Bizi Takip Et


Para Kazanmak

Catering Nedir? Evden Yemek Servisi Yaparak Para Kazanmak

Catering Nedir?

Evden yemek servisi yapmak: Bu içeriğimizde sizler için yemek servisi yaparak para kazanmak konusundan bahsedeceğiz. Ancak, evden catering hizmeti vermek içeriğimize geçmeden hemen önce catering nedir? Sorusundan bahsetmek daha doğru olur.

Caterin Türkçesiyle “yemek servisi” anlamına gelmektedir. Genel olarak organizasyonlara, düğünlere ve çeşitli işletmeleri dışardan sunulan bir hizmet diyebiliriz. Örneğin, kafelere kurabiye satışı yapmak, günlere yemek hazırlamak veya organizasyonlara yemek yapmak bir catering hizmetidir.

Catering Nedir?

Evden Yemek Servisi Nasıl Yapılır?

Özellikle ev hanımları eşlerine destek olmak, çocuklarının giderlerini karşılayabilmek için evden para kazanmanın yollarını aramaktadırlar. Bu yollardan bir tanesi de evden yemek servisi yaparak para kazanmaktır. Bu iş pek çok farklı yolla yapılabilmektedir. Ev hanımları kendi yaptıkları yemekleri online ortamda satabilecekleri gibi aynı zamanda yemek sektöründeki firmalarla anlaşarak onlar adına yemek de yapabilmektedirler.

Eğer kendi yaptıkları yemeği satacaklarsa bunun için geniş bir çevreye sahip olmak gereklidir. İlk aşamada bu mümkün olamayacağı için öncelikle yakınlardan başlanarak ilerlenmeli ve iyi bir sosyal medya hesabıyla kişi kendi reklamını yapmalıdır. Bir firma için çalışacaklar içinse kendilerini ve yemek yeteneklerini firmaya kanıtlamalıdırlar.

Catering Nedir?

Evden Yemek Servisi Yapmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Her restoranda olduğu gibi evde yapılan yemeklerde de hijyene çok dikkat edilmelidir. Mutfağın ve yemekleri yapan kişinin hijyen konusunda titiz davranması müşterilerinin güvenini artıracak ve satışlarına olumlu yansıyacaktır.

Mutfağın temiz olması, yemeklerin yapılacağı alanın düzenli temizlenmesi ve toz, kıl olmaması, kişinin bone ve eldiven kullanması hijyen için en önemli noktalardandır. Evden yemek servisi yapılacağı için yemeklerin dikkatli bir şekilde paketlenmesi de gerekmektedir.

Paketlenmenin iyi yapılması maliyeti arttıracaktır ancak bu müşteri memnuniyetinin de artacağı anlamına gelmektedir. Daha kolay satış yapabilmek açısından yöresel yemeklerle işe başlanması daha iyi olacaktır. Yaprak sarması, mantı, baklava gibi yiyeceklerin evde yapıldığında daha lezzetli olduğuna inanıldığı için bu yiyecekler daha kolay satılacaktır.

Evden Yemek Servisi Yapmak Para Kazandır mı?

Evden yemek servisi yapmak bazı noktalara dikkat edildiğinde para kazandıran bir iştir. Kazanmaya başladıkça ve müşteri miktarı arttıkça yemek çeşitleri arttırılabilir. Özellikle özel günlerde yapılan pastalar da oldukça rövanştadır.

Evden yemek servisi yapmanın maliyeti ise yapılan yemeğe ve verilen emeğe göre değişmektedir. Bir ürün için harcanan malzeme ve emek göz önünde bulundurularak yemeklere adil bir şekilde fiyat biçilmelidir. Örnek olarak 20 kişilik bir organizasyona yemek yaparsanız bu yemeğin maliyeti ve koyacağınız kapları maliyet olarak hesaplayıp az çok fiyat tahmininde bulunabilirsiniz.

Biz sizin için kısaca bir hesap yapalım; Daha önce belirttiğimiz gibi 20 kişilik bir yemek vermek istediğinizde, yemeği gün yemeği olarak örnek verecek olursa içerisinde kısır, sarma, ıslak kek ve börek olduğunu düşünelim. Kısırın maliyeti yaklaşık 150-200 TL, Sarma malieti 250 TL olsa, Islak kek (1 tepsi) 100 TL, börek (1 tepsi) 150 TL tutsa toplam maliyetiniz maksimum 700 TL olacaktır. Satış fiyatının 2 bin liranın altında olmayacağını düşünürsek %130 gibi bir kar oranı söz konusu olacaktır.

Bireysel siparişlerden sonra organizasyonlar için yapılan yemeklerde daha büyük kazançlar elde edilebilir. Her durumda da gelirler ve giderler dikkatlice çıkarılmalıdır. Böylece olası senaryolarda oluşacak zararlar en aza indirilebilir. İş düzene binmeye başladığında ise aylık olarak ortalama evden yemek servisi kazancı 10.000 Türk Lirası kazanılabilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu