Bizi Takip Et


Girişimcilik

Elektrikli Scooter Kiralayarak Para Kazanmak! Maliyeti ve Kazancı

Elektrikli Scooter Kiralama

Elektrikli scooter kiralama son dönemlerin popüler yarı zamanları işlerinden olmaktadır. Ulaşımın sıkıntılı olması, benzin fiyatlarının artması ve akbil fiyatlarının da yükselmesiyle insanlar elektrikli scooterlara yönlenmektedirler. Bu artışın sonucunda da elektrikli scooter kiralama işi ortaya çıkmıştır. Başta Martı olmak üzere bir çok firma bulunan elektrikli scooter kiralama oldukça karlıdır.

Elektrikli Scooter Kiralama

Elektrikli Scooter Kiralama İşi Nedir?

Bu işi yapabilmek için elektrikli scooter filosuna sahip olmalısınız. Elektrikli scooterın modeline göre de müşterilerinize fiyat belirtebilirsiniz. Bir elektrikli scooterın maliyeti 1500 ile 5000 Türk lirası arasında değişiklik göstermektedir. Rakiplerinizden daha iyi olup olmayacağınız, tercih edilip edilmeyeceğiniz belli olmadığı için birkaç yüz tane elektrikli scooter ile işe başlamak daha iyi olacaktır. Alacağınız elektrikli scooterlar için bir depolama ve şarj yeri bulmanız gerekmektedir.

Gelirleri ve giderleri belirleyerek bir süre sonra kara geçmeyi planlamalısınız. Bir süre sonra kara geçtiğinizde elektrikli scooter sayısını ve deponun boyutunu artırabilirsiniz. Bu süre zarfında müşterilerin elektrikli scooterı ne kadar kullandığını, ayda kaç müşterinin geldiğini hesap ederek ayağınızı yorganınıza göre uzatmalısınız. Elektrikli scooterların kullanım periyotlarına göre saatlik, tam gün ya da yarım güne göre fiyatlandırma yapabilirsiniz.

Elektrikli Scooter Kiralama İçin Gereken Altyapı

Öncelikle elektrikli scooter işi yapmak istediğiniz şehri seçmelisiniz. Eğer öğrencilerin ağırlıklı bulunduğu şehirlerde (Eskişehir, İstanbul gibi) bu işi yaparsanız kar elde etmeniz ve işinizi büyütmeniz daha hızlı gerçekleşecektir. Bütçenize uygun bir filo ayarlamalısınız. Çok fazla bütçeniz yoksa orta model elektrikli scooterlar ile işe başlayabilirsiniz.

Ancak işiniz büyüdükçe bir ofis açmalı ve yeni personeller işe almalısınız. Filo kısmını hallettikten sonra ise bir yazılım geliştirmelisiniz. Bunun içinde kendinize profesyonel bir yazılım ekibi kurmalısınız. Eğer yazılımı kaliteli bir şekilde yaparsanız hatalar için ödemeniz gereken maliyetlerden ve pek çok problemden kaçınmış olursunuz.

Hatalı yazımların kullanılması elektrikli scooterların çalınmasına dahi sebep olabilir. Olası problemlere karşı bir teknik destek bulmalısınız. Ve kullanımdan dolayı bakım gerektiren elektrikli scooterların bakımları için de bir ekip bulundurmanız müşterilerinizin memnuniyeti açısından iyi olacaktır. Her şey en mükemmel haliyle ilerlerse elektrikli scooter kazancı kullanım süresine göre dakikada ortalama 1,50 Türk lirası olacaktır.

Elektrikli Scooter Kiralama

Elektrikli Scooter Kiralama Maliyeti ve Kazancı

Martı gibi elektrikli scooter kiralama şirketlerinin dakika bazlı kiralama fiyatı 1,79 TL civarındadır. BinBin scooter kiralama şirketi ise 1,29’dan başlayan fiyatlarla hizmet veriyor. Bu firmaların açılış fiyatları ise 1,99 TL’dir. Buna göre ortalama bir elektrikli scooter kiralama işine başlamak için scooter fiyatları oldukça önemli.

Scooter fiyatları günümüzde 10 bin TL’den başlıyor. 10 araç filosuyla işe başlayacağınızı düşünürsek, 10 x 10 bin TL = 100 bin TL yapar. Dolayısıyla elektrikli scooter kiralama işi 100 bin TL sermaye + diğer giderler ile kurulabilir (10 scooterlık bir filo için). Şirket kurma maliyeti, ofis masrafları ve maliye gibi resmi işlemleri yaparken ödeyeceğiniz para sizin bütçenize ve aklınızdaki şeye göre değişir. Ancak maksimumum 10 scooterlık bir filo için 150-200 bin TL gibi bir rakam minimum olarak düşünülmelidir.

Scooter kiralama işi kazancı: Scooter kiralama işinde, maliyeti ve kazançları hesapladık buna göre cirom ne kadar olur diye soracak olursanız, tahminen tüm scooterlarınız çalışsa ve fiyatı dakika bazında 1,50 TL açılış ise 2 TL olurak ayarlarsanız saatlik kazancınız 2 bin 100 TL olur. 6 saat aralıksız tüm filonuzun çalıştığını düşünürsek, 2,100 TL x 6 = 12 bin 600 TL günlük kazancınız olur.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu