Bizi Takip Et


Meslekler

Bilgi Sistemleri Nasıl Olunur? Görevleri ve Maaşı Ne Kadar?

Bilgi Sistemleri Nasıl Olunur? Görevleri ve Maaşı Ne Kadar?

Bilgi sistemleri uzmanı birçok firmanın yapı taşıdır. Firmanın işleyişini ilgilendiren bütün sistemler bu uzmana emanet edilmektedir. Peki Bilgi Sistemleri Uzmanı olma şartları? Görevleri ve maaşı ne kadar? Yazımızın devamında bu konuya ait bilgiler bulabilirsiniz. Bilgi sistemi uzmanlığı hakkında bilgiler verdiğimiz içeriğimize hızlı bir şekilde geçelim ve bu uzmanlar neler yapar? Hep beraber görelim.

Bilgi Sistemleri Uzmanı Nedir?

Bir Bilgi Sistemleri Uzmanı firmanın bilgi sistemlerinin işleyişini, bakımını ve onarımını denetlemektedir. Firmada bulunan farklı departmanları ve kaynakları koordine eder. Bir bilgi sistemleri uzmanı alanı konusunda yeterli bilgiye ve bazı firmalar için yeterli tecrübeye sahip olmalıdır.

Bilgi Sistemleri Nasıl Olunur? Görevleri ve Maaşı Ne Kadar?

Bilgi Sistemleri Uzmanının Görevleri Nelerdir?

Artık hemen hemen her firmada olan SAP, ERP programları bilgi sistemleri uzmanlarına emanet edilir. Bilgi sistemleri uzmanının görevleri arasında sistemde çıkabilecek ya da çıkan donanımsal ya da yazılımsal problemlere çözüm bulmak yer almaktadır. Ayrıca gerekli takipleri güncellemeleri de yapmalıdır. Firmadaki verilerin güvenliğini sağlamalıdır. Ve firmada çalışan bireylerin sistem ya da internet konusunda oluşacak problemlerine çözümler sunmalıdır.

Bilgi Sistemleri Uzmanı Olma Şartları

Bilgi sistemleri uzmanı olabilmek için üniversitelerin Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Programcılığı, Bilgi Teknolojileri, Bilgi Sistemleri gibi bölümlerinden lisans ya da yüksek lisans derecesine sahip olunmalıdır.

Bu lisans ya da yüksek lisans derecelerine sahip olmayan bireyler bilgi sistemleri uzmanı olamazlar. Ayrıca bu bölüm yetkinlik gerektirdiği için işe alımlarda en az 2 ile 5 yıl arası tecrübe istenebilmektedir. Bu şartlar sağlandığında kişi bilgi sistemleri uzmanı olabilmektedir.

Bilgi Sistemleri Nasıl Olunur? Görevleri ve Maaşı Ne Kadar?

Bilgi Sistemleri Uzmanı Nasıl Olunur?

Bilgi sistemleri uzmanı olmak isteyen kişi kesinlikle programlama dillerinden birini ileri düzeyde bilmelidir. Bu diller Java ya da Python olabilir. Web programlaması konusunda uzmanlığı olmalıdır. Bilgi sistemleri, proje yönetimi konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Ve genelde İngilizce okuma, yazma ve konuşmada kişinin ileri seviyede olması beklenir.

Bilgi Sistemleri Uzmanının Maaşı Ne Kadardır?

Bilgi sistemleri uzmanlarının ortalama maaşları minimum 9.000 Türk Lirası olmaktadır. Ancak bu ortalama bir miktardır. Kişiler çalışma yerine, tecrübesine ve konumuna göre daha yüksek ya da daha düşük miktarlarda maaş alabilmektedirler. Ancak günümüzdeki son gelişmelere ve teknolojinin ilerlemesine bakarak bu meslek dalının popüler hale gelmesiyle maaşlarının daha da yüksek olması olası görünmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu