Bizi Takip Et


Meslekler

Başkomiser Olma Şartları Nelerdir? Görevler ve Maaşı Ne Kadar?

Başkomiser Maaşları

Başkomiser emniyet güçlerinde en üst rütbelerden birine sahip olan kişiye denilmektedir. Emniyet birimlerinde çalışan ve bulunduğu şubenin düzeninden alt kademede görevli olan emniyet mensuplarının çalışma şartlarına kadar bütün sorumlulukları üstlenen yetkililere başkomiser denilmektedir. Başkomiser olmak demek kritik ve çok önemli görevler üstlenmek demektir.

Başkomiser Maaşları

Başkomiser Olma Şartları Nelerdir?

Başkomiser olma şartları arasında öncelikle lise ya da lisans eğitimini tamamlamak vardır. Polis Meslek ve Eğitim Merkezi ile Polis Meslek Yüksekokulunu bitiren polis memuru olmaktadırlar. Sonrasında sıra ile rütbe alınmaya başlanmaktadır. 2 yıl içinde komiser yardımcılığı sınavına girmeye hak kazanmaktadırlar.

Komiser yardımcılığından sonra komiserlik gelmektedir. Başkomiser olmak için Polis Akademisi’nin bitirilmesi ise zorunludur. Başkomiser olabilmek için alınması gereken dersler şu şekildedir: Polis hukuku, disiplin hukuku, silah ve ateş bilgisi, resmi yazışma kuralları, poliste uygulamalı durum eğitimi ve toplumsal olaylara müdahale gibi dersler tamamlanmaktadır.

Aynı zamanda başkomiser olacak kişiler strese dayanabilmeli, stres altında karar verebilme yeteneğine sahip olmalı, liderlik becerileri gelişmiş olmalı ve sorumluluk alabilmeli, aynı zamanda bu sorumluluğu sürdürmeye devam eden kişiler olması gerekmektedir.

Başkomiser Maaşları

Başkomiser Görevleri Nelerdir?

Başkomiser görevleri genellikle şu şekilde olmaktadır. Görev yaptığı karakol ve şubenin hem işleyişinden hem de personelinden sorumlu olmak, çalıştıkları ve görev yaptıkları yerde işleyişin doğru bir şekilde yürümesine yardımcı olmak ve düzeni sağlamak, vatandaşın emniyet hizmetlerinden en doğru şekilde yararlanmasını sağlamak ve emniyetin vatandaşla koordineli bir şekilde çalışması için destek olmak.

Bunlara ek olarak, alt rütbesinde bulunan polis memuru, komiser ve komiser yardımcılarının çalışma şartlarını ya da sahadaki güvenliği denetlemek, üst rütbesinden gelen emirleri, alt rütbesinde görev yapan emniyet personellerine iletmek ve yapılan görevleri üst rütbesinde bulunan amirlerine rapor etmek. Başkomiser görevlerinden de kısaca bahsettiğimiz üzere Başkomiser maaşı ne kadar? Bu sorunun cevabına geçebiliriz…

Başkomiser Maaşları

Başkomiser Maaşları Ne Kadar?

Başkomiser maaşları çalışılan yer, alan ya da çalışma süresine göre değişiklik göstermektedir. Göreve ilk başlayan başkomiser zaman geçtikçe ilk aldığı maaştan daha fazla maaş almaktadır. Böylelikle çalışma süresine göre bu alınan maaş artmaya devam edecektir. Başkomiser maaşı günümüz itibari ile en düşük 15.000 TL civarında olmakla birlikte en yüksek 20.000 TL civarında değişebilmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu