Bizi Takip Et


Meslekler

Bordo Bereli Nedir? Nasıl Olunur? Başvuru Şartları Nelerdir?

Özel Kuvvetler Komutanlığı 1992 yılında tugay düzeyinde doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olarak kurulmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kıyafet yönetmeliğine göre bordo bere kullanıyorlar. [İç ve dış tehditlerin bertaraf edilmesine karşı her türlü arazi ve iklim koşulunda hizmet vermek üzere eğitilmiş, farklı sınıf ve rütbelerden seçkin askerlerden oluşan Türk Silahlı Kuvvetleri derneğidir. Görevleri, diğer askeri birimlerin yeteneklerini aşan özel operasyonlar yapmaktır.

Özel Kuvvetler, emirlerini doğrudan Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı’ndan alan TSK’nın üç kolundan hiçbirine bağlı değildir. Tugay düzeyinde bir oluşum olarak kabul edilmekle birlikte, 2017 itibariyle bu, muharip olmayan birimleri ve idari görev personelini içermektedir.

Özel Havacılık Grubu

Özel Havacılık Grubu, komuta görevleri için helikopter desteği sağlar. Helikopterler modernize edildi ve gece / gündüz, entegre ve senkronize olarak çalışabilir.

Eğitim ve işe alım

Bu OKK’ya sadece ordu subayları ve astsubaylar katılmaya uygundur. En az bir yabancı dilde dil becerileri, kabul için faydalıdır. Her yeni üye en az 3 yıl hizmet vermiş olmalı ve ya tatbikatlardan ya da gerçek çatışmalardan operasyonlarda belirli bir süreye sahip olmalıdır.

OKK eğitim süresi yaklaşık 3,5 yıl sürer ve şunları ele alır: alışılmadık savaş ve çeşitli özel harp türleri, özel harekat, özel keşif ve sızma, gizli harekatlar, psikolojik harp, su altı harekatı, statik paraşüt ve HALO (gece ve gün atlama), yerleşim bölgelerinde terörle mücadele, yakın muharebe, hayati bakım ve işkence-sorgulamaya direnme, pusu, baskın, sabotaj, kaçış, VIP koruması, nişancılık, zeka, diller, hayatta kalma, derin karda operasyon, şiddetli soğuk ve ısı, bomba imha, yıkım, yangın düzenleme, hasar tespiti ve ilk ve acil yardım.

Acemiler aşağıdaki aşamalardan geçmelidir:

  • Yurt içi eğitim (72 hafta)
  • Uluslararası eğitim (sıralamaya bağlı olarak 10 ila 52 hafta)
  • Uzmanlık eğitimi

Özel Harekat Eğitimi’nden mezun olduktan sonra, komandoları resmi olarak bir MB [kısaltma kısaltması] görevlisi olmadan önce test edilir. Tüm çevresel koşullarda hayatta kalmaları beklenir, bu nedenle son test aşamasının bir parçası olarak ekipler, iki hafta boyunca ekipman veya yardım olmadan farklı ortamlarda bırakılır.

Maroon Bereliler, ‘cehennem ayı’ olarak adlandırılan eğitimin son ayında sorgulama ve işkence eğitimi alıyor. [28] Yine son ayda Güven Atışı (Türkçe: Güven Atışı) tatbikatı. Bu tatbikatta, bir ekibin iki üyesi kağıt hedef tahtalarının yanından geçerken, üçüncüsü 15 metreden (49 ft) ilerleyerek hedeflere canlı mühimmatla ateş ediyor. Ayakta duranların hareket etmesine veya vücut zırhı giymesine izin verilmez. Diğer birkaç özel operasyon ekibi bu tür testleri gerçekleştirir.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı bulunan bordo bereli olabilmek için Subay, Astsubay ve Uzman Erbaşlık aranmaktadır. 2016 yılında ise ÖKK Astsubay alımı için KPSS sınavından altmış puan üzerinde alabileceklerini bildirdi. Sınav sonucundan sonra Kayıt kabul, Sağlık Muayenesi, Fizik tesit ve mülakat ile belirlenir. Başvurular internet üzerinden yapılır

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu