Bizi Takip Et


Meslekler

Biyoteknolog Olma Şartları! Görevleri ve Maaşı

Biyoteknolog Olma Şartları! Görevleri ve Maaşı

Biyoteknolog, biyoteknoloji ile uğraşan kişiye verilen meslek adıdır. Biyoteknolog, daha çok tarımsal faaliyetlerin ve insan yaşamının kalitesini güçlendirmeyi amaçlayan; organizmaların kimyasal ve fiziksel özelliklerini ortaya çıkarmak için analiz yapan bir meslektir.

Biyoteknolog Olma Şartları! Görevleri ve Maaşı

Biyoteknolog Olma Şartları

Biyoteknolog olmak için, üniversitelerin ilgili fakültelerinde biyoteknoloji mezunu olmanız gerekmektedir. Biyoteknoloji bölümü, diğer bilim alanlarıyla yakından ilişkili bir alandır. Bu nedenden dolayı biyoteknolog olmak isteyen bireylerin gerekli araştırma ve analiz bilgisine sahip olması gerekmektedir.

Ayrıca bir biyoteknolog, raporlama becerisine sahip olmalı, detaycı, titiz ve dikkatli olmalıdır. Yüksek sorumluluk bilincine sahip olan kişilerin bu mesleği yapmaları daha uygundur. Biyoteknologlar, ilaç firmaları, üniversiteler, araştırma-test laboratuvarları, hastaneler, gıda üretim şirketleri ve tarım sektörü gibi birçok farklı alanda çalışabilirler.

Biyoteknolog Olma Şartları! Görevleri ve Maaşı

Biyoteknolog Görevleri

Biyoteknologlar, hücre, doku, kan örneği, canlı organizma gibi örnekleri toplar ve incelerler. Ayrıca biyoteknologlar, bilimsel bir problemi çözmek amacıyla laboratuvar ortamında canlı organizmaları veya biyomoleküler süreçleri kullanarak deneyler oluştururlar. Bu deneyleri yürütürler ve sonuç almak amacıyla farklı yöntemlerden yararlanırlar.

Elde edilen sonuçları analiz ederler ve bulguları kayıt altına alırlar. Biyoteknologlar, akrabalıkların ve soy ağaçlarının belirlenmesinde DNA dizisine dayalı çalışmalar yürütmekte, buna benzer hizmetleri de sunmaktadır. Bunun yanı sıra GDO analizi ve benzer analizleri biyoteknologlar gerçekleştirmektedirler. Dahası, her çeşit canlıdan DNA, plasmid, RNA izolasyonlarını gerçekleştirirler ve gen transfer yöntemlerini standart hale getirirler.

Aynı zamanda bir biyoteknolog, malzeme ve biyolojik numuneleri işlemek için kullanılan ekipmanlara hâkim olmalı ve bu ekipmanların bakımını gerçekleştirmelidir. Biyoteknolojideki teknolojileri yakından takip ederek, yeni teknikler, ürünler, fikirler veya uygulamalar geliştirmelidir.

Biyoteknolog Olma Şartları! Görevleri ve Maaşı

Biyoteknolog Maaşları

Biyoteknolog maaşları, kişinin çalıştığı kurum ve tecrübesine göre değişmektedir. Biyoteknologlar, hem devlet kurumlarında hem de özel kurumlarda çalışabildikleri için maaşları arasında da farklılıklar söz konudur. Kamu kurumlarında maaş özel sektöre göre daha düşüktür. Ancak göreve yeni başlayan biyoteknologlar, kamu kurumlarında, özel sektöre göre daha fazla maaş almaktalar.

Yeni başlayan biyoteknologların maaşları ortalama olarak yaklaşık 38.000 – 45.000 TL arasındadır. Beş yıllık deneyimi olan kişilerin ücretleri de daha fazla olmaktadır. On yıl ve üzeri deneyime sahip olan kişilerin maaşları ortalama olarak yaklaşık 120.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu