalı fiyatlandırma: İşte bu fiyatlandırma stratejisi de son derece önemli. Burada fiyatlar artan ya da azalan talep eğrisine göre belirlenir. Talep arttığında satıcı ürün fiyatını artırır. Çünkü ürün stoku sınırlıdır ya da mevcut stok her geçen gün azalıyordur. Aslında bu teknik daha çok emlak piyasasında kullanılıyor. Ev fiyatlarını belirleyen temel unsur alıcıların ya da satışa sunulan evlerin sayısı olur.

İşte en çok kullanılan ve sektörler arasında oldukça ilgi gören fiyatlandırma stratejileri… Eğer siz de işletmenizde fiyatlandırma yapacaksanız bu stratejileri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bunları çok iyi bilirseniz hem kar etmenin yolunu öğrenmiş olacaksınız hem de zarar etmeyeceksiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu