Bizi Takip Et


İnternet

CLS Sorunu: 0,25 (Mobil) Eşiğinden Fazla Düzeltme

CLS sorunu başta blog sahibi olan web kullanıcıları olmak üzere site yöneticileri için en önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Pek çok web site sahibi açısından çözümü son derece zor olan bu tarz sorunların kontrol altına alınması ve web sitelerinin normal işleyişlerini sürdürerek, internet trafiğine açık hale gelmesi oldukça kritik bir önem içermektedir.

Zira CLS (Cumulative Layout Shift) sorunu sadece web sitelere geçici görsel zararlar vermekle kalmaz aynı zamanda site içi internet trafiğinin azalması konusunda da önemli bir etkiye sahiptir. Buna karşın birçok web site ya da blog sahibi internet kullanıcısı açısından CLS sorunu ya da bu tarz problemlerden kaynaklanan tüm yapısal bozukluklar konusunda bilgi sahibi değildir.

Dolayısıyla Cls sorunu nedir? sorusu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve bu sorun üzerinde olası çözüm yöntemlerini keşfetmek hemen blog site sahibi açısından oldukça büyük önem arz etmektedir. Söz konusu sorunun çözümü kadar önemli olan durum belirtilmiş olduğu gibi bu problemin tam olarak ne olduğu ve hangi sebeplerden dolayı kaynaklandığıdır.

CLS 0,25 (Mobil) Eşiğinden Fazla Nedir?

Cls sorunu nedir? merak edenler için Cls sorunu 0,25 (mobil) eşiğinden fazla; son derece önemli bir seo kriteri olan site içi hız optimizasyonu ya da sitenin tema ayarlarının yapılanmasında yaşanan sorunlardan kaynaklanan ve büyük oranda site içi hızı ve görseli etkileyen problemler olarak tanımlanabilir.

Büyük oranda web sitelerin hızı ile ilgili olan CLS sorunu, aynı zamanda belirtilmiş olduğu gibi yapısal bozukluklara da yol açabileceğinden site içi temalar ile de doğrudan ilintilidir. Bu kapsamda web sitelerinin görsel ve hız bakımından herhangi bir problem yaşamadan varlıklarını sürdürmesi adına söz konusu sorunun kısa süre içerisinde çözülmesi gerekmektedir.

CLS Sorunu 0,25 (Mobil) Eşiğinden Fazla Nasıl Çözülür?

Önemli web verileri olarak adlandırılan CLS sorusunu 0,25 eşiğinden fazla çözümü için takip edilmesi gereken yöntemler site içi ihtiyaçlara göre farklılık gösterebilir. Buna karşın sitenin yükünün azaltılması ve geçmişte yapılan işlemlerden kaynaklanan bozuklukların giderilmesi kısa sürede çözüm elde etmek adına kullanılabilecek ilk yöntemdir.

Aynı zamanda CLS sorunu çözümü için bir diğer alternatif yöntem ise hatalı yazılmış olan HTML kodlarının düzeltilmesidir. En nihayetinde söz konusu tematik, hız ve yapısal sorunların ortaya çıkmasının en temel sebeplerinden biri hatalı yazılmış HTML kodlarıdır.

Bu kodların tespit edilmesi ve temiz bir biçimde tekrardan yazılması ile CLS sorunu 0,25 eşiğinden fazla çözümü kendiliğinden zamanla gerçekleşecektir. Geçmişe dönük bir inceleme yaparak web sitenin ya da bloğun ihtiyaç duymadığı içeriklerin temizlenmesi ve daha steril bir web arka planı elde edilmesi de önemli ölçüde hız sorunlarının aşılmasını sağlayacaktır.

Sitenizdeki Pagespeed Değerlerini Düzeltmek İçin 3 Tavsiye

CLS sorunu ya da benzeri problemlerden kaynaklanan hız sorunlarının çözüme kavuşması adına günümüzde tercih edilebilecek birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en dikkat çekeni Google tarafından oluşturulan PageSpeed InSight uygulamasıdır ve uygulama aracılığıyla sitede yaşanan hız sorunlarının kaynakları veya nedenleri hakkında bilgi sahibi olarak çözüme kavuşturmak mümkündür.

CLS sorunu ile ortaya çıkan hız problemlerinin etkili bir şekilde çözülmesi için tercih edilebilecek bir diğer yöntem de Pingdom Speed Test olarak bilinen web site hızı test aracıdır. Bu uygulama da yine site içinde yaşanan hız problemlerini dışa aktaracaktır. Cumulative Layout Shift (Kümülatif Düzen Kayması) sorunu nedeniyle oluşan hız problemlerinin giderilmesi maksadıyla kullanılabilecek bir diğer hız testi aracı da GTmetrix aracıdır. Diğer platformlardan farklı olarak GTmetrix, önemli ölçüde gelişmiş test kategorileri sunmaktadır.

1. Sorunu Anlama

CLS Sorununu çözmek için öncelikle sorunun neyden kaynaklandığını bilmeniz gerekiyor, genelde CLS hataları kötü bir sunucudan (paylaşımlı) yada temanın kendisinden kaynaklanmaktadır. Siteniz hızlı açılıyorsa sunucu probleminiz yoktur, ancak herhangi bir şeye tıkladığınızda bir kaç saniye sonra site yüklenmeye başlıyorsa sunucunuz yavaş demektir.

2. Sayfa Düzeni

Cls 0,25 (mobil) eşiğinden fazla hatası alıyorsanız yapabileceğiniz bir diğer şey ana sayfa ve alt sayfaları düzenlemek. Sizlere önerebileceğim en etkili yöntem sidebar bileşenlerini mobilde kullanmamanız, hatta mobilde bileşen sayısını en aza indirmeniz. Bunun için ana sayfanızı “son yazılar” sayfası olarak düzenleyebilir. Alt sayfalarınızı ise bileşenler ve yorumlar kısmını (Sticky bar) kaldırabilirsiniz. Bu belli bir ölçüde CLS sorununu ortadan kaldırır.

3. Resim Optimizasyonu

Resimler web sitenizi ağırlaştıran en önemli faktörlerden birisidir, hatta başı çekiyor diyebiliriz. Eğer öne çıkan resimlerde standart bir boyut kullanmıyorsanız standart boyutlar kullanmaya başlayın (ör: 720×480). Yazılarınızın içerisine yerleştireceğiniz resimleri de aynı şekilde düzenleyin.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Selam
    wp siteye wp meteor eklentisi ile hızlandırma yaptım site speed testleri muhteşem oldu ama bu rellam kazançlarımı düşürdü. sebebi ne ola ki?

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu